Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Minulý týden jsem strávil s "děckama" v Jeseníkách. Myslím tím samozřejmě studenty, a to konkrétně druhých ročníků. Tedy pár mých oveček a zbytek z 2.VSB.
Vyjeli jsme v pondělí. Bydleli jsme v Ostružné, kam trvá cesta asi tak tři hodiny vlakem. Cestu nám zpříjemňovali nějací chachaři (prváci z učňáku) z Frydku, kteří v Opavě zavírali ferneta a otevírali vodku. Když na mě přiletěla žvýkačka, začal jsem si připadat tajak učitel. :-/ Jak na potvoru jeli do Ramzové a bydeli přímo u nádraží (no, ona je to jenom zastávka).
Takže když jim holčičky mávaly, chlapci už měli zjištěné, kde bydlíme a hodlali nás navštívit. Naštěstí tam byli jenom dva dny (my celý týden), takže by jim nezbyl čas na chlastání (a je to přece jenom 4 km).
V Ostružné jsou větrné elektrárny (vždycky si vzpomenu na dona Quijota, nevím proč), říká se jim větráky. K nim jsme se vydali první večer.
Další dny jsme navštívili typické výškové body Jeseníků, kde jsem byl naposledy před deseti lety. Na lanovce na Šerák se toho moc nezměnilo, jenom přibylo sjezdovek a rzi na sedátkách. Ale bylo krásně a rozhled byl fakt nádherný. Nahoře bylo trochu větrno a pálilo slunko, takže jsem si spálil ksicht. (Už je to dobré.) BTW, lístek na lanovku Ramzová-Čerňava-Šerák a zpět stojí evropských 180 Kč (čti cca 6 €). Docela mazec na studentské kapsy. Na naší škole ale stále funguje sdružení, kterému se dřív říkalo (a u nás stále říká) SRPŠ. Název je furt stejný, ale funkci to má. Aspoň tu lanovku nemuseli platit přímo, ale platilo se to z toho fondu (cesta pro všechny stála 3500,-).
Z Šeráku (1325 m.n.m.) jsme ještě šli na Keprník (1423 m.n.m.), kde krásně foukalo. Bylo vidět do Polska, na Jeseník, Praděd, prostě na celé Jeseníky. Úžasné. Moc se mi to líbilo, ten den se fakt vydařil.
Další výlety jsme podnikli na Paprsek a hlavně do Jeseníku. Když jsme se vrátili z Paprsku (vražedná 22kilometrová túra), navrhl jsem, že si druhý den odpočineme krátkým výletem na Zlatý Chlum (rozhledna nad Jeseníkem). Tvrdil jsem, že je to tak dva kilometry.
Když jsme přijeli do Jeseníku, zjistil jsem dvě věci: na Zlatý Chlum je to cca 6 km a z túry se nevykroutím. Pět lidí prohlásilo, že tam chtějí, kolegyně se s hrůzou ptala, jestli tam fakt jdeme - co jsem měl dělat. Na prvním kilometru za městem, kdy jsem se drápal (po červené) do 60stupňového svahu a braly mě křeče do lýtek, jsem si nadával. Ale pak to přešlo a nahoře to bylo zase fajn. Během čtyř dnů jsme navštívili tři zásadní body: Šerák (Keprník), Paprsek a Zlatý Chlum (s přímým výhledem do Polska).
Byl to pěkný týden: připomenul jsem si stará známá místa, dětičky nic neprovedly, naopak, byly pochváleny málem před nastartovanou vetřijeskou, kouřit chodily spořádaně za chatu, neopily se a nerozmnožily. Ať žijí turistické výlety!
Více fotek je na našem školním webu, tahle fotogalerie je na mých stránkách.
Tiskni
Sdílej:
PS2: To jsi jim jen tak dovolil kouřit?No, a lepší řešení?
Náhoda je mocná čarodějka, protože právě uplynulý víkend jsme také strávili v Jeseníkách. Výlet na Šerák jsme podnikli v sobotu a cena 180,- Kč za zpáteční lanovčenku mě taky docela zarazila - zejména poté, co manželka odmítla jít nahoru pěšky, takže mě to stálo 360,- peněz.
No nic, život je boj...