Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Včera jsem se dlouhé hodiny snažil propojit Apache a Tomcat s pomocí protokolu AJP/1.3, tj skrze modul mod_jk. Ono mi to tedy v podstatě fungovalo již po instalaci, nikoliv však jen pro vybrané virtuální hostitele. Tápání po problému mě obohatilo o spoustu nových poznatků.
Instalaci jsem prováděl na serveru se SUSE 9.3, Apache je zde ve verzi 2.0.53, Tomcat pak 5.0.30. Po instalaci balíčku s modulem mod_jk-ap20 (nabízí se ve verzi 4.1.30) přibude v adresáři etc/apache2/conf.d soubor jk.conf; vzhledem k tomu, že ve výchozím nastavení v /etc/apache2/default-server.conf se do konfigurace webového serveru vkládají všechny konfigurační soubory z výše zmíněného adresáře, jsou tak po restartu Apache dostupné ukázkové webové aplice pro Tomcat, konkrétně servlets-examples a jsp-examples.
Obsah konfiguračního souboru (minimalizováno pro názornost) vypadá následovně:
<IfModule mod_jk.c> JkWorkersFile /etc/tomcat5/base/workers.properties JkLogFile /var/log/tomcat5/base/mod_jk.log JkLogLevel error Alias /servlets-examples "/srv/www/tomcat5/base/webapps/servlets-examples" <Directory "/srv/www/tomcat5/base/webapps/servlets-examples"> Options Indexes FollowSymLinks allow from all </Directory> JkMount /servlets-examples/servlet/* ajp13 <Location "/servlets-examples/WEB-INF/"> AllowOverride None deny from all </Location> </IfModule>Zajímavější jsou parametry začínající Jk:
Jak již jsem naznačil v úvodu, takto nadefinováno a nainstalováno vše funguje. Provozuji však na serveru vícero virtuálních hostitelů a připadá mi zbytečné, aby Tomcat byl navázán i tam, kde to nepotřebuji. Celkem přirozeně jsem proto zrušil odpovídající direktivu v default-server.conf a přidal ji do vybraných virtuálních hostitelů. Kupodivu to takto nefunguje – nevím proč, v dokumentaci jsem k tomu nic nenašel, ale parametr JkWorkersFile musí být uveden v konfiguračních souborech na místě, kde se uplatní pro všechny virtuální hosty (tedy například právě v default-server.conf)! Kýženého výsledku lze dosáhnout tak, že v konfiguraci virtuálních hostitelů budou ty ostatní parametry, tedy zejména odpovídající položka JkMount.
Na další zádrhel v této souvislosti jsem narazil u virtuálních hostitelů v Tomcatu. Ty se definují uvedením platného doménového jména u parametru name kontejneru Host v konfiguračním souboru Tomcatu server.xml. Pro server mám v DNS záznam typu *.muj.server.cz -> muj.server.cz
(wildcard DNS item, někde jsem o tom slyšel jako o doménovém koši) – správného virtuálního hostitele pak Apache vybere na základě jména, funguje to bezchybně. Nikoliv však v Tomcatu, přestože je cokoliv.muj.server.com v server.xml definován, odpovědi od http://cokoliv.muj.server.com:8080 se nikdy nedočkám Proč, proč, proč?
Tiskni
Sdílej:
... <Engine name="Catalina" defaultHost="localhost" debug="0"> ... <Host name="localhost" debug="0" appBase="webapps-default" unpackWARs="true" autoDeploy="true" xmlValidation="false" xmlNamespaceAware="false"> <Logger className="org.apache.catalina.logger.FileLogger" directory="logs" prefix="localhost_log." suffix=".txt" timestamp="true"/> </Host> <Host appBase="webapps-virtual/jerryweb.info" name="jerryweb.info"> <Alias>www.jerryweb.info</Alias> <Alias>jaros.org</Alias> <Logger className="org.apache.catalina.logger.FileLogger" directory="logs" prefix="jerryweb_log." suffix=".txt" timestamp="true"/> <Context path="" docBase="" /> </Host> ... </Engine>Takto nastavených virtuálních serverů mám samozřejmě víc, konfigurační soubory pro jednotlivé aplikace pak mám v conf/Catalina/<jmeno_hostitele>/. U Apache mám v konfiguraci jednotlivých virtuálních serverů pouze JkMount resp. JkUnmount, zbytek mám nastaven jednotně pro celý webserver. Virtuální servery mi fungují jak při přístupu přes mod_jk, tak při přímém přístupu na Tomcata přes HTTP (pokud ho povolím). Co se týče přístupu k IP adrese browseru, s request.getRemoteAddr() jsem také nikdy problém nezaznamenal.
emerge -pv tomcat mod_jk These are the packages that I would merge, in order: Calculating dependencies ...done! [ebuild R ] www-servers/tomcat-5.0.27-r6 -doc -jikes 0 kB [ebuild R ] www-apache/mod_jk-1.2.13 +apache2 707 kB Total size of downloads: 707 kB