Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Bohužel, ale mám pocit, že Linuxový fanatizmus prostě je. Není to ojedinělý případ, kdy na otázku, která se ne přímo týká Linuxu a zároveň svobodného softwareu, se odpoví strohou informací: "Nainstaluj si Linux."
Mál server, admin povolit otázky týkající se svobodného softwareu na Windows? "MPlayer na Windows?" Proč odpovídat "Nainstaluj si Linux."? Pokud člověk má problém s konfigurací, asi se tím problém neřeší. Povolit otázku týkající se komerčního softwareu na Linuxu? "Fluent na Linuxu?" Proč ji zakazovat, nebo komentovat tak, až žadatel po přečtení dostal pocit, že Linuxová komunita je banda netolerantních zaslepených fanatiků. A co BSD, Solaris, IRIX, QNX, FreeDOS.
Čemu pomůže retorika:"Jsi na špatné adrese, nebo používáš špatný program, operační systém." (Já to přeci vím lépe a basta.)
Tiskni
Sdílej:
Nečetl jsem původní příspěvek, takže nevím jaký byl onen dotaz na Mplayer a berte to jako obecný názor, který se nevstahuje k tomuto konkrétnímu dotazu.
Já si osobně myslím, že dotazy na "unixoidní" programy mají blíže k Linuxu nebo přesněji k unixu obecně než k windows. Unix je IMHO spíše filosofie a přístup než operační systém. Je vcelku jedno nad kterým jádrem člověk tu filosofii provozuje. Kde je ona hranice je otázkou osobního vkusu. Např. cygwin by sem patřil? Je to spíše unix nebo spíše windows?