Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Dyk přecejk máme ftipy vo blocnkách, cyve, aneb kterak z celého srdce svého miluji zbytečné otázky a ještě zbytečnější připomínky, čiliže z hlubin gnudamentalistovy tupoty.
Jedním z evrgrýnů osobní poštovní schránky je i zásadní žádost o přechod jednoho poměrně úspěšného projektu z Qt na Gtk.
Když jsem dostal první takto naprosto zásadní öml, pečlivě jsem kverulantovi vysvětlil, že vzít kód, který vzniká několik let, úhledně jej zabalit, smazat a přepsat v jiném thulkitu je z časového hlediska nesmysl, zvláště když je potřeba pracovat na důležitějších věcech. Navíc snadnost psaní v Qt a Gtk, vznik a paralelní návrhy v PyQt a vůbec, ale to sem nepatří.
Jenže ouha. Připomínky se množí, a nebývají vždy z nejslušnějších. Proto jsem na web umístil relevantní FAQ. Pikantní historka se ovšem váže i k této fakovací položce. Ostatní Scribusáři vůbec nemohli pochopit, proč se ji tam snažím procpat. Statistiky jsou natolik neúprosné, že před nimi kapitulovali: za rok 2005 jsem měl v poštovní schráně 19 zpráv na toto téma z unikátních CZ adres. Skóre Češi versus cizina, včetně Slovenska a Polska, je tedy 19:0.
Poslední výskyt pro mne nepochopitelného jevu už je pouze třešničkou na Sachrdortu. Úvodním listem jsem se dozvěděl, že jestliže používám Qt - pozor, pozor, následuje doslovná citace: „zabyjis svobodu. Je tvoji povinosti pouzit svobodny toolkit ktery je prenositelny a pouziva GNOME !!!“
Idiocie pisatele mne překvapila, takže jsem jej pouze odkázal na zmíněné ČKO spolu s, a to uznávám, osobně a prvoplánově urážlivou a poupravenou notickou pana Marka: „Vy za nic nemůžete, při mnohých rodech a druzích odepřela příroda živočichům všechnu inteligenci, slyšel jste někdy vypravovat o lidské hlouposti? Nebylo by rozhodně lepší, kdybyste se byl zrodil jako jiný druh ssavce a nenosil to blbé jméno člověk? Je veliká mýlka, že si o sobě myslíte, že jste nejdokonalejším a nejvyvinutějším tvorem. Když posíláte takové dopisy, váš duševní obzor se vám ještě víc zouží, a když složíte někde své kulturně zakrnělé kosti, po vás v celé Evropě nikdo nezapláče.“
A nyní k pointě. Na každou další takovou otázku odpovím instantním vzkazem na téma: „polibte mi prdel. verstanden?“
Mnohem zajímavější, neřkuli hrůznější, je však to, že popisovaný jev vzniká jen v marastu mozečků místních rýpalů. Proč, probůh? Proč se zabývají podružnou věcí, a nepoukazují na opravdové chyby a nedostatky? Proč se nenaučí češtinu?
Tiskni
Sdílej:
„zabyjis svobodu. Je tvoji povinosti pouzit svobodny toolkit ktery je prenositelny a pouziva GNOME !!!“
Proč se nenaučí češtinu?Řekl bych, že to jde ruku v ruce s tou zmiňovanou stupiditou.
že jestliže používám Qt - pozor, pozor, následuje doslovná citace: „zabyjis svobodu…
Proč jen mám pocit, že jsem tuhle formulaci už viděl (možná dokonce i s tou hrubkou), a to přímo zde v některé z plamenných diskusí…
„zabyjis svobodu. Je tvoji povinosti pouzit svobodny toolkit ktery je prenositelny a pouziva GNOME !!!“
Teda takovy nazor je IMHO uplne hloupy. Qt je preci pod GPL (alespon to Linuxove) a GTK pod LGPL - obe GPL-compatible licence. Ano, Qt bylo drive komercni a stoji za nim komercni firma, ale davno bylo uvolneno, navic GIMP take do verze 0.54 vyuzival komercni Motif, az pak pro verzi 0.60 vyvinuli GTK, takze vyvojari GTK take "nejsou bez hrichu".
Qt neni prenositelne? Podle me ano (Unix, Win, Mac ...), navic existuji ruzne wrapery v interpretrovanych jazycich (alespon v Pythonu PyGTK a PyQt). Sice pro Qt existuji komercni licence, ale dostupne jsou i pod open-source, tak nevim v cem ma dotycny problem.
Jo a jeste neco: takovou pravopisnou chybu bych neudelal ani ja a to cestinu jako predmet ve skole nemam moc rad.