Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Poslední dobou mne obchodní řetězec Tesco docela vytáčí svým chováním. Používají příliš často trapné praktiky, kdy je u zboží jiná cena, než vyběhne na pokladně. Takže v průměru každý třetí nákup skončím na informacích, kde mi vrací peníze.
Občas ovšem ty peníze zpět nedostanu, protože to zboží zapřou (když jsem si jednou koupil pár dresinků za "18 Kč" a na pokladně účtovali 27 Kč, na informacích řekli, že tam ta cenovka prý není, šel jsem zpět do obchodu a cenovky už byly odklizeny... Nebo jak dnes, kdy jsem koupil nanuk Carte D'Or Tiramisu za "89,90", na pokladně vyběhlo 110,50, šel jsem na informace, paní zvedla telefon, nadiktovala název výrobku a bez jakékoli pauzy se ptá "Tam není žádná cena? A kolik teda stojí? ... no, Carte D'Or tiramisu... takže 99,90...". Zvláštní, že? Pokud pominu to, že si v Tescu už dávám pozor a vím, že tam cena stoprocentně byla, tak že jí někdo bezprostředně odpověděl, že tam cena není, teprve pak se ptal, co je to vlastně přesně za výrobek, a ve finále uvedl úplně jinou, třetí cenu...
Ale kvůli tomu tento zápis nepíšu. Vyfotil jsem si dnes totiž v inkriminovaném Tescu mobilem jednu jejich AKCI Myslím, že foto nepotřebuje komentář.
Tiskni
Sdílej:
Výstižná poznámka
+1
Ako imbecil opravdu nevyskakujem
Vždy jen v pohodě přijdu k informacím s tím, že si jdu pro rozdíl ceny. Opravdu mne štvou jen ty občasné podrazy, ale stejně se kvůli těm pár korunám nehádám. Ani dnes jsem to nekomentoval, když jsem místo 20 korun dostal zpět jen 10. Koupil jsem 4 kila hezkých jablek v akci po 13 korunách, tak jsem byl spokojen.
To, že pár mizerně placených brigádníků/zaměstnanců něco přehlédne či zapomene, chápu. Ani se jim nedivím. Spíš mne fascinuje to, že si vedení takového obchodu myslí, že si získá zákazníky nepřehlednými změnami cen a stěhováním zboží. Pokud nenajdu to, co chci, zeptám se nejbližšího pracovníka. Pokud neví, prostě to zboží nekoupím. Nemám čas prolézat celý obchod, abych našel, kam něco přestěhovali.
Ale jak jsem se zmínil výše, především mne pobavila ta akce ze 6,90 na 7,50