Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Před nedávnem jsem potřeboval přeinstalovat jeden server aniž bych si mohl dovolit ho na delší dobu odstavit, takže volba padla na instalaci gentoo z toho debianu co tam běžel. Přestože jsem gentoo nikdy předtím neinstaloval, povedlo se všechno tak jak jsem si představoval. Na druhý disk jsem si v chrootu nainstaloval kompletní systém včetně aplikací a pak stačil jen reboot. (o tom že jsem zapoměl na modul k síťovce a musel si udělat procházku do serverovny mluvit nebudu :))
Jednou takhle ve tři hodiny ráno mě napadlo jestli by něco takového nešlo provést i z windows, protože to co mě doteď odrazovalo od instalace gentoo na desktopu je to, že si kompilací na dlouhou dobu zablokuji počítač a nebudu moct nic dělat. Tak jsem se pustil do experimentování, ve vmware jsem připojil fyzický disk a nabootoval z gentoo live CD. Vyčistil jsem partišny od mandrake kterého jsem už půl roku nenabootoval a chystal se k instalaci gentoo. Tady byl první zádrhel - na té mandrakovské partišně byl i konfigurák grubu přes který jsem bootoval i windows :) No nic, počítač stejně nevypínám a později to opravím, jen musím doufat že nevypnou proud než budu mít doinstalováno :) Po tomhle zjištění jsem si řekl ráno moudřejší večera a šel spát.
Následující den jsem chtěl pokračovat v instalaci ale další ouha - na gentoo minimal CD jsem neobjevil lynx ani wget ani nic čím bych stáhl stage3, nejspíš to byla chyba v interface židle-klávesnice, ale co naplat :). Stáhl jsem tedy universal CD a bootoval nanovo. Tentokrát už vše bez problémů, instalace podle handbooku proběhla jako po másle. Přikompiloval jsem ještě x.org a blackbox (na KDE přijde řada až budu vědět že to celé nedělám zbytečně :)). Pak už jen opravit bootování, grub už jsem v mbr měl takže stačilo napsat znova konfigurák (ten co jsem předtím tak šikovně smazal ;)). No a pak už jen reboot a chvilka strachu jestli to všechno bude fungovat.
Když pominu detaily jako špatně nastavenou dns nebo to že nenajely x-ka (opět kvůli chybě obsluhy :) tak vše fungovalo na jedničku.
Takže pokud někoho od instalace odrazuje to dlouhé kompilování, zkuste to takhle, jde to taky :)
Tiskni
Sdílej:
Že by Kernel Panic nebyl zase až tak mimo realitu? ([1], [2], [3], [4], [5])
Ja nevim jak u tebe, ale ted zrovna instaluju 2005.1-r1 a hned jak se dostanes poprve do konzole, tak tam na tebe bafne text, ze k prohlizeni Hanbooku mas pouzit links2