Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
keycode 42 = Shift Shift Shift Shift Shift Shift Shift Shift AltGr_Lock Shift AltGr_Lock Shift Shift Shift Shift Shift ShiftPotom by mělo jít přepínat jak Pause, tak Alt+Shift. Bez záruky, nechce se mi ti zkoušet...
Moje troška do mlýna:
#! /bin/bash # Je libo cz-us-qwerty ? gzip -cd /usr/share/kbd/keymaps/i386/qwertz/cz-us-qwertz.map.gz | \ sed 's/keycode 21 = z/keycode 21 = y/g' | \ sed 's/keycode 44 = y/keycode 44 = z/g' > \ /usr/share/kbd/keymaps/i386/qwerty/cz-us-qwerty.map gzip -v9 /usr/share/kbd/keymaps/i386/qwerty/cz-us-qwerty.map
Docela by se ale v konzoli hodilo us-cz-qwerty, tj. defaultně us. A taky by bylo pěkné v X nastavit přepínání pomocí klávesy Pause/Break. Nějaký nápad?
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Správná cesta to nesporně je, otázka je kam.
Tiskni
Sdílej: