Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Většina lidí potřebuje webový prohlížeč pro osobní potřebu, například kvůli zábavě, nákupům a dalším záležitostem tohoto typu. Pro mě je ale také pracovním nástrojem. Protože používám jeden počítač jak na práci, tak pro osobní potřebu, dochází k nechtěnému mísení. Rozhodl jsem se to řešit.
Nejprve shrnu, co mi na současném stavu nejvíce vadí:
Určitým řešením by bylo vytvoření různých uživatelských účtů operačního systému. Jenže ani to není optimální, neboť mnoho částí uživatelského účtu sdílím, tj. potřebuji je jak k práci, tak pro osobní potřebu — například nastavení pracovního prostředí. Mohl bych to eliminovat například symbolickými odkazy, jenže bych musel hlídat synchronizaci (kdyby v jednom z účtů vznikl nový soubor nebo adresář).
Firefox naštěstí umožňuje, aby si každý uživatel mohl vytvořit více tzv. profilů.
Co to znamená — každý uživatelský účet může mít libovolné množství variant nastavení (záložky, doplňky, předvolby, historie atd.), mezi nimiž lze přepínat.
Všechny uživatelské účty začínají s jediným profilem (default — „výchozí“). Uživatel o tom většinou neví, protože práce s profily mu ani není nabízena v nabídkové liště nebo v Předvolbách. Je třeba ji spustit ručně, což se provede tak, že se Firefox spustí s argumentem -ProfileManager
. Aby se otevřelo požadované okno správy profilů, je nutné Firefox nejdříve vypnout.
V okně správy profilů lze profily vytvářet, odstraňovat, přejmenovávat a v neposlední řadě i spouštět. Je tam také možné nastavit, zda se má správa profilů spouštět vždy před spuštěním prohlížeče (tj. i tehdy, když není předán výše zmíněný argument). Existuje-li více profilů a není-li před spuštěním prohlížeče ve správě profilů vybrán profil, Firefox bude spuštěn s naposledy použitým profilem.
Spouštět Firefox za asistence okna správy profilů nemusí být vždy nejpohodlnější. Lze na to jít i jinak a Firefox spouštět rovnou s určitým profilem — stačí Firefoxu předat argument -P "profileName"
, kde profileName je název požadovaného profilu.
Pokud potřebujete mít v jednu chvíli spuštěný více než jeden profil, předejte Firefoxu ještě argument -no-remote
.
Aby nebylo nutné pořád psát celý příkaz se všemi argumenty, je vhodné jej nějak zapracovat do pracovního prostředí (například přidáním spouštěče na panel), vytvořit na něj odkazující alias atd.
Jediným nedostatkem používání profilů, který jsem našel, je, že některé věci (některé záložky, některé doplňky) bych rád sdílel, ale nejde to. Lze to ale řešit ručně, což ovšem vyžaduje píli…
Tiskni
Sdílej:
firefox -P nejaky_profil -no-remote
.
killall firefox-bin
), chová se jako po pádu, takže nabídne obnovení relace – otevřených stránek.