V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Dlouho jsem tu nic nenapsal, to ale neznamená, že abíčko nesleduji. Chybí mi tu ale víc programátorských blogů, tak to zkusím sám napravit.
V JavaScriptu postrádám Python-style volání super při použití dědičnosti. Proto jsem si napsal vlastní řešení. Až potom jsem našel, že existují podobné implementace.
JavaScript nemá syntaktickou podporu pro vytváření tříd. Proto si nejprve implementujeme jednoduchý class-builder. Prefix $ jsem zvolil pro zdůraznění systémovosti.
var $class = function(fn, fn2) {1 if(fn === undefined) { return function () {}; } else if(fn2 === undefined) { fn2 = function () { fn.apply(this, arguments); }; } for(var i in fn.prototype) { fn2.prototype[i] = fn.prototype[i]; } return fn2; };
Helper funkce $class nám umožní vytvářet třídy 3 způsoby.
1) První způsob volání $class se neliší od prostého var Animal = function() {};
var Animal = $class(); Animal.prototype.sayHello = function() { alert("I'm animal"); }; var myAnimal = new Animal(); myAnimal.sayHello();
2) Druhý způsob volání $class umožňuje vytvořit třídu s konstruktorem:
var Animal = $class(function () { alert('Initializing animal...'); });
3) Konečně poslední způsob volání $class je vytváření tříd děděním.
var Dog = $class(Animal, function() { alert('Initializing dog...'); }); Dog.prototype.sayHello = function() { alert("Hi, I'm dog"); }; var myDog = new Dog();Problém nastane, pokud potřebujeme volat z jakéhokoliv místa konstruktoru Dog i konstruktor Animal. To samé pro metodu sayHello. V Pythonu prostě na správném místě voláme super a je to.
super(Dog, self).__init__() super(Dog, self).sayHello()
V JavaScriptu si super naimplementujeme takto:
var $super = function(fn, $this) { return function() { return fn.apply($this, arguments); }; };
Použitím helper funkce $super získáme přístup k metodám předka. Funkce $super samozřejmě umožňuje předávat i argumenty.
var Dog = $class(Animal, function() { alert('Initializing dog...'); $super(Animal, this)(); alert('Dog initialized'); }); Dog.prototype.sayHello = function() { alert("Hi, I'm dog"); $super(Animal.prototype.sayHello, this)(); alert("Goodbye, dog!"); };
To je vše, pokud budou následovat další blogy, budou především o Pythonu, který je můj chlebodárce
Tiskni
Sdílej:
super()
a __init__
a nepoužít raději pyjamas? Z myšlenky psát webovou aplikaci v jednom jazyce, který umím (tím odpadá server side Javascript), jsem docela nadšený.
O server side JS v mem blogu nepadlo ani slovo, jak jsi na to prisel? Popravde-nikdy by me nenapadlo na server cpat JS.Protože psát aplikaci v X jazycích je prostě opruz
super
$super(Animal.prototype.sayHello, this)();
použiješ ve funkci sayHello toto:this._super();
.
"Třída" vznikne takto:
var Animal = Class.extend({ // members });Odvozená třída vzniká takto:
var Dog = Animal.extend({ // members });Čistě osobní pocity