Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Řada lidí si stěžuje, že se to tu hemží politickými blogovými zápisy. Jenže praxe ukazuje, že právě o politiku a související věci je tu největší zájem. Nevěříte?
Nedělal jsem žádné objektivní hodnocení, a už vůbec ne v rámci celého serveru. Ale když jsem zběžně porovnal čtenost a počet reakcí u různých druhů zápisů (jak v případě těch mých, tak i obecně), ty politicky orientované mají jednoznačně navrch.
Jestliže si třeba můj typický linuxově orientovaný zápis zaznamená 400 přečtení, pak ten politický zhruba 900. Podobě je to i u počtu diskusních příspěvků - linuxové zápisy jich mívají jen několik, kdežto ty politické obvykle desítky (i přes stovku).
Z toho jednoznačně vyplývá, že o politiku tu zájem je. Ono to bude dáno také tím, že leckdo je v Linuxu (nebo jiné počítačové práci) ponořen většinu dne, takže hledá nějaké odreagování. Tím odreagováním může úplně klidně být i čtení politických blogů na technicky orientovaném serveru.
Politické zápisy tedy mají smysl, proto s nimi i do budoucna počítám. Ostatně jich mám několik připravených v hlavě, proto až budu mít chvíli času, některý z nich sem napíšu. Anebo nějaký úplně nový, podle vývoje událostí...
Tiskni
Sdílej: