MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Chystaná nová doména eu způsobila jako obvykle registrační šílenství.
To není nic divného, každá nová doména představuje prostor, kde se dá dobrým claimem získat s víceméně nulovou investicí zajímavý majetek.
Poměrně rozšířen je i názor, že spekulace při rezervaci domén je nemorální, že by měl doménu dostat jen ten, kdo na ni hodlá něco provozovat. Osobně toto tvrzení považuji za bláhové. Dejte mi sex.com a já tam určitě něco rozjedu :-D
Claimování je přirozené a je viditelné všude kolem nás. Současně jakákoliv možnost claimu naznačuje systémovou chybu. Například kdo získal bezplatně TV licenci na celoplošné vysílání, získal tak pouhým rozhodnutím úředníka miliardový majetek.
EU se pokusila toto chování regulovat. Přišla s nápadem přednostních registrací, kdy žadatelé měli možnost dokázat, že na doménu mají nárok.
Špatně se hledají námitky proti prvnímu kolu, kdy doménu získávali vlastníci ochraných známek a značek. Samozřejmě i zde mohou vypuknout spory a je otázkou, zda je toto kolo přínosem.
Druhé kolo je ale zcela nesmyslné. Stačí v něm přesvědčit úředníky, že mám nárok z jakéhokoliv důvodu. Mám-li založenu společnost SEX s.r.o., mám argument pro získání zcela obecného slova. Výsledek je takový, že na téměř libovolné obecné slovo jsou podány desítky přednostních žádostí, které je třeba vyhodnotit. Právě u domény sex.eu je těchto podle whois takových žádostí podáno rovných 273.
Claimování je taková loterie. Z mnou pokoušených claimů tvořených vždy jen obecnými slovy, jen 3 nejsou blokovány nějakou předregistrací. No aspoň jsem ještě ve hře;), i když pravděpodobnost výhry je téměř nulová.
Nicméně claimovat lze i profesionálně. Již teď jsou známy někteří vítězové a těm nezbývá než blahopřát.
Výpis je vytvořen na základě domén, které jsem testoval, tedy je pravděpodobně neúplný jak do domén, tak do vítězů.
Že je to vítězství zasloužené lze dohledat i u spousty jiných domén, které sice nezískali, ale snaha byla.
Stejně tak i opakovaná žádost na jeden subjekt svědčí o technice, kdy tytéž registrace pravděpodobně provádělo několik strojů současně (to mi připomíná burzovní roboty na dnes již mrtvém serveru hokejka.cz :-D ).
Jako obvykle, snaha zabránit spekulacím zcela vyhořela. Je to logické, nebyl odstraněn základní problém, kdy je jakýsi veřejný statek bezúplatně převáděn do soukromých rukou.
IMHO jediné řešení by spočívalo v dražení domén. Zájemce by zažádal o doménu, splatil jakési minimum jako první nabídku a doména by byla v předem ohlášeném termínu dražena. Po řekněme jednoletém období by se přešlo na systém volných registrací. Tím by neexistoval systém claimů a vydražitel by doménu využil už kvůli návratnosti. Snad příště.
A samozřejmě totéž platí i pro jakékoliv jiné veřejné statky.
Poslední kolo začíná 7.4.2005, pár drobků ještě zbylo.
Jenom vám radím, dávejte pozor na podmínky registrátora. Někde si můžete vsadit úplně zadarmo a platit jen v případě úspěchu. Jinde o část peněz přijdete i v případě neúspěšné předregistrace nebo pokud existuje úspěšný registrátor v předchozím kole!
Tiskni
Sdílej: