Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Možná to někteří z vás zaregistrovali a možná také ne. Před více jak rokem se v hlavách několika čtenářů Ubuntu fóra zrodil nápad založit občanské sdružení (tenkrát to bylo moderní). Tento nápad nakonec upadl v zapomnění, ale naštěstí (nebo také možná bohužel) ne nadlouho.
Začátkem letošního roku byl tento nápad opět oprášen a po dlouhých diskusích se pomalu začalo přecházet od slov k činům. Slovo pomalu je docela na místě, protože se ukázalo, že to přeci jen nebude tak jednoduché a celá organizace se velmi protáhla a všechno potřebné bylo zařízeno teprve nedávno.
Dnes už je sdružení zaregistrováno (když si někdo dá tu práci a prohrabe se stránkami MV ČR, tak „nás“ tam najde) a k úspěšnému založení sdružení už schází jen ustavjící schůze, která se bude konat již za necelých 14 dní.
Většině čtenářů asi při čtení vyvstala na mysli otázka typu: „A k čemu to sakra bude dobré?“
Sdružení vzniká z několika důvodů. Za prvé bude komunitě sloužit jako jakási „oficiální“ část - komunita je pouze nesourodý spolek lidí, není jasně dané, kdo tam vlastně patří, kdo ji vede atd. Sdružení bude mít také mnohem lepší pozici při jednání s různými firmami nebo případně i se státem (respektive se státními institucemi) - je rozdíl, když někdo řekne, že je člen komunity okolo Ubuntu v Česku, a když řekne, že je zástupce občanského sdružení...
Dalším důvodem pro vznik sdružení jsou peníze (ty jsou prostě za vším) - sdružení jako právnická osoba bude mít lepší postavení pro získávání a shromažďování finančních prostředků na různé projekty, propagaci, raklamu... Peníze bude sdružení získávat hlavně z členských příspěvků, různých darů a možná také z různých grantů (stát přispívá na spoutu hloupostí, tak proč ne i nám .
V neposlední řadě je cílem sdružení sdružování uživatelů a příznivců operačního systému Ubuntu (a jeho derivátů) v České republice.
Sdružení není a ani nehodlá být spolkem žádných Ubuntu-guruů, kam normální člověk nemá přístup. Členem se může stát každý, ať už je profesionální programátor nebo jen začátečník, který má Ubuntu rád (jediným omezením je věk nad 15 let). Sdružení si neklade za cíl nahradit komunitu, ale pouze jí doplnit, a proto pokud někdo chce pomáhat Ubuntu v rámci komunity a přesto se nechce stát členem sdružení, nemusí, je to jen na něm a i bez členství ve sdružení může být plnohodnotným členem Ubuntu komunity.
Jak jsem se na začátku zmínil, tak v blízké budoucnosti nás čeká ustavující schůze Občanského sdružení Ubuntu pro Českou republiku. Tato „slavná“ událost se bude konat dne 15.12. (sobota) od 14:00 v restauraci Ferdinanda v Praze.
Na ustavující schůzi bude také možnost stát se členem sdružení (prozatím není žádná jiná možnost, ajk se stát členem), budou zvoleny orgány sdružení a hlavně dojde k oficiálnímu zahájení činnosti sdružení.
Více informací můžete získat na - Ubuntu fóru a na stránce sdružení na wikipedii, kde jsou k dipozici i stanovy sdružení.
Tiskni
Sdílej:
Lžeš a mlžíš.
Ten s nacistickými výroky v jejím čele? 8.0-CURRENT 6.3-PRERELEASE - jak jednoduché a přesto dokonalé Nemám rád fašistyMyslím, že na
valka.cz
jsou nějaké nacistické výroky. Konfrontuj je třeba s Paroubkem. hele on není tak zlej támhletej je ještě horší.Tak je to ale vždycky a se vším. Vždycky volíš tu nejméně špatnou možnost. A to se týče i třeba ženských a piva.))) No pobavil jsi mě jako vždicky.
Většině čtenářů asi při čtení vyvstala na mysli otázka typu: „A k čemu to sakra bude dobré?“len preto ti to ludia citaju
Sdružení vzniká z několika důvodů. Za prvé bude komunitě sloužit jako jakási „oficiální“ část - komunita je pouze nesourodý spolek lidí, není jasně dané, kdo tam vlastně patří, kdo ji vede atd.honba za mocou? postavenim? ano, u istych organizacii to moze zavazit, ale ubuntu? lol
Sdružení bude mít také mnohem lepší pozici při jednání s různými firmami nebo případně i se státem (respektive se státními institucemi) - je rozdíl, když někdo řekne, že je člen komunity okolo Ubuntu v Česku, a když řekne, že je zástupce občanského sdružení...mame obcianske zdruzenie, povedzte wow! na to ziadna firma neskoci, uz vobec nie ak nim chcete nieco presadzovat
Dalším důvodem pro vznik sdružení jsou peníze (ty jsou prostě za vším) - sdružení jako právnická osoba bude mít lepší postavení pro získávání a shromažďování finančních prostředků na různé projekty, propagaci, raklamu... Peníze bude sdružení získávat hlavně z členských příspěvků, různých darů a možná také z různých grantů (stát přispívá na spoutu hloupostí, tak proč ne i námtak nech sa vam to teda nezvrhne.... V neposlední řadě je cílem sdružení sdružování uživatelů a příznivců operačního systému Ubuntu (a jeho derivátů) v České republice.
Nevím jak Vám projde (nebo už prošel?) ten název. Občanské sdružení se nesmí jemenovat tak, jako se jmenuje jiná právnická osoba a nebo podobně. A Ubuntu asi někde registrované jako značka bude, ne?Název nám prošel. Ministerstvo proti tomu výhrady nemělo a od Canonicalu (který je vlastnák ochranné známky) máme povolení.
Trochu si nadbíháte, a nejste první ani poslední, tím, že na hlasování musíte mít nadpoloviční většinu členů přítomných na schůzi. Jak Vás bude víc, tolik se jich sotva sejde.To máme ve stanovách pojištěné - když nebude schůze usnášeníschopná, tak se rozpustí a do měsíce svolá nová (a ta bude usnášeníschopná vždy).
Poněkud nestandardní je malá pravomoc členů a veliká předsedy ohledně financí. Schvalování rozpočtu bývá věci VH (řikáte tuším Členská schůze), též schvalování zprávy o hospodaření. (ale možná to tam je a já byl jen nepozorný....)Pravomoce předsedy mi nepřijdou tak velké (všechno mu musí schválit výbor). Zprávu o hospodaření (a její schvalování) tam máme.
No, jiste je to take reseni. Ja bych uz vzdycky prosazoval nadpolovicni vetsina pritomnych, nikoliv clenu. Ma to sva ale, musi se zase osetrit princip svolavani.Ale ve stanovách je, že je to z přítomných členů, akorát musí být přítomna alespoň polovina členů, aby schůze byla usnášeníschopná.
Ja bych povazoval ze idealni, a byva to, ze primo investicni zamery schvaluje ona schuze vsech clenu sdruzeni. Nikoliv jen vybor. Priklady varuji.Asi by to bylo lepší, ale to by pak nestačila jedna členská schůze ročně a na častější schůze by asi nechodilo tolik členů... Já doufám, že opatření jsou dostatečná (ve stanovách jsou omezení a ještě je tu revizní komise...).
No pevne nervy preji.Děkuji.
K tomu slintání - myslím, že u drtivé většiny lidí existence či neexistence nějakého sdružení nevyvolá tento reflex, maximálně jsem ochoten připustit nějaké euforické prožitky u hlučných příznivců Ubuntu, ale to bude tak všechno ne?Ty ale pořád mluvíš o aktivních členech. A co ti, co by nebyli aktivními členy? Ti by nebyli rádi, že za ně a především pro ně někdo udělá následující věci:
Za prvé bude komunitě sloužit jako jakási „oficiální“ část - komunita je pouze nesourodý spolek lidí, není jasně dané, kdo tam vlastně patří, kdo ji vede atd. Sdružení bude mít také mnohem lepší pozici při jednání s různými firmami nebo případně i se státem (respektive se státními institucemi) - je rozdíl, když někdo řekne, že je člen komunity okolo Ubuntu v Česku, a když řekne, že je zástupce občanského sdružení... Dalším důvodem pro vznik sdružení jsou peníze (ty jsou prostě za vším) - sdružení jako právnická osoba bude mít lepší postavení pro získávání a shromažďování finančních prostředků na různé projekty, propagaci, raklamu... Peníze bude sdružení získávat hlavně z členských příspěvků, různých darů a možná také z různých grantů (stát přispívá na spoutu hloupostí, tak proč ne i nám? Že se taky nevysmíváte těm nejrůznějším organizacím končícím na Foundation? Co takhle smát se Free Software Foundation? Vždyť ta taky a většiny lidí nevyvolá reflex! Přijde ti snad proto zbytečná?.