Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tohle je můj blog, psát tu občas budu o tom co se týká počítačů, KERNEL ULTRAS a nebo i o jiných tématech.
Zas jeden zápisek o ničem, ale někomu se to možná bude líbit ...
Dnes to bude kráké - méně čísel, méně slov, více obrázků. Nejedná se o test srovnávací, jde jen o vyzkoušení nejnovější verze zajímavého prohlížeče. Prohlížeče, o kterém jistě v dohledné době ještě uslyšíme.
Takže, poučen diskuzí pod mým prvním testem prohlížečů, udělal sem několik vylepšení a test prohlížečů v2.0 je tu.
Chcete vědět víc?
Včera jsem si přečetl zápisek o tom, jak beta Safari 4 dává acid 3 test, zkompiloval si čerstvé midori a webkit-gtk z svn a zjistil, že ho dává taky. Dneska mi to nedalo a jal sem se testovat všech svých 6 prohlížečů (Arora, Midori, Firefox 3, Epiphany, Konqueror 3.5.9 a Opera 9.50), jak se vytáhnou v acid 1, 2 a 3 testech a sunspider benchmarku. Je dokonáno, výsledky následují níže.
Tak sem se taky chytil tý vlny úprav skinů na GKrellM, výsledek vzešel z kombinace skinů invisible (-black, -white) a Yeti - tím se řeší to 'odtrhavaní' ukazatelů od okrajů při větší šířce GKrellMu (teď mám nastaveno 120 a 'no problemo').
Většina z vás asi zná (a používá) monitorovací program GKrellM. Stejně tak já, ale narazil sem teď na jeden 'problém' týkající se skinů.
Tak nám od dnešního rána přestal fungovat Kozziho famózní neoficiální tmavý CSS styl pro ábíčko (býval k nalezení na http://kozzi.php5.cz/kozzi.css ). Zatím jedu provizorně na oficiálním tmavym ale to se prostě nedá. Není to jenom tim, že sem byl přes půl roku na něco zvyknutej, ale tenhle styl prostě nemá (neměl) konkurenci (aspoň pro mě). Ale co teď dělat?
Nemáte ho třeba někdo z vás založenej někde u sebe na lokále, že bych si ho hodil na web nebo jabber disk? To by bylo fajné. Jinak by asi nezbylo než ho napsat znovu - do toho se ale jistě nikomu nechce ...
Tak jsem si konečně našel čas porozhlídnout se na KDE-Look a vybrat si nějaký hezký temný téma na desktop. Nakonec sem téma neměnil, nechal sem svuj oblíbenej plastik, jen sem stáhnul asi 5 barevnejch schémat a jedno si vybral. Pak doladit panel, vybrat nějakou temnější tapetu se zástupcem druhu Panthera tigris (ten nesmí nikdy chybět) a hotovo.
Cesta to byla dlouhá a klikatá, ale nelituju. Ale teď pěkně popořádku, jak to vlastně "tenkrát bylo" ...
Dneska jsem si stáhnul a nainstaloval generátor fraktálů Fyre o kterém se tu nedávno psalo (nebo to bylo na rootu?) a vygeneroval pár tapet na plochu, které může kdokoliv a jakkoliv použít.