V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Pokud to někoho zajímá, nechť ráčí vstoupit.
Významnou změnou je refactoring anket, který si dokonce vyžádal zásah do schématu databáze. Díky němu je načítání anket trošku rychlejší. Zajímavější jsou ale nové možnosti. Například je možné zjistit, kolik lidí skutečně hlasovalo, počet hlasů se nerovná počtu hlasujících. Takže můžeme zase povolit ankety s více možnostmi. Jen doufám, že si pak někdo nebude stěžovat, že součet je více než 100% .
Dále je možné vkládat ankety ke článkům i zápisům blogů, anketa může mit i jedinou volbu. Výpis anket je přehlednější a obsahuje i informace o komentářích. Novinkou je i RSS pro ankety.
Další část změn se točí kolem blogů. Za prvé už není možné smazat zápis, pokud k němu přidal někdo jiný komentář. Motivace: už jsme přišli o spoustu zajímavého obsahu. Dále jsem přidal hodnocení zápisů, podobně jako u článků. Může to být kromě diskusí dalším faktorem zpětné vazby pro autory blogů. Dále jsem přidal stránku se stručným přehledem zápisů, ideální pokud si chcete zjistit, co zde vyšlo a nechcete číst jejich texty.
Poslední novinkou je generátor databáze pro vývojáře abíčka. Snad už zítra uvolním veškeré zdrojáky. Otázkou ještě zůstává, jak budu řešit komunikaci s dalšími vývojáři. Zda máme použít existující fórum, nebo vytvořit speciální určené jen pro zdrojáky.
Seznam opravených chyb: 69, 333, 340, 342, 351, 366, 368.
Tiskni
Sdílej:
Pokud jde o "staré" příspěvky, tak v off-line verzi snad nejsou? smazané Ať nás více poznáme velikost jistých zdejších lidí?