Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
[xxx@localhost ~]$su
1. Rozbalime instalacky do adresaru s nazvom ATI
[root@localhost ~]$./ati-driver-installer-8.20.8-x86_64.run --extract ATI
2. Aplikujeme patche, ktore som po dlhom 2 dnovom hladani a googlovani vytvoril na zaklade roznych uverejnenych patchov, najma podla stranok http://rage3d.net/board/.
Tu sa ukazuje ako odflakli vyvojari driveru testovanie na roznych distrach linuxu (pod Open SuSE som mal podstatne menej prace na spojazdneni ovladaca!) a ako nepoznaju zmeny v novsom kerneli >= 2.6.10
[root@localhost ~]$patch -p0 ./ATI/common/lib/modules/fglrx/build_mod/firegl_agpgart/firegl_wrap.c ati_patch_1
[root@localhost ~]$patch -p0 ./ATI/common/lib/modules/fglrx/build_mod/firegl_agpgart/firegl_wrapper.h ati_patch_2
3. Pocas kompilacie fglrx sa odkazuju na ioctl32.h, ktore som v mojom distre nasiel v inom adresari.
Vytvorime teda link na subor, ktory je v inom adresari.
[root@localhost ~]$ln -sf /usr/src/linux/include/linux/ioctl32.h /usr/src/linux/include/asm/ioctl32.h
4. Tieto kroky nie je treba robit, ale pre korektnost instalacie som ich nakoniec spravil.
Aspon ich uvadzaju na web stranke Rage3D. Avsak som pouzil tie moduly, ktore su natiahnute v mojom distre.
[root@localhost ~]$init 3
[root@localhost ~]$rmmod radeon
[root@localhost ~]$rmmod drm
[root@localhost ~]$rmmod drm_ioctl32
[root@localhost ~]$depmod
5. Konecne spustime instalaciu ovladaca, uz s opatchovanymi subormi, pre verziu Xorg 6.9.0 a potvrdime vsetky dafault-ne nastavenia.
[root@localhost ~]$./ATI/ati-installer.sh x690_64 --install
6. Modifikujeme subor /etc/X11/xorg.conf
v casti Driver a nahradime povodny ovladac (myslim, ze tam bol ati) na fglrx.
Section "Device"
Identifier "device1"
VendorName "ATI"
BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
Driver "fglrx"
Option "DPMS"
EndSection
7. Modifikujeme subor /etc/modprobe.preload
, aby nespustal modul amd64-agp, ktory v mojom distre vo verzii jadra 2.6.12-12 vobec nejde a vo verzii (najnovsej) 2.6.12-14 ide uplne nanic.
#amd64-agp
8. Rebootujeme PC, aby sme sa zbavili zvysku amd64-agp, ktory zostal (na potvoru) stale nejako funkcny.
[root@localhost ~]$reboot
Patche si môžete stiahnúť tu: ati_patch_1 a ati_patch_2
No a malo by to byť všetko. Skontrolujte si to napr. v: Nastavenie vašej pracovnej plochy -> Informácie -> OpenGL. Malo by tam byť priame zobrazovanie. Na mojom PC dáva RADEON 9550 (64 bit pamat) glxgears okolo 1700 FPS čo je konečne viac ako na ďalšom stroji kde mám NVIDIA FX5200 s 1400 FPS.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
emerge nvidia-{glx,kernel}
.