Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
K vyzbrojování ho vedly předchozí zkušenosti. To že naši civilizaci dělí od naprostého chaosu dvě chybějící večeře je všeobecně známá věc. Ale je zajímavé, jak pěkně koreluje skutečnost s děním románu, který se potažmo tváří jako sci-fi. Docela by mě zajímalo, jak by probíhal takový větší výpadek u nás, ale asi by tak dramatický jako v USA nebyl.Co Vas vede k presvedceni, ze by to u nas bylo mene dramaticke? Predstavte si treba scenar, kdy by nezjistena teroristicka skupina nebo stat odpalil jedinou vodikovou bombu nekde nad Evropou, na nizkem orbitu, rekneme 300-400 km vysoko. EU a OSN by ani nestihli utok ostre odsoudit a zacit tradicne plane tlachat o tom, zda odpovi ostrou letakovou kampani nebo protestni notou.... Pri razi kolem 12 Mt by se plne projevil EMP (elektromagneticky puls) ktery pri testech v Pacifiku za podobnych podminek znicil i poulicni osvetleneni(!) i na vic jak 1000 km(!) vzdalenych ostrovech. Spad nebo radiace by samozdrejmne nebyl problem, nicmene by nefungovalo tak 98% aut (maji elektronicke zapalovani, palubni pocitace a podobne), skoro zadne motory (i tam je elektronika) dokonce ani velka cast nasi vojenske techniky, ktera neni EMP a Radiation-hardened, nefungovaly zadne pocitace, supermarkety, svetla, bankomaty, televize, radia, vysilacky, vodovody a rozvody tepla a plynu maji taky elektronicke regulacni systemy, takze,...... To, co by fungovalo zcela bezpecne jsou sekery, pacidla, strelne zbrane a svicky. Co by za 48 hodin delalo 1.000.000 zivych, ale hladovych a promrzlych lidi v centru Prahy nebo ostatnich velkych mest? Bez aut a metra by se ani nedostali 20-30 km na predmesti aby tam vyrabovali supermarkety a prezili pad dalsich dnu. Nekdo rika, ze jsem pesimista, ja se povazuju za realistu a pomerne dost mi vadi, ze si manzelka nepreje abych mel doma aspon kratkou strelnou zbran, protoze ma proste takovy ten hypermoderni, politicky korektni nazor, ze zbrane jsou fuj, ze z je z nich nasili a tak...S tim naprosto nesouhlasim, vrazdi vzdy clovek, ne nuz nebo pistole, nasili je z lidi. A lidi jsou jen smeckou sobeckych lumpu, tlupou, ktera muze diky relativnimu blahobytu nosit masku civizovanosti a humanity. Malevil a podobne postkatastroficke scenare mi prijdou pomerne realne, a rad bych mel moznost chranit svou rodinu proti lumpum vsech barev a vyznani.
Tiskni
Sdílej: