Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tohle by mohl být celkem zajímavý flame Zpočátku anketa vypadala jasně pro WebovýCMS a teď jsou hlasy vyrovnané. Osobně mi přijde většinou snazší stavět už na hotovém softwaru (jako je Drupal) – ale jen pokud jde o prezentace (když člověk píše složitější aplikaci, tak dost brzo zastaví a software ho bude omezovat, pak je lepší nějaký framework nebo v hodně specifických případech si psát všechno sám).
Na Drupalu se mi dost líbí modularita – toho u vlastního řešení těžko dosáhneš, protože na to většinou není čas a disciplína. Výhoda je pak v tom, že je důsledně oddělený vzhled od jádra systému – můžeš si pak stahovat vzhledy a snadno je měnit, nebo si nechat udělat vzhled na míru, což by pro grafika nemělo být problém*. A pak spousta už exisatujících modulů, díky kterým získáš všelijakou funkcionalitu úplně zadarmo, bez práce – třeba captcha, hodnocení, komentáře, ankety, fórum … tohle všechno bys musel psát sám.
Ale pak jednou člověk narazí na hranice typového řešení (nebo frameworku) a dál už to prostě nejde, nebo jde, ale s mnohem větším úsilím, než kdybych si to psal od začátku sám. Takže jde o to, kdy tenhle okamžik přijde – jsou aplikace nebo projekty, kdy nepřijde nikdy, člověk se do toho typového řešení vejde, nebo si ho jen trochu doupraví, to je IMHO většina normálních webových stránek, prezentací,kdežto u webových aplikací člověk narazí většinou velmi brzo.
Líbí se mi článek od Dagiho na téma NIH (Diagnóza: syndrom Neimplementováno zde).
*) s Drupalem bude mít zkušenost pravděpodobněji, než se snajpacms
To ho budu muset vyzkoušet
Joomla mi nějak nesedla, to radši ten Drupal Třeba stránky archkucera.com jsem v něm dělal – a na to, jak málo práce to dalo, mi přijde výsledek slušný – psát ten web na zelené louce by zabralo mnohem víc času.
Drupal je na tom ale ještě celkem dobře, ve srovnání s ostatními
Tohle je ale fakt, příliš velká univezrálnost vede taky k tomu, že databázový model je dost nechutý, málo normalizovaný a vůbec, kdyby člověk psal systém na míru, tak si tu databázi navrhne mnohem hezčí. Z tabulek, které v obsahují hodnoty a:1:{i:0;i:0;}
se mi taky dělá špatně.
P.S. často pomůže i jen obyčejná povinnost zobrazit si náhled komentáře před odesláním (jako je to tady na Ábíčku) – už jen tím, že je odesílání ve dvou krocích spousta spamerů odpadne.
BTW: kolik vynášejí weby jako libimseti-cz.com nebo superhry-cz.com?
Přidal jsem graf počtu spamovacích útoků za den.
Tiskni
Sdílej: