Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Poslední dobou si všímám čím dál tím, více článků o *BSD, a tak jsem si řekl, že to zkusím a napíšu sem pár poznatků.
Rozhodl jsem stáhnout verzi 7-current, což možná nebyl nejlepší nápad, ale já tak učinil z důvodů, že jsem doufal, že bude mít větší hardwarovou podporu. Stáhl jsem si tedy instalační obraz, který měl necelých 600MB a začal jsem s instalací. Instalační program byl podobný těm, které znám z archlinuxu a debianu, takže jsem se celkem dobře orientoval. Jediný s čím jsem měl trožku potíže, bylo rozdělování disku. Ono se nedá říct potíže, ale spíš starch, abych si nepodělal data na druhým disku. Nakonec vše dopadlo dobře instalační program mě provedl základním nastavením a přišla část kde jse si měl vybrat balíčky. Pro jednoduchost jsem zvolil vše neboli all. Zde se ukázalo, že použití 7-current nebylo, zrovna nejštastnější, jelikož je ke stáhnutí jen jeden obraz oproti ostatním verzím kde jsou dva obrazy. Takze se mi nakonec nenainstalova prakticky zadenj balicek, aakorat holej system.
No nic, co se dá dělat. Doinstalujuto později z netu. A tak jsem se rozhodl, že se připojím přes svůj cdma modem anydata. No bohužel jsem zjistil že ani atto verze neobsahuje ovladač pro tento modem, a tak jsem upravil pár souborů jádra a skompiloval si vlastní jádro. Vše se povedlo, ale stále se mi modem hlásil jako ugen0 místo ucom0. Nakonec jsem to vyřešil připsáním řádku ucom_load="YES" do souboru /boot/loader.conf. Ještě pár úprav /etc/ppp.conf a /etc/rc.conf a uz se mi po restartu net pripojil.
Prvni jsem si doinstaloval Xka, GDM a openbox. Z toho teď píšu. Momentálně mám zaplý xterm a vněm istaluju GNOME. Takže to je zatím vše. Až se systémem budu chvíli pracovat, napíšu jaký na mě udělal dijem, zatím je to celekm pozitivní. Vše co potřebuju mi zatím funguje. Ale mám pocit, že modem zde jede maximálně 256 Kbit/s,což byl dřív problém i v linuxu. No snad se mi to zdá a pokud ne tak snad najdu řešení jak to opravit.
Tiskni
Sdílej: