Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Nedávno jsem narazil na suPHP, je to výborná věc k zabezpečení servru. Jeho konfigurace není nijak složitá a nezaregistroval jsem ani žádné významné zpomalení.
Představme si, že máme webhostingový server a na něm máme spuštěný Apache pod UID 1, a tři klienty s UID 2,3,4.
Každý z klientů má svůj vlastní prostor, kde má soubory s vlastním UID. Soubory nahrané z FTP se ukládají na server s tímhle UID. Problém, ale nastává, pokud vytvoříme nějaký soubor z PHP. Tenhle soubor se vytvoří pod UID Apache (UID 1) - mimo jiné musí mít do tohoto místa Apache povolení k zápisu.
Tzn. že se soboru s UID 1 se můžou vyskytovat v prostorech všech klientů, kteří je můžou sami sobě měnit. Tohle se dá částečně vyřešit použitím starší direktivy v php safe_mode nebo použít open_basedir. Tohle ale akorát zabrání aby si klienti mezi sebou soubory měnili, ale soubory jsou vytvářeny pořád pod UID Apache. Což nám komplikuje například použití kvót (které jsou vázané na UID nebo GID).
suPHP je modul do Apache, který nahradí standartní mod_php. Skripty poté vytváří soubory pod svojím UID, nikoli pod UID Apache.
Instaloval jsem suPHP na Ubuntu Server. Postup na Debianu bude velice podobný, možná úplně stejný.
martin@tuxnak:~$ apt-cache search suphp libapache2-mod-suphp - Apache2 module to run php scripts with the owner permissionsNainstalujeme balíček
martin@tuxnak:~$ apt-get install libapache2-mod-suphpPoté musíme aktivovat tenhle modul v konfiguráku Apache, přidáme tyto řádky
LoadModule suphp_module /usr/lib/apache2/modules/mod_suphp.so <IfModule mod_suphp.c> AddHandler x-httpd-php .php .php3 .php4 .php5 .phtml suPHP_AddHandler x-httpd-php suPHP_Engine on suPHP_ConfigPath /etc/suphp/suphp.conf </IfModule>V Ubuntu stačí spustit
martin@tuxnak:~$ ln -s /etc/apache2/mods-available/suphp.* /etc/apache2/mods-enbaled/Poté musíme zrušit v Apache mod_php. Zakomentujeme v konfiguráku tyhle řádky:
LoadModule php5_module /usr/lib/apache2/modules/libphp5.soV Ubuntu spustíme
martin@tuxnak:~$ rm /etc/apache2/mods-enabled/php5.*
Nachází se se v /etc/suphp/suphp.conf
Defaultně je nastavený dost konzervativně. Projdeme si všechny důležité konfigurační direktivy.
[global] logfile=/var/log/suphp/suphp.log Cesta k logu loglevel=info Podrobnost logování webserver_user=www-data Nastavíme uživatele pod kterým běží apache docroot=/home Nastavíme adresář, ze kterého budou spouštěny skripty allow_file_group_writeable=false Zakáže aby skripty byli přepisovatelné skupinou. allow_file_others_writeable=false Zakáže aby byly skripty přepisovatelné, těmi kteří nejsou ani vlastníci a a ani nejsou ve skupině allow_directory_group_writeable=false To samé s adresáři allow_directory_others_writeable=false check_vhost_docroot=true Kontroluje jestli skript není mimo documentroot umask=0077 maska pro soubory vytvořené z php min_uid=100 Skripty s menším UID server nespustí a vyhodí chybu min_gid=100 To samé s GID [handlers] x-httpd-php=php:/usr/bin/php-cgi musíme nastavit handler - cestu k php interpretu
Je to první návod, který jsem zveřejnil. Možná někomu pomůže, ale nerad bych aby někoho popletl ještě víc, pokud bude někde chyba nebo vás napadá lepší řešení, napište prosím do komentářů.
Tiskni
Sdílej:
nemusi pak ale apache bezet pod rootem ?IMHO nie.
root 15121 16.0 7.5 31628 24236 ? Ss 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start www-data 15124 0.0 7.3 31628 23712 ? S 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start www-data 15125 0.0 7.3 31628 23712 ? S 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start www-data 15126 0.0 7.3 31628 23712 ? S 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start www-data 15127 0.0 7.3 31628 23712 ? S 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start www-data 15128 0.0 7.3 31628 23712 ? S 14:28 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start
Ano. Lighttpd. Pro každé stránky spustíte zvlášť démona v chrootu a poté jednoho na portu 80, který přes mod_proxy kontaktuje ty ostatní např. podle domény. Ale je to docela náročné na správu (v každém chrootu vlastní php + závislosti, ale vejdete se do 10 MB na "vhost").
Není to můj nápad, ale nápad "cx".
Už jsem to tu řešil, můžeš použít FastCGi se SuExecem a wrappery (to ti umožní i provozovat vedle sebe PHP4 a PHP5, i když PHP4 už patří do koše, spíš je to zajímavé na testování CVS PHP6), nebo, a to je podstatně jednodušší, mod_ruid. Vygoogli si to, jenom bacha na mpm-worker, jak popisuju tady, už se to delší dobu chystám postnout sem, ale nějak jsem se k tomu nedostal, zajímaly by mě totiž i vaše komentáře, snad brzo ...
Snad to pomůže vyřešit daný problém, jinak podle vlastních testů je suPHP asi 15x pomalejší než mod_php s mpm-worker a asi 10x pomalejší než mod_php s mpm-prefork nebo s řešením FastCGI/SuExec, takže bych se ho na mass hosting určitě dost obával :/