plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
stardict je docela mily a vcelku pouzitelny slovnik, ale nic ve zlem, podpora pro prikazovou radku asi nebyla primarni. ono se staci podivat na vystup SDCV, coz neni nic jineho nez html a kdyz jsem se dival do vnitr, neni to chyba SDCV, proste ty tagy se tam nekde objevi a nechci radsi patrat kde...
a jelikoz patrim k nejlinejsim programatorum na svete a nechce se me hledat dalsi program a slovnik, ktery by me padl do oka, radsi jsem si ohnul SDCV podle sebe... aby v konzoli taky nejak vypadal... nebudu chodit kolem horke kase...
skript co jsem si napsal, resi problem s kodovani cestiny (pokud nepouzivate UTF-8) a hlavne odstranuje HTML tagy a nahrazuje je barvickama.
#!/bin/bash TERMINAL_ENCODING="iso-8859-2" export RED='\e[1;31m' export GREEN='\e[1;32m' export LIGHT_GRAY='\e[0;37m' export WHITE='\e[1;37m' export NO_COLOR='\e[0m' WORD=`echo "$1" | iconv -f ${TERMINAL_ENCODING} -t UTF-8` function recolor() { TAG=$1 COLOR=$2 sed -e "s/<${TAG}>/\$\{$COLOR\}/g" | sed -e "s/<\/${TAG}>/\$\{NO_COLOR\}/g" } function addslashes() { sed -e 's/"/\"/g' } ( echo ' #!/bin/bash echo -e "' sdcv -n --utf8-input --utf8-output "${WORD}" | addslashes echo -e '"' ) | sed -e 's/<span size=\"larger\" color=\"darkred\" weight=\"bold\">\([^<]*\)<\/span>/${RED}\1${NO_COLOR}/g' \ | recolor "b" "WHITE" \ | recolor "i" "GREEN" \ | recolor "small" "LIGHT_GRAY" | bash \ | iconv -f UTF-8 -t ${TERMINAL_ENCODING}
docela zajimavy problem byl nahradit v sedu escape sekvence s barvickama... na coz jsem rezignoval a v prvni fazi jsem nahradil tagy oznacenim barev ${RED} ... a to jsem pak poslal do dalsiho bashe... kde se to nahradi jako v normalnim echu...
a jako pozornost podniku obrazek na konec...
Tiskni
Sdílej:
... moje lennost mě ...Ty jsi v lenním vztahu? Já myslel, že tenhle termín se dnes už moc nepoužívá...