Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Jablonny je mala dira s ctyrprocentni nezamestnanosti. Moznosti pripojeni k internetu je tady hafo. konkretne pres pevnou linku, wifi a mobil. Jako minimum je pro me dostacujici 2048 down, po urcitem limitu dat me muzou omezit, to mi nevadi. Internet pouzivam jen o vejkendu, pres tejden sem na kolejich. Jen tak sem si udelal maly srovnani:
Alberon
Alberon nemam rad. Kdyz jsem mel jeste dialup, parkrat sem jim volal, jestli by mi nenatahli bezdrat. Na netu nemaji volny cenik, musi se o nej somrovat mailem. Nemaji nikoho kompetentniho, na telefonu to furt zveda nejakej poweruser co nepozna rozdil mezi instalackou NFS a velikonocnim kolacem. Firma na me pusobi naprosto amatersky a podradne.
TTNet
TTNet uz ma alespon cenik na netu, avsak to vypada, jako kdyby ho za poslednich deset let neaktualizovali. CHtit za 256 down 870 korun + 3000 za instalaci? Pche, nemaji narok. Celkove na me obedve wifi firmicky pusobi tak, ze se o nich clovek musi na kolenou doprosovat a somrovat o pripojeni.
Mobilni operatori
Nejak se mi bezdratovy technologie na prenos dat nelibi. Pingy fuj, kvalita taky. Nehlede na to, ze kdyz sem se kdysi o to zajimal, tak nepripojovali do internetu, ale do jakesi zakaznicke site s moznosti internetu s omezenim portu, rychlosti a dat. Zadarmo bych to ale asi bral.
Cesky Telecom
Nebudu uvazovat alternativni operatory, protoze dokud budou lajnu preprodavat od telekomu, nemaji sanci byt levnejsi. DSLslam tu byl driv, nez terba v zamberku ci usti nad orlici, coz jsou radove vetsi mesta. I kdyz bydlim kilometr za mestem, dls tu funguje uz skoro dva roky k me spokojenosti. Pripojili me za korunu, modem zdarma. Parada. A za penize, za ktery bychpres wifi mel tak mozna 128ičku. Telecom sice neni idealni firma, asi o nem napisu v dalsim blgu, jestli budu mit naladu, avsak soucasny stav mi vyhovuje.
Jak si to tak po sobe ctu, tak to skoro vyzniva jako reklama na telecom avsak faktem je, ze wifi operatori drou vesnicany bez alternativ co to da a tak je pro me dsl mnohokrat vyhodnejsi.
Tiskni
Sdílej:
V roce 2002 mit 5mbit linku, to byl docela velky luxus. Ted podle dostupnosti internetu je mozne se pripojit takmer vsude.