Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
V pátek třináctého mi po dlouhých 50 dnech čekání dorazila objednaná deska VIA EPIA SP8000E. Rozměry 17x17cm, zaintegrováno skoro vše, včetně procesoru a bez větráku. Hurá do boje!
Ještě tak 2-3 měsíce zpět jsem doma používal stařičkej celeron 366 se SB16 a S3VirgeGX2 a kromě větší paměti jsem nic nepostrádal. KDE na něm lítal jak vítr :-) Pak přišla možnost použít ho jako server (tuhle změnu po týdnu nerozdýchal), a tak šel pryč.
Od bráchy jsem si půjčil desku osazenou nějakým Athlonem a NVidii. Utrpěl jsem menší šok. Jistě, všechno běhalo výrazně rychleji, nicméně hluk připomínal ... no ani nevím co Příšernej randál.
Rozhodnutí koupit si konečně počítač technologicky patřící do tohoto století, nikoliv 20tého, tak bylo uspíšeno. Po studiu nabídky se mi výběr zúžil právě na platformu VIA EPIA. MiniMac je příliš drahý a stejně nešel sehnat, Geode působí archaicky a o Epii jsem uvažoval již dříve.
V součastnosti jsou nejlépe dostupné modely osazené starším chipsetem CLE266 (na North Bridge), minulý týden konečně do ČR dorazily i modely s CN400. Na South Bridge lze vybírat z vt8235 a vt8237. Dají se sehnat i starší.
Ceny jsou velice příznivé a podpora linuxu podle mnoha článků poměrně dobrá. Stejně tak je velký výběr podle procesoru od 600 MHz až do 1,3 GHz, modely s větrákem i bez, s podporou multimédií, i modely určené spíše pro síťové servery nebo routery.
Ne, opravdu ne. Hry na linux moc nejsou a i kdyby, proč bych měl kvůli tomu udržovat naddimenzovanou stanici, na které obvykle pracuji s textem. Začínám být pán v letech a mám rád svůj klid. Když si budu chtít hrát, koupím si na to herní konzoli a nebudu kvůli tomu trpět při práci.
Proč by mělo moje PC žrát 5x více než dřív, když na něm dělám víceméně totéž? Pokrok si představuji jinak. Podle Epia Power Simulátoru celá deska+procesor+grafika žere něco mezi 10-20W, podle zátěže.
Chtěl jsem si udělat radost, proto jsem nepostupoval příliš racionálně . Nechtělo se mi kupovat nic s CLE266, přestože pro moje potřeby by byly modely řady MII naprosto dostatečné. CL400 navíc podporuje DDR400.
Po rozbalení balíku a prvním pomazlení jsem se začal kochat přibaleným obsahem. Hned jsem začal být hrdý na to, že mam EPIU. Krabice pravděpodobně stejná pro všechny modely řady miti-ITX, jen samolepka s čárovými kódy obsahovala typové označení. Přibalen byl jeden IDE kabel, hned jsem ho vyměnil za ten svůj původní . Na CD jsem se zatím nepodíval, tak jen hádám, že obsahuje ovladače a dokumentaci, těžko lepší než je online na Netu, rozhodně nic co by mne přesvědčilo zapojit CD mechaniku. Posledním obsahem je Quick Installation Guide o osmi stranách velikosti 12x12 cm.
Jestli někdo dostal pocit, že je minulý odstavec ironie, mýlí se. Naopak mne nadchlo, jak málo zbytečného odpadu jsem musel zaplatit. QIG obsahoval vše, co při prvním zapojení potřebuju. Tj. rozkreslení, kam zapíchnout Reset a Power spínač. Bože, kdybych teď musel na hřbetě přenést všechny nesmyslné manuály, co jsem kdy dostal v papírové podobě, asi bych potřeboval několik šikovných masérek a ještě by to na moje znovuzprovoznění nestačilo.
První šok přišel, když můj disk s nainstalovanou Mandrivou 2006 Cooker nenabootoval. Naběhlo LILO, ale při natahování initrd do paměti se počítač vyresetoval. Zkusil jsem něco povypínat v BIOSu (SATA Raid, změnit volby u ACPI), zkusil jsem acpi=off a nic. Vzhledem k tomu, že tatáž instalace již přežila kompletní výměnu architektury od Intelu k AMD, byl jsem dosud přesvědčen o její neprůstřelnosti. Ještě při odchodu z práce jsem jen mávl rukou nad myšlenkou, že bych snad mohl potřebovat instalační CD. Ze skříně jsem vytáhl CD mechaniku a připojil ji. Prozkoumání obsahu zaprášeného CD boxu odhalilo jediné bootovací CD a to s instalačkou RH5.1. K jeho cti musím dodat, že nabootoval a kromě slzy dojetí po spatření stařičké Anacondy, mi přinesl i uklidnění, že HW je snad v pořádku.
