Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Jakási viróza mě dočasně připoutala na lůžko v pokoji, kde není televize, což je zrovna v době probíhajícího mistrovství světa ve fotbale poněkud mrzuté. Naštěstí však mám k dispozici notebook bezdrátově spojen se stolním počítačem, kde je instalována karta pro příjem digitální televize, nuže jsem zákonitě pojal úmysl podívat se na zoubek streamování videa.
Jelikož odpovědi ohledně streamování videa v Linuxu směřují k softwaru VLC a zároveň Packman pro SUSE nabízí hotové balíčky, bláhově jsem se domníval, že za pár minut se již budu moci na televizi koukat. První problém, na který jsem tedy narazil, vyjadřuje předpoklad s podporou DVB. Ve výchozím nastavení je totiž podpora DVB vypnutá a patrně tak to bude problém balíčků i pro jiné distribuce. Naštěstí překlad ze zdrojových kódů si vyžádal doinstalování jen několika hlavičkových souborů (libmad, libmpeg2 apod.), přičemž všechny byly dostupné via YaST. Konkrétní parametry:
# ./configure --enable-dvb --disable-dvdnav --disable-wxwidgets --disable-skins2 # make # sudo make installSamotné vlc se tak nainstalovalo do
/usr/local/bin
První pokusy o streamování televize jsem zkoušel na základě tohoto zápisku Martina Beránka – server se spustil a tvářil se, že je vše v pořádku, klient však nebyl schopen se připojit. Zabil jsem nemálo času ověřováním, zda zadávám správně frekvenci kanálu a čísla programů, až jsem samozřejmě skončil u oficiálního HOWTO. Ne, že bych hned viděl řešení, ale všiml jsem si v příkladech důsledného používání ladícího parametru -vvv, který donutí VLC být mnohem upovídanější – a následující sekvence řádků se ve výpisu pořád opakovala:
[00000266] dvb access debug: frontend has acquired signal [00000266] dvb access warning: no lock, tuning again [00000266] dvb access debug: using inversion=2 [00000266] dvb access debug: using bandwidth=0 [00000266] dvb access debug: using fec=9 [00000266] dvb access debug: using fec=9 [00000266] dvb access debug: using transmission=0 [00000266] dvb access debug: using guard=0 [00000266] dvb access debug: using hierarchy=0Druhým problémem tedy je marná snaha VLC naladit televizní vysílání – ale proč, když ostatní aplikace (tzap, klear, kaffeine apod.) s tím nemají problém?
--dvb-bandwidth=8 a ejhle, ono to zabralo:
[00000266] dvb access debug: frontend has acquired signal [00000266] dvb access debug: frontend has acquired carrier [00000266] dvb access debug: frontend has acquired stable FEC [00000266] dvb access debug: frontend has acquired sync [00000266] dvb access debug: frontend has acquired lockTelevize mi takto jede moc pěkně až na to, že zhruba každých deset minut se obraz na pár sekund zasekne ... no aspoň se s tou virózou nebudu nudit
Tiskni
Sdílej:
emerge -av vlc [ebuild N ] media-video/vlc-0.8.4a USE="X a52 alsa arts cdda dts dvb dvd hal httpd mp3 mpeg ncurses ogg opengl png sdl truetype vorbis wxwindows xml xosd xv -3dfx -aac -aalib -avahi -bidi -cddb -corba -daap -debug -esd -fbcon -ffmpeg -flac -ggi -gnutls -joystick -libcaca -lirc -live -matroska -mod -nls -nsplugin -oss -rtsp -samba -screen -shout -skins -speex -stream -svg -svga -theora -v4l -vcd -vlm -win32codecs -xinerama" 7,030 kB--dvb-bandwidth tam vsak nieje, no je mozne ze ani netreba
--dvb-bandwidth se týká provozu VLC, nikoliv jeho překladu.