Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Propad příjmů byl velký, tak jsem se utěšoval tím, že mi to dorovná tato pojistka ... který jsem za těch 21 měsíců zaplatil už více než čtyřikrát více, než jsem teď měl nárok,Jasne, clovek chape momentalni vztek, jenomze... Kdyz si to nechas projit hlavou, tezko muze pojisteni fungovat na principu: dostanu, co tam vlozim (nebo vic). Pojisteni (zvlast pri tech relativne malych prispevcich) je pro pripad krajni nouze, tj. pro situaci, ktera by jinak byla nezvladatelna. V tom lzou vsechny reklamy, ktere se snazi sugerovat, ze pojisteni je neco jako vyhodna spekulativni investice: investuji prispevky a kdyz "vyhraju" (tj. neco se stane), budu inkasovat znacny prijem. Vtip je v tom, ze aby to byla vyhra, nesmí "se stat" az tak moc... Jenomze opravdova pojistna udalost je neco jako katastrofa, a na to neni vyhodne v reklame ani pri uzavirani pojistek prilis upozornovat (heslo: negativni emoce). Je to takova loterie naruby, kdy by mel clovek sazet a doufat (pocitat s tim), ze nevyhraje - stejne jako lidi sazeji penize a doufaji, ze vyhrajou. Ale nikdo neobvinuje sazkovou spolecnost z nespravedlnosti, kdyz vyhra dlouho neprichazi, anebo neni adekvatni vlozenym prostredkum... Hezky je to videt u zdravotniho pojisteni, kdy si clovek obcas mysli, ze by konecne mel uz onemocnet (ci utrpet uraz), aby se mu konecne "vyplatilo" ("leta do toho cpu penize a 15 let jsem nebyl u doktora!"). Presto to jen perverzni typy povazuji za nespravedlnost, ze se jim nic nestalo. (Jine tema je moznost urcovat, co se s penezi za povinne zdravotni pojisteni vlastne deje a nakolik jsou pojistovny odpovedne vlastnim CLENUM za sve hospodareni...) V tvem pripade by mozna prave v pripade umrti ty miliony vyplacene byly, a mozna prave diky tomu, ze tvuj "vypadek prijmu" (byt z duvodu nemoci) pojistku necerpa. Na to jsou tvoje pravidelne platby asi prilis nizke. Odvazne a VELMI NEPOHODLNE reseni je nepojistit se a delat radeji maximum pro to, aby "pojistna udalost" nastala s co nejmensi pravdepodobnosti. Tim, ze platime za iluzi "bezpeci", jak se nam snazi namlouvat reklamy, se sice osvobozujeme od neprijemnych myslenek na budoucnost, ale fakt je ten, ze v tyhle hre se proste nevyhrava. Bud se nestane tolik, anebo uz me nejaky vztek na pojistovnu vubec nezajima... Tim neomlouvam pripadne svinarny pojistoven a jejich vlezlych agentu, jen jsem se taky obcas zamyslel nad principem, vetsinou kdyz me popadl podobny vztek.
Tiskni
Sdílej: