Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
the only winning move ... is not to play.
Tak se mi opravdu zalíbila hra DEFCON - simulace globální termonukleární války. Vždycky jsem miloval strategie, ale dlouho mě už žádná opravdu nechytla. FreeCiv je fajn, ale poněkud zdlouhavá, snadno zabere i celý den, a na to mám čas maximálně když marodím a nudím se v posteli. DEFCON má rychlý spád, je brutální, akční, strategicky náročný a spíš než o vítězství jde o co nejmenší prohru. Není čas cokoliv budovat či vyrábět a lidská populace je pouze měřítkem utrpěných škod - na bojeschopnost nemá vůbec žádný vliv. I to je příjemná změna oproti FreeCiv, protože v DEFCONu může smrtelný úder zasadit i zdánlivě zcela rozdrcená strana.
Na začátku hry je třeba rozmístit strategické síly - letadlové lodi, křižníky, jaderné ponorky, letiště, radary a sila s interkontinentálními balistickými střelami. Pak už jde jen o jejich co nejefektivnější využití v globálním konfliktu. Nejlepší je samozřejmě hra proti živým hráčům. Jsou mnohem nebezpečnější než umělá inteligence a navíc otvírají prostor ke spoustě černého humoru a náročné diplomacii. Dá se věřit spřáteleným mocnostem?
Hra je k dispozici i pro Linux a hratelné demo je zdarma. Omezením je maximálně jeden DEMO hráč ve hře a nemožnost učástnit se her ve speciálních režimech. Zatím mi to vůbec nevadilo, protože základní hra poskytuje dostatek černé legrace. Grafika je efektní ale jednoduchá, pro strategickou hru ideální. Zvuk občas připomíná nářek obětí umírajících na akutní ozáření kdesi v betonovém podzemí.
Obrázek 1: Poslední večer Evropské unie. Říkal jsem pánům z Bruselu, že se mi ty radary v Bělorusku a na Ukrajině ani trochu nelíbí.
Obrázek 2: Golden Apple Alliance prevails. Zlatá záře znázorňuje přeživší populaci. Modrá a červená také, ale té mnoho nenajdete.
Tiskni
Sdílej: