Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Failed to fetch http://rpm.livna.org/fedora/4/i386/base/pkglist.lvn 404 Not Found Failed to fetch http://rpm.livna.org/fedora/4/i386/base/pkglist.lvn-testing 404 Not Found Failed to fetch http://rpm.livna.org/fedora/4/i386/base/pkglist.extras 404 Not Found Failed to fetch http://rpm.livna.org/fedora/4/i386/base/pkglist.updates 404 Not Found
Livna v apt-get na FC4 mi taky nejde, hlášky stejné... Přitom v yum to jede, asi nemají funkční repozitáře pro apt-get...
Since it seems 98% of our FC4 users are using yum, and since apt/rpm is no longer maintained, and since apt is quite useless on x86_64 and ppc for the reasons we know, we will stop providing apt support for FC4 and later core releases for the i386 architecture by the time FC5 Test 2 is released.Česky: apt na livně už nepůjde. viz http://rpm.livna.org/
amarok 1.3.7 artsd 1.5.0 KDE 3.5.0 do gstreamer 0.8.11 mám gstreamer-plugins-extra-audio z livna.org (kam se teď nedostanuTo jsem vám teda moc neporadil)
To je taky divný... Co takhle smazat zkusit databasi amaroku ~/.kde/share/apps/amarok ?
amarok-1.3.7-1.fc4 kdemultimedia-extras-3.5.0-0.lvn.1.4 gstreamer-plugins-extra-audio-0.8.11-0.lvn.2.4a jako engine GStreamer přes OSS sink.
amarok-1.3.7-1.fc4 kdemultimedia-extras-3.5.0-0.lvn.1.4 gstreamer-plugins-extra-audio-0.8.11-0.lvn.2.4a jako engine GStreamer přes OSS sink.
Tiskni
Sdílej: