Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
K vyzbrojování ho vedly předchozí zkušenosti. To že naši civilizaci dělí od naprostého chaosu dvě chybějící večeře je všeobecně známá věc. Ale je zajímavé, jak pěkně koreluje skutečnost s děním románu, který se potažmo tváří jako sci-fi. Docela by mě zajímalo, jak by probíhal takový větší výpadek u nás, ale asi by tak dramatický jako v USA nebyl.Co Vas vede k presvedceni, ze by to u nas bylo mene dramaticke? Predstavte si treba scenar, kdy by nezjistena teroristicka skupina nebo stat odpalil jedinou vodikovou bombu nekde nad Evropou, na nizkem orbitu, rekneme 300-400 km vysoko. EU a OSN by ani nestihli utok ostre odsoudit a zacit tradicne plane tlachat o tom, zda odpovi ostrou letakovou kampani nebo protestni notou.... Pri razi kolem 12 Mt by se plne projevil EMP (elektromagneticky puls) ktery pri testech v Pacifiku za podobnych podminek znicil i poulicni osvetleneni(!) i na vic jak 1000 km(!) vzdalenych ostrovech. Spad nebo radiace by samozdrejmne nebyl problem, nicmene by nefungovalo tak 98% aut (maji elektronicke zapalovani, palubni pocitace a podobne), skoro zadne motory (i tam je elektronika) dokonce ani velka cast nasi vojenske techniky, ktera neni EMP a Radiation-hardened, nefungovaly zadne pocitace, supermarkety, svetla, bankomaty, televize, radia, vysilacky, vodovody a rozvody tepla a plynu maji taky elektronicke regulacni systemy, takze,...... To, co by fungovalo zcela bezpecne jsou sekery, pacidla, strelne zbrane a svicky. Co by za 48 hodin delalo 1.000.000 zivych, ale hladovych a promrzlych lidi v centru Prahy nebo ostatnich velkych mest? Bez aut a metra by se ani nedostali 20-30 km na predmesti aby tam vyrabovali supermarkety a prezili pad dalsich dnu. Nekdo rika, ze jsem pesimista, ja se povazuju za realistu a pomerne dost mi vadi, ze si manzelka nepreje abych mel doma aspon kratkou strelnou zbran, protoze ma proste takovy ten hypermoderni, politicky korektni nazor, ze zbrane jsou fuj, ze z je z nich nasili a tak...S tim naprosto nesouhlasim, vrazdi vzdy clovek, ne nuz nebo pistole, nasili je z lidi. A lidi jsou jen smeckou sobeckych lumpu, tlupou, ktera muze diky relativnimu blahobytu nosit masku civizovanosti a humanity. Malevil a podobne postkatastroficke scenare mi prijdou pomerne realne, a rad bych mel moznost chranit svou rodinu proti lumpum vsech barev a vyznani.
Tiskni
Sdílej: