abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:44 | IT novinky

    Tim Cook po 15 letech opustí post generálního ředitele americké technologické společnosti Apple. Od 1. září ho vystřídá John Ternus, který byl dosud odpovědný za hardware. Cook se stane předsedou představenstva. Cook vedl Apple od roku 2011, kdy funkci převzal od zesnulého spoluzakladatele společnosti Stevea Jobse.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:33 | Humor

    Evropská aplikace na ověřování věku uživatelů lze hacknout během dvou minut, navzdory tvrzením předsedkyně Evropské komise Uršuly von der Leyenové, že je tato aplikace 'technicky připravená pro ostré nasazení' a 'splňuje nejvyšší standardy ochrany osobních údajů na světě'. Zdrojové kódy aplikace byly Bruselem zveřejněny v repozitářích na GitHubu.

    MakeIranBombedAgain❗ | Komentářů: 1
    včera 15:33 | IT novinky

    Po 26 letech od protiprávního policejního zásahu, který byl spuštěn na základě podnětu společnosti Microsoft, Obvodní soud pro Prahu 2 rozsudkem potvrdil, že Mironet prokázal významnou část svého nároku na náhradu škody vůči Ministerstvu spravedlnosti ČR. Soudem nyní přiznaná část nároku znamená rekordní odškodné, jaké kdy české soudy přiznaly za nesprávný postup státu. Spor byl rozdělen na několik škod, u pravomocně uzavřených částí

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 15:22 | Nová verze

    Lehké desktopové prostředí LXQt bylo vydáno ve verzi 2.4.0. Jde o převážně opravné vydání s drobnými vylepšeními podpory Waylandu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 12:44 | IT novinky

    Počítačová hra Kingdom Come: Deliverance 2 českého studia Warhorse získala cenu BAFTA v kategorii nejlepší příběh. V konkurenci pěti dalších nominovaných děl porazila i úspěšnou francouzskou hru Clair Obscur: Expedition 33, která v letošním ročníku získala cenu za nejlepší hru roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | Komunita

    Projekt KDE oslaví v říjnu 30 let. Matthias Ettrich poslal 14. října 1996 do diskusní skupiny comp.os.linux.misc zprávu, která započala historii projektu. Důležité milníky jsou zobrazeny na časové ose KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 02:55 | Komunita

    Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucí/ho projektu Debian (DPL, Wikipedie). Poprvé povede Debian žena. Novou vedoucí je Sruthi Chandran. Letos byla jedinou kandidátkou. Kandidovala již v letech 2020, 2021, 2024 a 2025. Na konferenci DebConf19 měla přednášku Is Debian (and Free Software) gender diverse enough?

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 00:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.3 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Přidána byla podpora Orange Pi 4 LTS. Přibyl balíček Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.4. 18:55 | Nová verze

    Implementace VPN softwaru WireGuard (Wikipedie) pro Windows, tj. WireGuard pro Windows a WireGuardNT, dospěly do verze 1.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    19.4. 16:11 | IT novinky

    V Pekingu dnes proběhl 2. ročník půlmaratonu humanoidních robotů. První 3 místa obsadili roboti Honor Lightning v různých týmech. Nový rekord autonomního robota je 50 minut a 26 sekund. Operátorem řízený robot to zvládl i s pádem za 48 minut a 19 sekund. Řízení roboti měli časovou penalizaci 20 %. Před rokem nejrychlejší robot zvládl půlmaraton za 2 hodiny 40 minut a 42 sekund. Aktuální lidský rekord drží Jacob Kiplimo z Ugandy s časem 57 minut a 20 sekund [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1371 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Kdo mi rekne neco o embedded systemech ?

    2.10.2005 20:48 | Přečteno: 1618×

    Zdravim, zacalo mne zajimat, co jsou to embedded systemy s linuxem. Google.define mi vesmes povedel, ze se jedna o jednoucelove pocitace, nebo treba PDA, mobily, proste takove "jednodussi pocitace" (nebijte me za diletantsky vyklad :-)). Chtel bych se o tom neco vic dozvedet...

    Konkretne by me zajimalo, jak vyrobit neco s mikroprocesorem, nejakou pameti, displejem a schopnosti ovladat elektromotory, elektromagnety a podobne kravinky. Chtel bych, aby to bezelo na linuxu a daly by se pro to vytvaret programy v C/C++ (alespon nejak omezene). Jsem ochoten do toho investovat cas i penize. :-) Z techto predpokladu ja splnuji pouze to, ze umim C++ a jsem ochoten se (trochu) vrtat v kernelu. Nevim, jestli moje predstava neni uplne zcestna ?

    Mohl by mi nekdo doporucit nejakou dobrou knihu o embedded systemech nebo necem podobnem - proste si chci vyrobit vicemene jednoucelovy "maly" pocitac s linuxem a C++.

    Letos zacinam na elektrotechnicke stredni skole, takze doufam, ze s vlastnim pajenim a sestavovanim nebudu mit az takove problemy - jde mi o to, JAK to sakra dat dohromady "and make it working"

    Nevadi mi (nebo spise uvitam) anglicke knihy...

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Mikos avatar 2.10.2005 20:52 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše uClinux
    Nevím jestli už jste tam nebyl, ale můžete se zkusit kouknut na stránky uClinux, to je embedded Linux speciálně upravený pro mikrokontrolery. Ale nic bližšího o tom nevim ;-)
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    2.10.2005 20:59 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše žádný titulek tu nehledejte
    Pro ovládání motorů a podobných věcí ti stačí obyčejný jednočip za pár desítek až stovek korun, nepotřebuješ na to embedded PC s operačním systémem, to by byl kanón na vrabce.
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    2.10.2005 20:59 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše zruste titulky
    Zdravim

    P.S.: Ty myslis ze na stredni elektrotechnicke skole se s timhle setkas? Ve tretaku a ctvrtaku je EPO (elektronicke pocitace) kde se probiraj tyhle veci, ale nejspis skoncite u automatu od fy TECO (mozna NS-950) a ve ctvrtaku u assembleru u PIC-16F84.

    Ja bych sel bude cestou nejakeho mikrokontrolleru (ale to neni linux) nebo neco jako via epia (to zase neni mikropocitac). Takove ty mini pocitace na linux muzes vyhledat na linuxdevices (pamatuju si na jeden integrovanej v RJ45 konektoru) ale je to sakra drahy.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    2.10.2005 21:14 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    Malé ARM počítače stojí řádově tisíce (spíš stovky dolarů :-)), aspoň podle toho co jsem koukal, ale dá se na tom rozjet víceméně plnohodnotně Linux.

    Na hraní s motory a nějakýma displejema si myslím (obyčejný sedmisegmentovky, LCD displeje taky, ale ty už jsou IMHO na hraní zbytečně drahý) v pohodě postačí mikrokontrolery za pár (desítek až stovek) korun. Službu to odvede stejnou.
    Copak toho není dost?
    Luk avatar 2.10.2005 23:51 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    Pro příznivce platformy x86 ("Intel-kompatibilní") existuje věc, které se říká PC 104. Je to taková stavebnice, kde se desky (většinou menší než krabička na CD) stohují na sebe - propojují se přes PCI nebo ISA sběrnici. Jednou z desek je MB s procesorem, pamětí, grafikou, síťovkou atd.

    Tohle se používá pro průmyslové účely, Linux na tom jede výborně (vyzkoušeno ;-)) - i když některé typy mohou využívat exotičtější chipsety, u těch nevím. Ale je to skutečně plnohodnotný počítač, takže pro nějaké spínání motoru apod. je to skutečně kanón na vrabce (dá se tím ale s přehledem řídit celé auto - od motoru, přes klimatizaci až po rádio :-)). A není to levné...
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    3.10.2005 00:06 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    Já jsem příznivcem toho, abych se nemusel o platformu starat :-) A ač je to asi divné, nikdy jsem netrpěl přehnaným zájmem o podobná zařízení, různé automaty, jednočipy, mobily a jim podobné. A nikdy mě nezajímala ani auta, takže s oblibou pohoršuju lidi tím, že třeba ani nevím na co je spojka :-)

    A různé vize domácností budoucnosti plné různých jednoúčelových elektronických udělátek, hrdě nazývané ,,chytré``, jsou moje noční můry.
    Copak toho není dost?
    3.10.2005 00:47 llook | skóre: 8 | blog: l'blog | Prágl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    Ty nevíš na co je spojka? Jsem pohoršen...
    10 REM Dej si pauzu... 20 FOR DELAY=1 TO 5000 : NEXT DELAY
    3.10.2005 05:56 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    Malý ARM počítač je třeba můj ADSL USB modem. Kdyby na něj někdo konečně přeportoval uCLinux, tak bych se nezlobil. ^_^
    2.10.2005 21:17 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    Mimochodem, podle mé osobní zkušenosti je elektro průmyslovka ideální prostředí pro odpůrce pájení a dalších opiček, protože to po mně zatím chtěli tuším maximálně dvakrát nebo třikrát a vždycky mi ty děsivé slepence cínu a součástek nějak milosrdně vzali :-)
    Copak toho není dost?
    2.10.2005 21:21 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    S tím jsem problémy neměl, já jsem zase naopak byl pořád v dílně a dělal plošňáky, byl to dobrý přivýdělek ke kapesnému :-)
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    2.10.2005 21:22 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    Taky chodím na elektro prumku a teďka ve druháku pájíme na každé praxi.
    2.10.2005 21:24 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    Takový vošklivý věci teď ve čtvrťáku už ani nemáme :-)
    Copak toho není dost?
    2.10.2005 21:31 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    Vy nemáte Praxi? Mi ji máme od prváku, až do konce, ale neřekl bych, že je to vošklivý.
    2.10.2005 21:42 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    Copak toho není dost?
    3.10.2005 09:40 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    Mně se zdá, že za nás Praxe ve čtvrťáku bývala, hmmm... a nemáte nějak málo EPO?
    3.10.2005 16:58 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zruste titulky
    No, normálně jsou ve škole bloky se zaměřením, nicméně my jsme spešl třída s upraveným rozvrhem, přičemž jeden z důsledků je právě třeba to, že ve čtvrťáku nemáme praxi.

    EPO je u nás celkem zanedbatelný předmět. A mimochodem jsme ještě ani jedno neměli, protože vždy nějak odpadlo :-)
    Copak toho není dost?
    2.10.2005 21:19 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Začínáš?
    Letos zacinam na elektrotechnicke stredni skole, takze doufam, ze s vlastnim pajenim a sestavovanim nebudu mit az takove problemy - jde mi o to, JAK to sakra dat dohromady "and make it working"

    Asi bys měl začít pěkně od začátku, protože z toho jak se ptáš, je jasný, že nevíš o co jde.

    Když jsem začínal, tak jsem si nejdřív hrál s RS232 linkou, pak přišel na řadu paralelní port (samozřejmě jsem na tom měl pověšené různé kravinky z hradel). Pak jsem se dostal k 89C51 a klonům no a pak už to šlo samo... Postavil jsem si programátor, desku na testování a pár dalších nutných věcí. S tím jsem si pár let vystačil. A po tomhle je asi možné začít uvažovat o nějakém systému s Linuxem.

    Pokud si chceš trochu zaslintat, tak se mrkni na mite.cz, tam maj malé systémy s Linuxem.
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    Josef Kufner avatar 2.10.2005 22:10 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Nevim nevim
    Nedělej si iluze, že se na střední škole dovíš něco extra. Jestli budeš mít štěstí, tak se dovíš, že něco takovýho existuje. Že se potkáš s assemblerem a jednočipem (PIC nebo něco okolo 8051) je celkem pravděpodobné. Ale to je asi tak všecko.

    Jestli chceš malý počítač, tak VIA EPIA je dobrá volba. Case se dělají veliké jako autorádio...

    Pokud chceš něco opravdu miniaturního, tak zkus ty jednočipy. Malej LCD vyjde na něco kolem 200 Kč a ovládá se celkem jednoduše - má to vlastní řadič, takže tomu jen posíláš písmenka a rozhodně je to lepší než 7seg LED.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    3.10.2005 11:58 zde | skóre: 9 | blog: Linuch | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Kupte si
    Nějakou "development board" s dosti dobrým procesorem (třeba mips), dost pamětí sram (tak 8-16 MB), a nějakou flashkou (tak 2MB stačí)..

    Docela dobrá volba je nějaký bezdrátový access point s RTL8181, přijde tak na 1500 včetně DPH, a máš to všechno pohromadě bez letování..

    Linux si stáhneš tady:

    http://rtl8181.sourceforge.net/
    Táto, ty de byl? V práci, já debil.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.