Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Dnes ráno mi přišel mail od mých makléřů, společnosti Patria Direct. Pravě spustili - dlouho očekávané - nové internetové obchodní rozhraní. Jedním z lákadel mělo být i odstranění známého omezení MSIE-only. Proto jsem aplikaci okamžitě vyzkoušel, jak v dalších prohlížečích pod Windows, tak hlavně v GNU/Linuxu.
UPDATE 30.5.2006: Situace je nyní ještě lepší - podrobnosti uvádím v posledním odstavci.
Prostřednictvím Patria Direct obchoduji na burze již poměrně dlouho. Je to solidní firma, ceny služeb jsou rozumné, a i internetové rozhraní mi vcelku vyhovovalo. Až na jednu věc - a to byla závislost na Microsoft Internet Exploreru. To se právě mělo u nové verze změnit.
Podle informací v dnešním mailu by aplikace sice měla být optimalizována pro MSIE 5.5, ale s možností zobrazení i v jiných prohlížečích. Samozřejmě mě hned zajímalo, jak je to ve skutečnosti. Před testem každého prohlížeče jsem do něj samozřejmě naimportoval certifikát se soukromým klíčem, bez něj by nešlo podávat obchodní příkazy.
První přišla na řadu Mozilla Suite 1.7.12 pod WinXP. Všechno fungovalo výborně, na žádný problém jsem nenarazil. Provést obchod (dotáhnout operaci do konce) jsem sice nezkoušel, ale při zadávání příkazu se to chovalo obvyklým způsobem. I když jsem neověřoval Firefox ani Seamonkey, pravděpodobně by to bylo stejně úspěšné. Druhým browserem byla Opera 8.54, opět pod Windows. Fungovalo skoro všechno - pouze on-line přehled obchodování na jednotlivých trzích BCPP se z nějakého důvodu nezobrazoval. Škoda...
Nyní je tu druhý, podstatnější krok - zkouška v Linuxu. Nejprve opět Mozilla Suite téže verze jako předtím. A výsledky jsou opět výborné, všechno šlape, jak má. Proto přecházím k dalším prohlížečům, Opeře 8.52 a Konqueroru 3.5.1. A je to opět navlas stejné jako u Opery pod Windows - všechno jde, pouze přehled obchodování zůstává prázdný. Zdrojové kódy jsem nezkoumal, ale podle všeho soudím, že jde o nějakou nekompatibilitu JavaScriptu.
Mohu tedy konstatovat, že přes Patria Direct lze obchodovat z GNU/Linuxu, i když bych si šíři kompatibility představoval poněkud větší. Každopádně to ale znamená, že si mohu škrtnout (v mém případě) předposlední závislost na MSIE. Tou poslední je samozřejmě nechvalně známé internetové bankovnictví Komerční banky. Snad se dohledné době i zde dočkáme nějakého obratu k lepšímu.
UPDATE 30.5.2006: Výše uvedená kritika omezené funkčnosti pod Operou a Konquerorem již neplatí. Chyby v Javascriptu byly opraveny a obchodní rozhraní nyní správně funguje jak v Opeře (na obou platformách), tak v Konqueroru (zde bych pouze vytkl podivný formát zobrazení hodnot v procentech - ale možná to padá na hlavu tvůrcům Konqueroru).
Tiskni
Sdílej: