Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Dlouho jsem tu nic nenapsal, to ale neznamená, že abíčko nesleduji. Chybí mi tu ale víc programátorských blogů, tak to zkusím sám napravit.
Tak si z nudy proklikávám bazarove zboží na Alze a nějak nepobírám ty ceny. Koupili byste takové zboží s vědomím, že sice "prej" funguje, ale je rozbalené, použité, servisované a se zárukou zkrácenou na 6 měsíců? Osobně bych se to nebál nazvat zlodějinou.
Zboží | Cena nové | Cena bazar |
---|---|---|
SEAGATE Barracuda ES.2 250GB | 1 653 | 1 427 |
ASUS M3A-H/HDMI | 1 927 | 1 617 |
GIGABYTE 73PVM-S2H - nVidia 7100/ 630i | 1 510 | 1 308 |
GSM LG KF510 | 4 247 | 4 045 |
HTC Touch Diamond | 10 352 | 10 114 |
GPS Qstarz BT-Q920 | 1 094 | 1 070 |
EMGETON M7Cult Plus | 2 974 | 2 950 |
Dostal jsem od me milé překrásnou sprchovou žínku, to mi závidíte, že? :-)
Tak, a Tux mi teď může vytřít pr* :-)
Dneska jsem byl u kámošky, ukecala mě, abych jí na laptopa (mainstreamové HP, integrované grafické jádro Intel GMA950) nainstaloval linux na vyzkoušení. Napadlo mě zkusit Wubi, vybral jsem variantu Xubuntu, po rebootu jsem se ale fakt musel za linux stydět :-) No posuďte sami...
Občas se hodí znát průměrnou velikost souborů, třeba při úvahách o velikostech stripů, bloků, physical extends apod... Použiju tento zápisek jako svoji externí paměť, protože bych pracně vymyšlený skript vzápětí zapomněl :-)
find $DIRECTORY -type f -printf "%s\n" | awk '{s+=$1; c++;} END {print "Average: " s/c " bytes";}'
Soutěž! Napiště tutéž funkcionalitu ještě elegantněji, optimálněji...
Update: find $DIRECTORY -xdev -type f -printf "%s\n" | awk '{s+=$1; c++;} END {printf "%s %.1f %s\n", "Average:", s/c, "bytes"}'
Jdu do KB ujistit se, že na bývalém účtu nemám žádnou pohledávku. Mám. Paní finanční poradkyně mi vystaví pokladní lístek na 66 Kč a pošle mě na přepážku. Vystojím 20min frontu na přepážku. Chcu platit kartou. Bohužel karty na vklady neberou a hotovost nemám. Jdu do pr*ele.
Jdu na poštu poslat 3 balíčky. Vystojím 20min frontu na přepážku. Chcu platit kartou. Bohužel karty berou jen Poštovní spořitelny a hotovost nemám. Jdu do pr*ele.
Vzdávám to. Jdu do nejbližšího bankomatu vybrat hotovost. Bankomat píše Nelze vydat požadovanou částku. Opakujte akci později. Jdu do <I>.
Kde to kua sme?
Ahoj, sháním LCD panel do dvou až tří 5,25" pozic, důležité je pro mne však rozhranní VGA nebo DVI. Něco jako má skříň Thermaltake VH2001BNS, ale potřebuju to samostatně. A nemusí to být nutně dotykový display. Dáte mi tip? thx
Protože můj Siemens C65 pomalu dosluhuje, vyhlašuji výběrové řízení na nový přístroj...
Nadstandartní požadavky:
Naopak nepotřebuji fotoaparát.
Aneb Úvod do autotools
Po netu se povaluje spousta kvalitních projektů, ale nekvalitně distribuovaných. Občas chybí důležité skripty configure nebo makefile. Projekt pak často nejde vůbec přeložit či sestavit.
Projekt autotools je kolekce nástrojů (autoconf, automake, libtool, ...), které mají za cíl zjednodušit konfigurování, sestavování a balíčkování software. Ve speciálních souborech (viz 1. obrázek) nadefinujeme pravidla pro sestavování, závislosti komponent a můžeme též vytvořit šablony pro témeř libovolné soubory. Nástroje z kolekce autotools přechroustají tento vstup (viz 2. obrázek) a vygenerují skript configure a šablony pro Makefile. Nebudu vysvětlovat, co dělá configure, co to je Makefile ani jak se kompiluje. Na webu je kolem toho spousta materiálu.
Eye-candy screenshoty jsou dnes in, tak se přidávám k davům těch, co je tu ukazují. Trochu jsem si vytunil desktop na Debian Sidovi na svém TP-T60. Tak se pokochejte ;-)
Protože moje stará Armada M700 se odebrala do věčných lovišť a tohle se na desktop moc nehodilo, udělal jsem na podzim investici do té šedesátky.
Konfigurace:
V poslední mě zajímá LDAP v pozici zdroje dat pro DHCP, DNS, atd... Do LDAP databáze je potřeba často hromadně sypat data získaná skriptem, ve formátu LDIF. Příklad záznamu v LDIFu:
dn: cn=lenovo,cn=192.168.0.0,cn=DHCP Config,dc=firma,dc=cz cn: lenovo dhcpHWAddress: ethernet XX:YY:XX:YY:XX:YY dhcpStatements: fixed-address 192.168.0.10 objectClass: top objectClass: dhcpHost
Čau lidi, při kompilaci vmware (VMware Server 1.0.1 build-29996) modulu vmnet pro kernel 2.6.19 pravděpodobně vznikne tento problém:
CC [M] /tmp/vmware-config0/vmnet-only/userif.o /tmp/vmware-config0/vmnet-only/userif.c: In function ‘VNetCopyDatagramToUser’: /tmp/vmware-config0/vmnet-only/userif.c:629: error: ‘CHECKSUM_HW’ undeclared (first use in this function) /tmp/vmware-config0/vmnet-only/userif.c:629: error: (Each undeclared identifier is reported only once /tmp/vmware-config0/vmnet-only/userif.c:629: error: for each function it appears in.) make[2]: *** [/tmp/vmware-config0/vmnet-only/userif.o] Error 1 make[1]: *** [_module_/tmp/vmware-config0/vmnet-only] Error 2 make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux/include' make: *** [vmnet.ko] Error 2 make: Leaving directory `/tmp/vmware-config0/vmnet-only' Unable to build the vmnet module.
Už dlouho mi leží v žaludku následující "vychytávka"-export blokového zařízení. Představte si situaci: přijdete ke kamarádavi s noťasem a chcete mu do kompu nakopírovat nějaké fotky. Nemáte u sebe žádný ethernetový kabel, CDRW, jen kabel USB-USB. Spojíte kompy kabelem, naťukáte např. export /dev/sda1
a v tom okamžiku se to v druhém PC objeví jako USB-mass-storage a můžete vesele kopírovat.
Existuje něco takového? Chystám se k tomu napsat modul do kernelu, tak abych nevynalézal kolo...
Ahoj, nejsem si jistej, jestli už tu něco takového bylo (asi jo...), ale zajímá mě, která strana teď vyhraje anketku na serveru, kde je vyšší koncentrace vzdělaných a technicky zaměřených lidí... Taky bude zajímavé, jak to dopadne po několikaměsíčním bord*lu na politické scéně :-)
Už je to tady, internetoví psychopatové jsou všude...
Thu Sep 7 12:04:28 2006: [icq] 302460870 (Cordell) went online, with status Online Cordell: 07.09.06 12:04 ahoj Cordell: 07.09.06 12:05 kolik ti je?:) Ja: 07.09.06 12:05 proc? Ja: 07.09.06 12:05 my se zname? Cordell: 07.09.06 12:05 jen tak Cordell: 07.09.06 12:05 nezname Ja: 07.09.06 12:05 a co potrebujes? Cordell: 07.09.06 12:05 hledam holku :) Ja: 07.09.06 12:06 hmmm Cordell: 07.09.06 12:06 a kolikpak ti je? Ja: 07.09.06 12:06 22 Thu Sep 7 12:06:52 2006: [icq] 302460870 (Cordell) went offline
Dnes jsem kamarádovi (výbornému grafikovi na PC), ukázal linux na desktopu. Zajímalo ho, jak funguje, z čeho se skládá, co to je kernel, co to jsou X-Windows, jak vypadá adresářová struktura, jak si nainstaluje software nebo jak si pustí film.
Když jsem mu ukázal různé window managery, tak nemohl pobrat to, že jednou to vypadá jako Win XP, potom jako Mac OS X a nakonec jako display v kosmické lodi...
...že ten linux může běžet od staré tři-osm-šestky až po nejmodernější superpočítače...
Říkám mu: svět linuxu je strašně široký, ale musíš si ho objevit...
Pokud se připojujete k více serverům a chcete v tom mít přehled, pak se vám možná bude hodit jednoduchý skriptík:
Na www.irc.cz v místnosti #jxp_devel běží chat ohledně vývoje...
UPDATE: založena wiki k projektu (thanks to pepca)
Tak jsem svůj postarší kompík, který mi slouží jako desktop i server, upgradoval z Debianu stable na testing. Apt mi vyblil nějaké errory s nesplněnými závislostmi, ale to jsem jednoduše vyřešil. Taky jsem zkompilil novější kernel, xfree->xorg (trocha jsem se potrápil s displayem, ale taky vyřešeno), dev->udev, OSS->ALSA, GCC 3.3->4.0.4, nová Opera 9, Xfce, ... Prostě skok dopředu
Do dneška jsem byl s Cygwinem + Xserverem docela nespokojen a nerad jsem to používal. Důvod byl, že se mi vzdálená desktopová relace otevřela v mnoha oknech (co aplikace, to okno) (Multi-window mode). Pro ilustraci přikládám screenshot:
Takže toto nešikovné řešení se hodilo jen pro práci pouze s jedinou X-aplikací. Chybělo mi něco ve stylu Single-window mode.
Někdy stojí za to nahlédnout do dokumentace. Ono totiž stačí spustit Xserver s parametren -fullscreen nebo třeba -screen 0 1000 800 a výsledek hned vypadá lépe:
Tak třeba se to někomu bude hodit ;-)
Vivat Cygwin!!!
Otestoval jsem svoji staronovou hračku. Kompiloval jsem monolytický kernel vanilla-2.6.16.2 s různými volbami -jX programu make, kde X je počet současně běžících procesů. Zajímalo mě, jak tato volba ovlivní dobu trvání kompilace na dual CPU mašině.
Pro otestování jsem napsal primitivní skript:
#!/bin/bash cd /usr/src/linux-2.6.16.2 numbers="1 2 3 4 5 6" for number in $numbers; do make clean > /dev/null echo "make -j$number" time make -j$number > /dev/null done exit 0
Vždycky mě zajímaly víceprocesorové počítače. Tak jsem si dnes udělal radost:
To vše za 4000,-. A jako bonus předinstalovaná XPčka :-)) Těm ale udělám pápá a na trůn půjde Debian Sarge.
Tak už se těším na symetric multiprocessing!
Dostal se mi do rukou txt soubor-wordlist, který obsahuje zhruba 100 tisíc českých slov. To by se mohlo postupně přeložit do AJ. Bylo by zajímavé napsat konzolový překladový program, který by jednoduše překládal. Princip je pochopitelný z následujícího příkladu.
user@debian:~$ translate --dictionary en-cz.txt loď ship boat vessel Created binary dictionary file en-cz.bin for faster searching. user@debian:~$translate --dictionary en-cz.bin cesta trip tour way route path user@debian:~$
Myslím, že aplikací tohoto typu není moc. Možná by se to uchytlo i pro nějaké dávkové překlady. Jediný problém může být, že nevím, pod jakou licencí je ten wordlist. Nejsou tam žádné doplňující informace, nic.
Vytvořil jsem si skript pro monitoring kvality signálu WiFi. Získáme něco takového:
Linux je můj koníček. Linux je velká část mého volného času. Linux je i velká část příjmů mého studentského života. Umožnil mi lehčí nadstandard po finanční stránce. Za to vděčím nejen kamarádovi, který mi linux kdysi ukázal, ale hlavně své motivaci se neustále něco učit. Přesto existují oblasti, ve kterých se téměř vůbec neorientuju. Aktuálně jsou to programy sed & awk a regulární výrazy.
Jsem hračička a chci se pochlubit... Konečně jsem si udělal radost! Na svém domácím servříku jsem si rozjel jednoduchý informační systém, v Apachi jsem si vytunil virtual hosty a naprogramoval v PHP jednoduché webové rozhranní.
Kdyby měl někdo zájem, tak v rámci možností pomůžu s konfigurací SNMP+MRTG+IPFM tak, aby to fungovalo stejně dobře jako mě ;-)
V návaznosti na můj nedávný blábol a diskuzi bych rád viděl (a určitě nejsem sám) vytuněné desktopy linuxových fajnšmekrů... Doufám, že tu vznikne ABCgalerie :-)
Teď se pochlubte vy!
Jelikož jsem šťoural, neřídím se pravidlem dokud to funguje, nevrtej do toho. Tak jsem se rozhodl pro kompilaci nového kernelu. Chtěl jsem si rozjet IPSec. Idea jasná.
Na serveru běžel kernel vanilla-2.6.12.1 a modul hostap_pci pro připojení wifinou "ven". Zkompiloval jsem ten sám kernel s tím rozdílem, že jsem zatrhl všechny důležité volby pro IPSec. Vše přes ssh. Make->make modules_install->make install. Dodělávky v grubu a reboot. Všechno jsem dělal naprosto intuitivně, protože nějaké zkušenosti mám. A nic :-( Ping mlčí...
Takže jsem sestru navigoval po telefonu, ať zjistí, co se děje. "make modules_install" smazal ten původní modul hostap. Takže cd /usr/src/hostap->make->make install->modprobe hostap_pci->invalid module format. To vše provedla sestra, která viděla terminál poprvé. Ale net nejede a dokud nepřijedu domů, tak nepojede. Ach jo :-(
Doma mi už nějaký ten pátek funguje malinká síť a uvažuju pořízení jednoduchého WiFi AP pro notebook, protože neustálé tahání kabelu po domácnosti je otravné. Zatím nemám žádné zkušenosti se zařízením tohoto typu.
Proto bych měl nějaké otázečky, které se do zdejšího fóra nehodí. Tyto zařízení v sobě integrují routery, firewally, maškarády, DHCP apod... Byl bych nejraději, kdyby to zařízení bylo co nejvíce transparentní. Nic z předchozí věty nepotřebuju. Jednoduše řečeno, chci, aby to co vleze do antény, aby vylezlo ven drátem a naopak. Je možné ty fičurky nějak vypnout? Také mi bohatě stačí jeden RJ-45 port. Naopak by se mi hodil konektor pro externí anténu, ale není podmínkou.
Cenu nejraději do 1500,-. Nějaké tipy?
Bydlím na jedné nejmenované koleji v Práglu a začínám se bát o svoje zdraví a majetek. Během ledna se stala další krádež, tentokrát loupežné přepadení. První bylo vykradení pokoje (2 notebooky) pomocí klíčů ukradených ve sprše. Dnes v noci někdo vtrhl do pokoje, kde sama spala studentka. Nastříkal jí slzák do očí a ukradl notebook.Loni tu byly krádeže aut studentů na koleji.
Jak je to možné? Nikdy po mě vrátní nechtějí kolejenku, ani ve dne, ani v noci. To pak potom pouští každého, i potenciální pachatele. Kamerový systém nainstalovaný na vrátnici Správou kolejí nefunguje. Ani z jejich strany není příliš ochota to napravit. Dveře na školní čipové karty se zatím nepodařilo prosadit.
Linux nabízí víc možností, kam uložit, resp. kdy a odkud ho spustit (rozuměj skript s pravidly iptables). Ještě jsem nenašel nějaké obecně platné doporučení. Dá se uložit např. do /etc/init.d/ a spouštět ho symlinkem z /etc/rc.S nebo /etc/rc.2, Slackwaristi např. do /etc/rc.d/. Napadá mě i /etc/network/if-up.d. Nebo taky úplně jinam.
Já ho ukládám do /etc/init.d/firewall.rules a spouštím ho v /etc/rc.S. Pokud je na tom něco špatného, tak mě prosím poučte. A hlasujte :-)
Hodně se tu teď mluví o Linusovi, okenních managerech a desktopových prostředích, tak jsem připravil anketku. Vyjmenoval jsem ty, na které jsem si zrovna vzpoměl. Navíc anketa mi nedovolila dát víc než 10 voleb, tak se nezlobte, pokud tam není zrovna ten váš.
Já hlasuji pro XFce.
Zdá se mi to nebo teď vypadl Google? U takového giganta mi to přijde jako nemožné.
Přečetli jste si rozhovor s výkonným ředitelem Eurotelu pro strategii a rozvoj produktů?
Nějak mi pořád uniká pointa mobilních sítí 3G. Povídá se o nějakém stahování hudby a videa. Ale už vůbec netuším, jak se to bude provádět? To jako že tam nacvakám "The Wall, Pink Floyd" a ono si to bůhvíodkud stáhne album a přehraje? Nebo nacvakám Pelíšky a poběží mi film?
Slibují rychlost 2 MBit/s a časem až 7.2 MBit/s. Ovšem silně pochybuju, že si to připojím k notebooku a stáhnu si kompletní instalačku Debianu.
Já vím, jsou to naivní představy. Na takové featury si budeme muset ještě hodně dlouho počkat.
Pokud jste zarytý příznivec Firefoxu a rádi flamujete, tak to radši ani nečtěte.
Komunita okolo otevřeného software trpí známým (zlo)zvykem, a to neustálou snahou překonávat Microsoft a jeho software. To je sice v pořádku, ale má to i negativní důsledky. Občas se zrodí projekt, který je rádoby lepší než konkurenční proprietální, opak je ale pravdou. Mám na mysli Firefox.
Ve svém blogu bych chtěl ve dvou článcích představit dva zajímavé programy (a to Dia a Umbrello) pro modelování UML a dalších diagramů. V dnešním článku ukážu program Dia.
aneb Další úspěšné nasazení linuxu v domácnosti
Po delších přípravách, shánění hardware a výběr software jsem před dvěma měsíci uvedl do provozu domácí síť postavenou na Debianovi Sarge, která je připojena přes Wi-Fi do internetu.
Moje nastavení souboru ~/.opera/search.ini
U každé definice je zkratka (Key), pomocí které vyhledávám v adresovém řádku.
Příklad:
g abclinuxu
->vyhledávám v googlu ac kernel
->vyhledávám v anglicko-českém slovníku na slovnik.seznam.cz f linux
->vyhledávám na stránce m Praha
->vyhledávám mapu na www.mapy.czČeská pošta, s.p. se stala akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb. Nabízí vydávání certifikátů za zajímavou cenu 190 Kč včetně DHP.
Zavital jsem na stranky firmy Linksys, abych zjistil, jestli jsou uz ke stazeni slibene linuxove ovladace k me wifi karte. Na stem stroji doma mam Slackware a Widle a uz dlouho touzim po tom, ze tam bude jen Slackware. Drivery jsou jen pro Windows a ve Slackovi mi ne a ne fungovat s ndiswrapperem. Proste to nejak nejde.
Na jednom webu mě zaujala nabídka dvouprocesorového PC v ceně 4840 Kč, tak nevím, nakolik je tato nabídka výhodná. Dá se to využít i jako desktop nebo se to hodí jen na server? Nemám bohužel s víceprocesoráky zkušenosti. Jde o tuto konfiguraci:
* 2x Intel PIII 933MHz * 256MB RIMM/800MHz ->rozšíření paměti bude drahé, že? * 9GB HDD SCSI UW160 * CD-ROM 1.44MB FDD * Grafická karta Nvidia Riva TNT2 16MB AGP 4x * Zvuková karta Crystal CS4614 SoundFusion * SCSI řadič ADAPTEC AIC 7899G UW160 ->chtělo by to dokoupit i řadič IDE * Síťová karta 3COM 3C920 10/100 MB PCI * I/O konektory : serial, paralel,USB 1.1 ->chce to dokoupit USB 2.0 kartu
Dostal jsem od kamaráda e-mail s pár vtípkama o programátorech, tak tady jsou:
Traja najnebezpecnejsi ludia: 1.Programator, ktory ma v ruke pajkovacku. 2.Technik, ktory spravil zmenu v systeme. 3.Uzivatel, ktory dostal napad
Ahoj, zaujal me blog o neochote ministerstva zemedelstvi resit problemy NEtykajici se "oblibeneho" operacniho systemu. Prispeju s vlastni zkusenosti firmy LinkSys.
Ahoj! Predevcirem jsem spustil instalacku Gentoo ze stage1. Uvedu pro zajimavost dobu trvani jednotlivych kroku.
Před rokem o velikonocích jsem na domácí počítač nainstaloval Red-Hata a rodinu jsem tím okradl o 5 GB drahocenného diskového prostoru. Musel jsem si tehdy vyslechnout spoustu narážek. Jediné, co se jim líbilo, byla grafická obrazovka tučňáka (LILO). Ten den jsem také dělal novou instalaci woken. Okna se za ten rok dostala do dezolátního stavu (žádnej update, žádnej service-pack, jenom FW a Kaspersky), zatímco můj Red-Hat zůstal ve skvělé formě.