Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Sice už mám blog jinde, ale stejně by mě zajímalo co si myslíte o tomhle periodiku.
Opět se mi totiž dostalo do rukou číslo Linux+DVD a opět mě zklamalo svou nedotažeností. Nejen že zas nedali na DVD co slíbili v minulém čísle, tentokrát se neshoduje ani vniřek čísla s obálkou.
Tak například:
Obáka -> DSL (damn small linux) 1.0
Malá jednoduchá bezpečná distribuce Linuxu
Uvnitř -> Damn Small Linux 3.2
No tak nic, chybička se vloudí, ale :
Sekce "Fresh" ->
Gloom 1.0.0 - hudební přehrávač pro Gnome
Konečně se objevila kulatá verze programu Glom. Program je určen pro projektování databázových systémů - stejně tak databází jakož i uživatelského rozhraní....
Huh? Egh? Hudební přehrávač?
Vysvětlení příšlo vzápětí ->
Quod Libet 0.19.1 - Návrh databázových systémů
Pravděpodobně neexistuje uživatel, který by na svém disku neuchovával kolekce hudebních souborů - A už nahranou s CD disku, staženou ....
... Právě díky programu Quod Libet se tohoto problému můžete zbavit. Je to program pro správu hudebních kolekcí.
Errrrgh? Návrh databázových systémů? Dokonce to není ani ten avizovaný hudební přehrávač.
Po prohlédnutí časopisu Linux+DVD se prostě vnucuje myšlenka jestli náhodou to co si člověk přečte o jednom programu náhodou nepatří k úplně jinému a pokud bych byl úplná lamička a o Linuxu něvěděl vůbec nic asi bych tomuhle plátku věřil ještě míň a už bych si ho nekoupil, což je samozřejmě věčná škoda.
Jo, a musim ještě upozornit že to sou jen ty chyby kterých sem si všiml po letmém prolistovaní. Vono jich tam určitě bude ještě víc.
Tiskni
Sdílej: