Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Sledování živého streamu je OUT, archiv TV Noe je chudý, takže necháme server nahrávat živý stream a vybudujeme si vlastní archiv.
Potřebujeme k tomu Linux a něco místa na disku (cca 9GB denně). Následuje popis mé cesty k výsledku.
Stream je ze serverů nacevi.cz, možná půjde postup aplikovat i na jiné televize.
Včera se zde v blogu objevil zápisek HOWTO: GPS tracker TK102 a GPRS přenosy. Řešil jsem trochu podobnou záležitost - online tracking naší turistické skupinky a raději než dlouhý komentář pod blog kolegy jsem se rozhodl hodit to do zápisku na svém blogu. Třeba se to někomu bude hodit nebo naopak dostanu nějakou cennou radu
Víte, že vaše nekalá konkurence získává neopodstatněnou konkurenční výhodu tím, že nekupuje finančně nákladné specializované systémy?
Ptá se nás hromadným dopisem Jan Hlaváč, zástupce BSA v ČR. Protože tuto hrozbu nehodláme podcenit, v následujícím HOWTO si nejprve znovu zopakujeme veškeré hrozby, poté nahlásíme všechny softwarové piráty a na závěr dosvědčíme vlastní softwarovou čistotu.
V minulém zápisku jsem si posteskl, že "Elektronickou žádost o zřízení datové schránky v Linuxu? NELZE!". Elektronicky podepsaná žádost se totiž podepisuje přímo v formuláři 602XML Filleru, který neumí použít certifikát ze souboru, ale údajně pouze z tokenu. Info o tokenu jsem dostal z infolinky 602, kde mi ale nebyli schopni sdělit, které tokeny jsou podporované a zda mají odzkoušené nějaké funkční řešení.
Věc ovšem měla pokračování - jednak mně cca po dvou týdnech sami (!) kontaktovali z infolinky 602 s postupem funkčního řešení (s tokenem), druhak se mi podařilo podat žádost i bez tokenu, se samotným certifikátem v souboru:
Pokud máte elektronický podpis, je nejpohodlnější zažádat o zřízení datové schránky elektronicky. Stačí vyplnit žádost, podepsat a odeslat na podatelnu MVČR.
To by ovšem nesměla být žádost ve formátu 602XML Filleru, jehož "linuxová" verze sice byla vydána ("linuxová" = windows verze včetně wine v jednom balíku), ale nefunguje tak jak má...
Večer se mi při hrátkách s Wine podařilo částečně zprovoznit 602XML Filler. Pokud vím, 602XML Filler byl považován za nefunkční pod Wine. O to víc mně překvapilo, že ke spuštění nebylo potřeba nasadit žádné zvláštní triky.