sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Dnes som si stiahol a vyskúšal Puppylinux.Ide o mini distribúciu Linuxu no obsahuje všetko potrebné pre základné úkony na PC.ISO ktoré má niečo cez 90MB som vypálil na CDRW a bootoval som to na PC s 256 MB RAM .Po štarte sa celé Puppy skopírovalo do RAMky takže je to pekne svižné.Po skončení sa configurácia uloží na CDRW.Posledná verzia Puppy je 2,16,1 a čo to obsahuje ? Je toho dosť.
JWM Window Manager
Kernel 2.6.18
Sea Monkey web browser, email client, html editor
Gaim2 messenger client MSN/Yahoo/IRC/ICQ/Jabber
AbiWord Word Processor
Geany text editor
Ghostview PDF Viewer
Axel Download Accelator
Dillo Web browser
Gxine Media player
DVD Video ripper ( :) )
Grafburn easy-to-use CD/DVD burning GUI by Nathan
Ghostview PDF viewer
Gnumeric Spreadsheet Program
Inklite Vector Editor
mtPaint bitmap editor
TightVNC vnc client
RemoteDesktopClient
Calculator
Gparted
memtest
Games collection
Keby niekomu chýbal nejaký oblúbený program ,nevadí nachádza sa tu vlastný balíčkovací klikací program kde sa to dá doinštalovať.Ak sa niekonu nepáči bootovanie z CD existujú aj iné možnosti bootovania:
- flash drive
- zip disk
- hard drive
- network
Ak by mal niekto problémy ako to rozchodit tu je jednoduchý popis krok za krokom: puppy začíname
Tiskni
Sdílej:
O tom balíčkovacím systému by stálo za to napsat něco víc. Má puppy vůbec nějaké repozitáře nebo se ty dotpupy stahují z webu? Co je to zač ty dotpupy? Jak se instalují? Má to závislosti a automatický řešič závislostí?Přečtěte si to na té otřesné homepage
Moc nerozumím tomu, proč tyhle minidistribuce (dsl, puppy) jsou hlavně live distribuce a instalace na disk je jen bonus a v prvotním návrhu se s tím nepočítá. U DSL je instalace jen experimentální, u puppy zase doporučují "frugal install".Protože distribuce, která se kompletně vejde do RAM, žádný HD a tím pádem žádnou instalaci nepotřebuje. Což je činí provozuschopnými i na strojích, kde HD momentálně není nebo není přístupný. Není zač.