Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Pokud to někoho zajímá, nechť ráčí vstoupit.
Významnou změnou je refactoring anket, který si dokonce vyžádal zásah do schématu databáze. Díky němu je načítání anket trošku rychlejší. Zajímavější jsou ale nové možnosti. Například je možné zjistit, kolik lidí skutečně hlasovalo, počet hlasů se nerovná počtu hlasujících. Takže můžeme zase povolit ankety s více možnostmi. Jen doufám, že si pak někdo nebude stěžovat, že součet je více než 100% .
Dále je možné vkládat ankety ke článkům i zápisům blogů, anketa může mit i jedinou volbu. Výpis anket je přehlednější a obsahuje i informace o komentářích. Novinkou je i RSS pro ankety.
Další část změn se točí kolem blogů. Za prvé už není možné smazat zápis, pokud k němu přidal někdo jiný komentář. Motivace: už jsme přišli o spoustu zajímavého obsahu. Dále jsem přidal hodnocení zápisů, podobně jako u článků. Může to být kromě diskusí dalším faktorem zpětné vazby pro autory blogů. Dále jsem přidal stránku se stručným přehledem zápisů, ideální pokud si chcete zjistit, co zde vyšlo a nechcete číst jejich texty.
Poslední novinkou je generátor databáze pro vývojáře abíčka. Snad už zítra uvolním veškeré zdrojáky. Otázkou ještě zůstává, jak budu řešit komunikaci s dalšími vývojáři. Zda máme použít existující fórum, nebo vytvořit speciální určené jen pro zdrojáky.
Seznam opravených chyb: 69, 333, 340, 342, 351, 366, 368.
Tiskni
Sdílej:
Pokud jde o "staré" příspěvky, tak v off-line verzi snad nejsou? smazané Ať nás více poznáme velikost jistých zdejších lidí?