Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Tiskni
Sdílej:
Otevřený kód je zárukou, že použité řešení neupadne v zapomnění (jak doufám), pomáhá urychlovat technologický pokrok.
Jak normy a standarty? Dyt uz jsou jak dlouho ... a nekdo s uzavrenym kodem si to zmrsi, poupravi k obrazu svemu a prodava si to, uz po svem. Neslucoval bych to, co se uci na skolach, s tim, co se deje potom v zivote, s cim je clovek konfrontovan. Tak proto radsi otevreny kod.
Ja ti dam, ze diskutujici nema ani stredni skolul!!!!
<rejp>
Mas uplnou pravdu, perly jako standartizace skutecne boli... </rejp>
Doprčic ... standard ... to jsem ale napsal standardně
Samozrejme, ze otevrene standarty jsou velikym motorem open source. Jen mi to zrovna neprislo na mysl jako prvni.
Opravdovou brzdou ale jsou lide jako ty, kteri hned zacnou ostatni napadat a hadat se o slovicka, protoze zrovna nesdili stejny myslenkovy kontext.
Mimochodem-me vzdelani je vyssi nez vysokoskolske.
Já to chápu takhle: je budoucnost lidstva v sjednocení? Tak tohle tomu pomáhá. Čili v jednom společenství, sdílejícím (obecné) ideje (...), spolupracujícím a zapomenuvším na malichernosti. Prostě v té společnosti BY to tak fungovalo, vývoj - jako u sw s otevřeným kódem.