Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jablonny je mala dira s ctyrprocentni nezamestnanosti. Moznosti pripojeni k internetu je tady hafo. konkretne pres pevnou linku, wifi a mobil. Jako minimum je pro me dostacujici 2048 down, po urcitem limitu dat me muzou omezit, to mi nevadi. Internet pouzivam jen o vejkendu, pres tejden sem na kolejich. Jen tak sem si udelal maly srovnani:
Alberon
Alberon nemam rad. Kdyz jsem mel jeste dialup, parkrat sem jim volal, jestli by mi nenatahli bezdrat. Na netu nemaji volny cenik, musi se o nej somrovat mailem. Nemaji nikoho kompetentniho, na telefonu to furt zveda nejakej poweruser co nepozna rozdil mezi instalackou NFS a velikonocnim kolacem. Firma na me pusobi naprosto amatersky a podradne.
TTNet
TTNet uz ma alespon cenik na netu, avsak to vypada, jako kdyby ho za poslednich deset let neaktualizovali. CHtit za 256 down 870 korun + 3000 za instalaci? Pche, nemaji narok. Celkove na me obedve wifi firmicky pusobi tak, ze se o nich clovek musi na kolenou doprosovat a somrovat o pripojeni.
Mobilni operatori
Nejak se mi bezdratovy technologie na prenos dat nelibi. Pingy fuj, kvalita taky. Nehlede na to, ze kdyz sem se kdysi o to zajimal, tak nepripojovali do internetu, ale do jakesi zakaznicke site s moznosti internetu s omezenim portu, rychlosti a dat. Zadarmo bych to ale asi bral.
Cesky Telecom
Nebudu uvazovat alternativni operatory, protoze dokud budou lajnu preprodavat od telekomu, nemaji sanci byt levnejsi. DSLslam tu byl driv, nez terba v zamberku ci usti nad orlici, coz jsou radove vetsi mesta. I kdyz bydlim kilometr za mestem, dls tu funguje uz skoro dva roky k me spokojenosti. Pripojili me za korunu, modem zdarma. Parada. A za penize, za ktery bychpres wifi mel tak mozna 128ičku. Telecom sice neni idealni firma, asi o nem napisu v dalsim blgu, jestli budu mit naladu, avsak soucasny stav mi vyhovuje.
Jak si to tak po sobe ctu, tak to skoro vyzniva jako reklama na telecom avsak faktem je, ze wifi operatori drou vesnicany bez alternativ co to da a tak je pro me dsl mnohokrat vyhodnejsi.
Tiskni
Sdílej:
V roce 2002 mit 5mbit linku, to byl docela velky luxus. Ted podle dostupnosti internetu je mozne se pripojit takmer vsude.