Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Včera jsem se dlouhé hodiny snažil propojit Apache a Tomcat s pomocí protokolu AJP/1.3, tj skrze modul mod_jk. Ono mi to tedy v podstatě fungovalo již po instalaci, nikoliv však jen pro vybrané virtuální hostitele. Tápání po problému mě obohatilo o spoustu nových poznatků.
Instalaci jsem prováděl na serveru se SUSE 9.3, Apache je zde ve verzi 2.0.53, Tomcat pak 5.0.30. Po instalaci balíčku s modulem mod_jk-ap20 (nabízí se ve verzi 4.1.30) přibude v adresáři etc/apache2/conf.d soubor jk.conf; vzhledem k tomu, že ve výchozím nastavení v /etc/apache2/default-server.conf se do konfigurace webového serveru vkládají všechny konfigurační soubory z výše zmíněného adresáře, jsou tak po restartu Apache dostupné ukázkové webové aplice pro Tomcat, konkrétně servlets-examples a jsp-examples.
Obsah konfiguračního souboru (minimalizováno pro názornost) vypadá následovně:
<IfModule mod_jk.c> JkWorkersFile /etc/tomcat5/base/workers.properties JkLogFile /var/log/tomcat5/base/mod_jk.log JkLogLevel error Alias /servlets-examples "/srv/www/tomcat5/base/webapps/servlets-examples" <Directory "/srv/www/tomcat5/base/webapps/servlets-examples"> Options Indexes FollowSymLinks allow from all </Directory> JkMount /servlets-examples/servlet/* ajp13 <Location "/servlets-examples/WEB-INF/"> AllowOverride None deny from all </Location> </IfModule>Zajímavější jsou parametry začínající Jk:
Jak již jsem naznačil v úvodu, takto nadefinováno a nainstalováno vše funguje. Provozuji však na serveru vícero virtuálních hostitelů a připadá mi zbytečné, aby Tomcat byl navázán i tam, kde to nepotřebuji. Celkem přirozeně jsem proto zrušil odpovídající direktivu v default-server.conf a přidal ji do vybraných virtuálních hostitelů. Kupodivu to takto nefunguje – nevím proč, v dokumentaci jsem k tomu nic nenašel, ale parametr JkWorkersFile musí být uveden v konfiguračních souborech na místě, kde se uplatní pro všechny virtuální hosty (tedy například právě v default-server.conf)! Kýženého výsledku lze dosáhnout tak, že v konfiguraci virtuálních hostitelů budou ty ostatní parametry, tedy zejména odpovídající položka JkMount.
Na další zádrhel v této souvislosti jsem narazil u virtuálních hostitelů v Tomcatu. Ty se definují uvedením platného doménového jména u parametru name kontejneru Host v konfiguračním souboru Tomcatu server.xml. Pro server mám v DNS záznam typu *.muj.server.cz -> muj.server.cz
(wildcard DNS item, někde jsem o tom slyšel jako o doménovém koši) – správného virtuálního hostitele pak Apache vybere na základě jména, funguje to bezchybně. Nikoliv však v Tomcatu, přestože je cokoliv.muj.server.com v server.xml definován, odpovědi od http://cokoliv.muj.server.com:8080 se nikdy nedočkám Proč, proč, proč?
Tiskni
Sdílej:
... <Engine name="Catalina" defaultHost="localhost" debug="0"> ... <Host name="localhost" debug="0" appBase="webapps-default" unpackWARs="true" autoDeploy="true" xmlValidation="false" xmlNamespaceAware="false"> <Logger className="org.apache.catalina.logger.FileLogger" directory="logs" prefix="localhost_log." suffix=".txt" timestamp="true"/> </Host> <Host appBase="webapps-virtual/jerryweb.info" name="jerryweb.info"> <Alias>www.jerryweb.info</Alias> <Alias>jaros.org</Alias> <Logger className="org.apache.catalina.logger.FileLogger" directory="logs" prefix="jerryweb_log." suffix=".txt" timestamp="true"/> <Context path="" docBase="" /> </Host> ... </Engine>Takto nastavených virtuálních serverů mám samozřejmě víc, konfigurační soubory pro jednotlivé aplikace pak mám v conf/Catalina/<jmeno_hostitele>/. U Apache mám v konfiguraci jednotlivých virtuálních serverů pouze JkMount resp. JkUnmount, zbytek mám nastaven jednotně pro celý webserver. Virtuální servery mi fungují jak při přístupu přes mod_jk, tak při přímém přístupu na Tomcata přes HTTP (pokud ho povolím). Co se týče přístupu k IP adrese browseru, s request.getRemoteAddr() jsem také nikdy problém nezaznamenal.
emerge -pv tomcat mod_jk These are the packages that I would merge, in order: Calculating dependencies ...done! [ebuild R ] www-servers/tomcat-5.0.27-r6 -doc -jikes 0 kB [ebuild R ] www-apache/mod_jk-1.2.13 +apache2 707 kB Total size of downloads: 707 kB