Zkusil jsem na desce zapnout "safe" přednastavení, prostě takovou tu bezpečnou nekonfliktní konfiguraci. Výsledkem bylo, že už mi nenajel ani BIOS. Jakožto HW antitalent jsem se vyděsil při představě, co bude obnášet reset paměti desky. Přišel druhej moment, kdy jsem byl hrdej na Epiu. Možná je to dnes již standard, ale já to viděl prvně. Úplně normální baterka jak v hodinkách, vyndat šla úplně sama. Dobře je vidět například na fotce, je přesně uprostřed nad PCI slotem.
Využil jsem příležitosti, že nikdo nebyl doma a ukradl jsem HDD z druhého PC. Na něm je nainstalován historický MDK10.0 a ten naběhl bez problémů. Pro svoji omluvu dodávám, že blbej jsem se už narodil. Vrátil jsem svůj disk a začal zkoušet starší kernely, kterých mám v LILO požehnaně. 2.6.8.1-12mdk se chytla. Už jen stáhnout nejnovější 2.6.11-10mdk, pro sychr ještě poslední 2.4ku a poslední multimediální 2611-9mm6.
Abych nebyl jak Rimr při vyprávění o okamžicích slávy při bitvě v kostky, zkrátím to: 2.6.11-10mdk se nechytnul, multimédia jo.
Unichrome mi nejede ani bez 3D, vždy po nahození mi LCD začne vykládat něco o nepodporovaném módu. Podle netu nejsem sám, budu muset počkat na vylepšení driverů a držet se zatím VESA. Je to škoda, protože u starších modelů šlape údajně dobře, včetně 3D akcelerace.
Zvuk jsem musel přehodit z Alsy na OSS, ale to tipuju na problém mé konkrétní instalace. OSS mě zatím nebolí, dál neřeším.
Na síť chodím přes USB, ale přes síťovku routuju další pc, oboje šlape dobře.
Modely řady Epia SP podporují spoustu hraček, ale pravdou je, že já je nevyužiji. Např. na South Bridge je použit VT8237 s podporou SATA Raidu, se svým jedním IDE diskem na to mohu být akorát hrdý.
Zatím používám původní case, ale už teď mě rozčiluje hučení zdroje . Hlavně že jsem si kupoval extrémně tichý s velkým věntilátorem nasměrovaným dolu. Epii prostě bude slušet nějaký nový, samozřejmě se zdrojem bez větráku. A trochu menší, v té současné skříni je najednou nějak moc místa, jen v koutku se krčí maličká deska.
A k dokonalosti zbývá nějakej menší disk s nižší spotřebou, ale to zatím počká.
Přestože jsem nerozjel pořádně grafiku, koupě nelituji. Naopak, radím každýmu: přestaňte cpát peníze do elektrického vytápění, je tu lepší volba.
Tiskni
Sdílej:
# cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : CentaurHauls cpu family : 6 model : 9 model name : VIA Nehemiah stepping : 8 cpu MHz : 800.058 cache size : 64 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr cx8 sep mtrr pge cmov pat mmx fxsr sse rng rng_en ace ace_en bogomips : 1581.05 # lspci 00:00.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN400/PM880 Host Bridge 00:00.1 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN400/PM880 Host Bridge 00:00.2 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN400/PM880 Host Bridge 00:00.3 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN400/PM880 Host Bridge 00:00.4 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN400/PM880 Host Bridge 00:00.7 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN400/PM880 Host Bridge 00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237 PCI Bridge 00:0d.0 FireWire (IEEE 1394): VIA Technologies, Inc. IEEE 1394 Host Controller (rev 80) 00:0f.0 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06) 00:10.0 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81) 00:10.1 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81) 00:10.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81) 00:10.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81) 00:10.4 USB Controller: VIA Technologies, Inc. USB 2.0 (rev 86) 00:11.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237 ISA bridge [KT600/K8T800/K8T890 South] 00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 60) 00:12.0 Ethernet controller: VIA Technologies, Inc. VT6102 [Rhine-II] (rev 78) 01:00.0 VGA compatible controller: VIA Technologies, Inc. S3 Unichrome Pro VGA Adapter (rev 02)
Stejně tak je velký výběr ... i modely určené spíše pro síťové servery nebo routery.a mohu se zeptat, kde ty modely pro routery rostou? prakticky všechny VIA Epia, co jsem viděl, mají integrované nepotřebné sračky jako zvukovku atp., sehnat model s více síťovkami je problém a je to ukrutně drahé (že se vyplatí obyčejná desktop Epia + víceportová síťovka, viz diskuse)