Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Petr vstal a proletěl se. Bylo to tak osvěžující vyskočit z okna a vzlétnout k oblakům. Měl na sobě podobu malého vrabčáka. Miloval ten pocit, když mu vítr čechral jeho šedavé peří. Prohrábl si krátkým zobákem hnědá pírka a vydal se vzhůru. Za chvíli byla země již maličká a vzdálená. Cítil dokonalou svobodu a volnost, která se mísila s pocity dokonalého štěstí. Najednou ale na Petra znovu přišel ten známý pocit nebezpečí. Neviděl jej, neslyšel jej, ale věděl, že něco není v pořádku. Instinktivně se vrhl střemhlav dolů k zemi a v zápětí jej dostihl stín. Uslyšel aerodynamický svist rychle se blížícího dravce. Dovolil si krátké ohlédnutí – jestřáb! Nemá šanci uniknout jeho ostrým pařátům a špičatému zobáku, kterým jej brzy roztrhá na kusy. Petr musí reagovat okamžitě, jako vrabec nemá šanci. Už cítil dravcovu blízkost, když Petr změnil svou podobu na kámen. Jestřáb přejel drápy po kameni, objevily se drobné jiskřičky a kámen mu vyklouzl. Stejně už o něj neměl zájem, zastavil se a chvíli pozoroval, jak kámen narůstající rychlostí padá k zemi a boří se do hlíny. Pak se jestřáb elegantně otočil a odletěl zpět k osamělé lípě na louce, odkud bude vyhlížet jinou kořist.
Tiskni
Sdílej: