Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Před nedávnem jsem potřeboval přeinstalovat jeden server aniž bych si mohl dovolit ho na delší dobu odstavit, takže volba padla na instalaci gentoo z toho debianu co tam běžel. Přestože jsem gentoo nikdy předtím neinstaloval, povedlo se všechno tak jak jsem si představoval. Na druhý disk jsem si v chrootu nainstaloval kompletní systém včetně aplikací a pak stačil jen reboot. (o tom že jsem zapoměl na modul k síťovce a musel si udělat procházku do serverovny mluvit nebudu :))
Jednou takhle ve tři hodiny ráno mě napadlo jestli by něco takového nešlo provést i z windows, protože to co mě doteď odrazovalo od instalace gentoo na desktopu je to, že si kompilací na dlouhou dobu zablokuji počítač a nebudu moct nic dělat. Tak jsem se pustil do experimentování, ve vmware jsem připojil fyzický disk a nabootoval z gentoo live CD. Vyčistil jsem partišny od mandrake kterého jsem už půl roku nenabootoval a chystal se k instalaci gentoo. Tady byl první zádrhel - na té mandrakovské partišně byl i konfigurák grubu přes který jsem bootoval i windows :) No nic, počítač stejně nevypínám a později to opravím, jen musím doufat že nevypnou proud než budu mít doinstalováno :) Po tomhle zjištění jsem si řekl ráno moudřejší večera a šel spát.
Následující den jsem chtěl pokračovat v instalaci ale další ouha - na gentoo minimal CD jsem neobjevil lynx ani wget ani nic čím bych stáhl stage3, nejspíš to byla chyba v interface židle-klávesnice, ale co naplat :). Stáhl jsem tedy universal CD a bootoval nanovo. Tentokrát už vše bez problémů, instalace podle handbooku proběhla jako po másle. Přikompiloval jsem ještě x.org a blackbox (na KDE přijde řada až budu vědět že to celé nedělám zbytečně :)). Pak už jen opravit bootování, grub už jsem v mbr měl takže stačilo napsat znova konfigurák (ten co jsem předtím tak šikovně smazal ;)). No a pak už jen reboot a chvilka strachu jestli to všechno bude fungovat.
Když pominu detaily jako špatně nastavenou dns nebo to že nenajely x-ka (opět kvůli chybě obsluhy :) tak vše fungovalo na jedničku.
Takže pokud někoho od instalace odrazuje to dlouhé kompilování, zkuste to takhle, jde to taky :)
Tiskni
Sdílej:
Že by Kernel Panic nebyl zase až tak mimo realitu? ([1], [2], [3], [4], [5])
Ja nevim jak u tebe, ale ted zrovna instaluju 2005.1-r1 a hned jak se dostanes poprve do konzole, tak tam na tebe bafne text, ze k prohlizeni Hanbooku mas pouzit links2