plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
serial o schemu se mne malinko zasekl, protoze kazdy clanek o programovacich jazycich musi mit aspon jednu kapitolu o gramatikach a tak. abych pravdu rekl, formalni jazyky a takove ty srandy okolo me nikdy nebavily. do ted jsem pouzival starou dobrou kombinaci flex + bison. nicmene... nicmene, zacinaji me mirne stvat.
ne, ze by ty nastroje byly nejake ultra-slozite, ale jejich implementace je desiva. mozna je to tim, ze koncepce techto nastroju je starsi nez ma malickost, ale to api... to api!
ovladani pres globalni promenne -- odevzdat dneska neco takoveho ve skole... asi byste nedostali zapocet a se zlou se potazali. s tim souvisi hromada dalsich problemu.. thread-safety (ma to vubec cesky preklad?) - jedine rozumne reseni je big lock a proste, kdyz jedno vlakno parsuje vstup dalsi maji proste smulu.
je potreba hlidat si v jakem stavu bude analyzer a vsechno okolo po opakovanem pouziti.... dneska jsem cely den resil, proc me program nefunguje a problem byl v tom, ze v jednom specialnim pripade se prepl stav a zpatky se uz nevratil, ale vliv to melo jenom kdyz se zavalal flex vickrat po sobe... kdybych si lexer udelal v ruce (uzasny terminus technicus), trva to pulhodiny a vim co kde mam a toto se nestane...
nahradit flex rucne napsanym analyzerem neni zase takovy problem, ve svem dusledku je to jen jednoduchy konecny automat, kde sa da vystacit s par ifama a jednim cyklem. a kod je porad citelny.
napsat analyzator nejake te slozitejsi bezkontextove gramatiky uz je docela problem a kod uz neni tak hezky citelny jako vstup pro bison.
no, neramcal bych tu nad tim, kdych se nechtel zeptat, jestli tu nekdo nevi o necem lepsim. smula je, ze antlr neni pro ansi c a ta predchozi verze vypada ze uz ma taky nejlepsi leta za sebou.
Tiskni
Sdílej:
Nastrkat tu hromádku globálních proměnných do nějaké struktury a doladit API by snad neměl být moc velký problém.Takle nějak je to vyřešeno v PHP. Je tam jakési makro, které nahrazuje globální proměnné a balí je do struktury. Bison má volbu pure-parser, která zajistí, že parser je reentrantní. Jinak naprosto souhlasím s tím, že to, co tyhle vytvářejí je děs...