Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Až vyjde GNOME 3.0, myslím že se ještě zasmějeme.To si ani moc nemyslím. Vývojáři GNOME jsou suchaři a jak jsem to pochopil jediná výraznější změna je ten jejich desktop shell (a slyšel jsem něco o nahrazení Metacity). Aby to bylo srovnatelné, museli by vyhodit GTK 2 a kompletně to přepsat nad něčím novým (třeba Qt
Pravda. Start KDE4 byl divoký, ale viníkem nejsou vývojáři KDE, nýbrž mantaineři distribucí a také sami uživatelé.Pokud bych měl osobně ukázal prstem, tak na release tým KDE, který měl opatřit 4.0 velkým červeným varování - tohle za žádnou cenu nepoužívejte, pokud nejste vývojář*. I když by to stejně nikdo nečetl, mohli by aspoň říkat - my to říkali. Ale tohle se nestalo, po vydání 4.0 byla tato verze nabízena na kde.org jako stabilní. A stránky je už tato verze konečně pro mě na techbase začaly vycházet až daleko později.
Samotné vydání 4.0 považuji spíše za výsledek tlaku uživatel, kteří si už s KDE4 chtěli hrát, a protože je to vývoj otevřený, tak vlastně proč ne, že?Spíše jako vydání pro vývojáře - mnoho z nich nechtělo začít portovat svoje aplikace na prostředí, které nebylo prohlášeno za stabilní (myšleno spíše z hlediska API). Vydání 4.0 pomohlo rozseknout ten bludný kruh, kdy každý čekal na každého. *něco podobného, co teď ukazuje rozkopaný kmail.
Kopete 1.0.0 má potíže s ICQ protokolem.Hmm, žiadne som nezaznamenal. Čo konkrétne?
Amarok 2.2.2 si není schopen poradit s mojí sbírkou hudby, pravda ten adresář není z nejmenších, ale předchozí verze to zvládaly.A čo znamená, že nezvláda? Je pomalý pri skenovaní alebo čo?
KWin stále nemá OSD pro navigaci na plochách.Viď. screenshot...
Ad Amarok: při procházení velkého adresáře zkolabuje někde mezi 30-40%. Prostě se vypne (více budu moci dohledávat dnes večer). Tatáž verze funguje bez problémů se sbírkou cca třetinového rozsahu.Byly problémy s duplicitami, oprava bude v 2.3. Amarok crashes when doing full collection scan
Nedávno jsem zkoušel verzi 4.3.4 z distribuce a pořád je to oproti 3.5.10 zoufalost. V "ovládacím centru" chybí spousta základních nastavení nebo jsou nefunkční (např. tiskárna/tiskový systém, přihlašovací obrazovka), Konsole strašně pomalu vykresluje a scrolling je spíš parodie na slide-show, LCD Weather plasmoid nenalezne žádnou stanici (ani např. London, Washington). Všechny ty omalovánky jsou navíc strašně roztahaný, všechny widgety plejtvají neuvěřitelně místem.
Velká chyba a oslabení pro Linuxový desktop, které pro uživatele přineslo jen sníženou funkcionalitu a zklamání. GNOME vývojáři se doufám tímhle chybným rozhodnutím "spálit za sebou mosty a začít na zelený louce" dostatečně poučili a nová řada bude evolucí.
Tiskni
Sdílej: