Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Poznáš proč ho už nepoužívám
:: Retrieving packages from compiz-fusion... error: failed retrieving file 'compiz-fusion-plugins-main-0.5.2-1-i686.pkg.tar.gz' from arch.nesl247.org : Internal Server Error error: failed retrieving file 'compiz-fusion-plugins-extra-0.5.2-1-i686.pkg.tar.gz' from arch.nesl247.org : Internal Server Error error: failed retrieving file 'compiz-fusion-plugins-unsupported-0.5.2-1-i686.pkg.tar.gz' from arch.nesl247.org : Internal Server Error warning: failed to retrieve some files from compiz-fusion error: failed to commit transaction (unexpected error)
.
IMO je rychlosti aktualizací naprosto dostatečující.
Compiz mi ani v nejmenším nechybí, mimo Current/Extra mám nainstalováno pouze RawTherapee (PKGBUILD jsem dal do AURu) a Gimp 2.4.0-rc1 (jediný balík u kterého jsem nečekal až se objeví v Unstable a přeložil si ho sám - prostě jsem se na něj těšil
).
Jediný balíček, který jsem musel downgradovat byl cdrkit, který si ve verzi 1.1.6 nějak nerozumí s mým železem (1.1.4 šlape jak hodinky).
-miky
Tiskni
Sdílej: