Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
jj sme teraz prpesne v tom procese ze vyberame support company..a nam ponukol SUSE ze sa bude starat o Redhat...problem je ze je tam nejaky legal problem pac oni to nemozu podla toho co sme vyrozumeli....
Člen L3 týmu by tu nuanci ve významu slova podporovat chápat měl, ale typický čtenář ABCLinuxu?
A tohle je možná tak trochu jádro pudla. Blogpostu jako takovému jsem se s chutí zasmál. Ale dávat ho sem, kde je téměř jisté, že většina čtenářů ty narážky nepochopí, to asi nebylo úplně šťastné. Kolik čtenářů si skutečně zkusilo najít, co je Expanded Support nebo VMDP, na koho a co se vztahují, a zamyslet se, proč firma takové služby poskytuje? Rád bych se pletl, ale obávám se, že naprostá menšina. Jenže pak to, co bylo myšleno jako nevinný vtípek v podobném duchu, jako že po fúzi s MFI budeme muset do SLE přidávat podporu Cobolu, vyzní trochu jinak.
Mimochodem, ono to s tou (ne)podporou openSUSE taky není tak jednoznačné. Na jedné straně je asi každému soudně uvažujícímu jasné, že komerční podpora kompletního openSUSE by byl ekonomický nesmysl srovnatelný s jídelními lístky o stovce položek v některých epizodách Ano, šéfe. Ale jednou z motivací pro Leap byla právě určitá symbióza, kdy přinejmenším části bugů na core balíčky může být dávána větší váha, protože jsou to vlastně zároveň bugy na SLE. Bohužel to zatím AFAIK nefunguje v takové míře, jak by mohlo, a v případě jádra ve 42.1 skoro vůbec (což nakonec trochu supluje Evergreen 13.1), ale Řím taky nepostavili za den.
Bohužel to zatím AFAIK nefunguje v takové míře, jak by mohlo, a v případě jádra ve 42.1 skoro vůbec (což nakonec trochu supluje Evergreen 13.1), ale Řím taky nepostavili za den.Existuje vubec nekdo, kdo by si myslel, ze Leap 42.1 neni prusvih?
Richard Brown, přinejmenším. A pokud ne, předstírá to opravdu přesvědčivě. :-)
Na druhou stranu, jakkoli ze 42.1 nejsem moc nadšený, jsem přesvědčen, že pokud by se místo toho vydala 13.3 vytvořená podobným způsobem jako předcházející verze, nebyl by výsledek o nic lepší a v mnoha ohledech by byl spíš horší.
Momentálně mne spíš zajímá, do jaké míry se podaří ve 42.2 odolat pokušení upgradovat všechno možné na nejnovější verze. A taky s jakým jádrem vyjde 42.3, ale to je ještě daleko.
Na druhou stranu, jakkoli ze 42.1 nejsem moc nadšený, jsem přesvědčen, že pokud by se místo toho vydala 13.3 vytvořená podobným způsobem jako předcházející verze, nebyl by výsledek o nic lepší a v mnoha ohledech by byl spíš horší.Proc myslis? V cem by byl s 13.3 takovy problem?
Momentálně mne spíš zajímá, do jaké míry se podaří ve 42.2 odolat pokušení upgradovat všechno možné na nejnovější verzeNektere veci jako KDE nebo kernel by si zaslouzili update, nejlip okamzite, aby se daly vubec pouzivat...
Proc myslis? V cem by byl s 13.3 takovy problem?
Podle mne je největší problém Leap 42.1 Plasma 5. Jsem si celkem jistý, že ta by v klasicky pojaté 13.3 byla nakonec taky, a to z víceméně stejných důvodů. I jádro by tam nejspíš bylo stejné, v horším případě bychom skončili s verzí 4.2, která není long term. Jediný rozdíl by byl v tom, že novější a hůř odladěné verze by tam byly i u core balíčků, které ve 42.1 jsou ze SLE12 SP1.
Nektere veci jako KDE nebo kernel by si zaslouzili update, nejlip okamzite, aby se daly vubec pouzivat...
Tady mi není úplně jasné, jestli mluvíto o updatech v rámci 42.1 nebo o 42.2. Updaty v rámci 42.1 se samozřejmě dělají, ale je potřeba k tomu přistupovat s rozvahou, protože version upgrade není žádná magická hůlka, která automaticky vyřeší všechny problémy. Zrovna u KDE bych ho ale úplně nevylučoval.
Co se týká 42.2, tak tam se KDE updatovat bude určitě, ale nejsem si jistý, jak moc to pomůže. Jádro by mělo být, jak pevně doufám, 4.4 založené na SLE12-SP2. Věřím, že se podaří odolat tlakům, že tam musíme dát něco novějšího; u 42.3 to nejspíš bude podstatně těžší. Jak to bude s dalšími balíčky, to se uvidí v nejbližších měsících.
Jak to bude s dalšími balíčky, to se uvidí v nejbližších měsících.Některé budou muset být upgradovány už kvůli tomu jádru. Za sebe už například s jistotou vím, že celý kernel dump toolchain (kexec-tools, kdump, makedumpfile, crash, libkdumpfile, kdumpid), tj. všechny balíčky, o které se starám. :-|
Tiskni
Sdílej: