Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
[xxx@localhost ~]$su
1. Rozbalime instalacky do adresaru s nazvom ATI
[root@localhost ~]$./ati-driver-installer-8.20.8-x86_64.run --extract ATI
2. Aplikujeme patche, ktore som po dlhom 2 dnovom hladani a googlovani vytvoril na zaklade roznych uverejnenych patchov, najma podla stranok http://rage3d.net/board/.
Tu sa ukazuje ako odflakli vyvojari driveru testovanie na roznych distrach linuxu (pod Open SuSE som mal podstatne menej prace na spojazdneni ovladaca!) a ako nepoznaju zmeny v novsom kerneli >= 2.6.10
[root@localhost ~]$patch -p0 ./ATI/common/lib/modules/fglrx/build_mod/firegl_agpgart/firegl_wrap.c ati_patch_1
[root@localhost ~]$patch -p0 ./ATI/common/lib/modules/fglrx/build_mod/firegl_agpgart/firegl_wrapper.h ati_patch_2
3. Pocas kompilacie fglrx sa odkazuju na ioctl32.h, ktore som v mojom distre nasiel v inom adresari.
Vytvorime teda link na subor, ktory je v inom adresari.
[root@localhost ~]$ln -sf /usr/src/linux/include/linux/ioctl32.h /usr/src/linux/include/asm/ioctl32.h
4. Tieto kroky nie je treba robit, ale pre korektnost instalacie som ich nakoniec spravil.
Aspon ich uvadzaju na web stranke Rage3D. Avsak som pouzil tie moduly, ktore su natiahnute v mojom distre.
[root@localhost ~]$init 3
[root@localhost ~]$rmmod radeon
[root@localhost ~]$rmmod drm
[root@localhost ~]$rmmod drm_ioctl32
[root@localhost ~]$depmod
5. Konecne spustime instalaciu ovladaca, uz s opatchovanymi subormi, pre verziu Xorg 6.9.0 a potvrdime vsetky dafault-ne nastavenia.
[root@localhost ~]$./ATI/ati-installer.sh x690_64 --install
6. Modifikujeme subor /etc/X11/xorg.conf
v casti Driver a nahradime povodny ovladac (myslim, ze tam bol ati) na fglrx.
Section "Device"
Identifier "device1"
VendorName "ATI"
BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
Driver "fglrx"
Option "DPMS"
EndSection
7. Modifikujeme subor /etc/modprobe.preload
, aby nespustal modul amd64-agp, ktory v mojom distre vo verzii jadra 2.6.12-12 vobec nejde a vo verzii (najnovsej) 2.6.12-14 ide uplne nanic.
#amd64-agp
8. Rebootujeme PC, aby sme sa zbavili zvysku amd64-agp, ktory zostal (na potvoru) stale nejako funkcny.
[root@localhost ~]$reboot
Patche si môžete stiahnúť tu: ati_patch_1 a ati_patch_2
No a malo by to byť všetko. Skontrolujte si to napr. v: Nastavenie vašej pracovnej plochy -> Informácie -> OpenGL. Malo by tam byť priame zobrazovanie. Na mojom PC dáva RADEON 9550 (64 bit pamat) glxgears okolo 1700 FPS čo je konečne viac ako na ďalšom stroji kde mám NVIDIA FX5200 s 1400 FPS.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
emerge nvidia-{glx,kernel}
.