V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
V tomhle případě byl význam si vyzkoušet, jestli to jde.
Teď k mojí teorii, která tedy má smysl až když se udělá hash na delší část textu. Předpokládám, že hashováním na několika písmenech se hledání rychle posune do nižší úrovně bez nutnosti přímo porovnávat různé prefixy. Důsledkem by vlastně bylo i snížení hloubky stromu. Př.: když by se vkládalo „něco“, „někdo“ a „foo“ a hash se dělal ze tří písmen, tak by si člověk odpustil porovnávání s „ně“ a s „foo“ ale v tomhle případě by se rovnou skočilo na výsledek. Podle mého názoru (nemám to nijak matematicky podložené*) by to tedy mělo výhodu v podstatě O(1) vyhledávání jako v hash tabulce, ale s tím, že by bylo menší množství kolizí při potřebě několika krátkých tabulek.
Tady asi čtenáře napadne, proč jsem vlastně nepoužil rovnou hash tabulku. Důvod je takový, že by musela být poměrně rozsáhlá aby zachytila všechny možné tvary slov. Tak, jak to mám implementováno teď, se do trie často vkládá jen část slova (třeba „sněh“) přičemž se vrací výsledek už když ten začátek pasuje (tedy pokud nepasuje nějaký delší prefix), tj. postihne to slova jako „sněhem“, „sněhové“ atd. což už by se s hash tabulkou dělalo asi docela špatně.
PS: nevykat
* píšu si do TODO, protože by mě to samotného zajímalo
Tiskni
Sdílej: