Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už aby nějaká firma, třeba Microsoft, skoupila linuxový distribuce a udělala solidní operační systém, který bude mít hlavu a patu a hlavně, který bude mít vizi.
Přeci to věčný šmrdlání, kdy každý si dělá programy jak chce, ukládá konfiguráky kam chce, každý si hraje na svém písečku, tohle přeci nikam nevede. Slepování systému bez vize, nebo s vizí kterou téměř nikdo nedodržuje, kam to vede? Nikam.
Tiskni
Sdílej:
/etc/$NAME/
a uživatelské do $HOME/.$NAME/
- nevidím v tom problém.
qmail
má naprosto exoticky umístěné všechny soubory, nejen konfigurační.
Jinak co se týče Windows, tak to je skutečně "dobrý příklad" jednotného umístění souborů. Když se podívám do svých XP, tak třeba Outlook Express 6 (který nepoužívám) má něco uloženo v $HOME/Data Aplikací/Identities
, něco v $HOME/Data Aplikací/Microsoft/Address Book
a něco v code>$HOME/Local Settings/Data Aplikací/Identities. Opravdu systematické C:\Windows\Application Data
, C:\Windows\Data Aplikací
, C:\Windows\Místní nastavení
, C:\Windows\Mýstný nastavený
, případně na další místa.
Kromě toho jsou mraky dat také v registrech (FUJ!), něco stále persistuje ve WIN.INI a SYSTEM.INI ještě z dob 16-bitových Windows. Sám Microsoft nemá jasno, co kam umístit, třeba pro konfiguraci doporučuje registry a stejně to u svých produktů nedodržuje.
a názvy kľúčov v registroch? {6946546-6546546-4654654} krása :)Co je na tom ? To je normální GUID (Global Unique Identifier). Nejsem nějakým zastáncem Microsoftu, ale i v Linuxu jsou vidět takové podobné věci jako je registr (Gnomácký GConf například používá něco tomu podobné) - pravda je že to není binární hrůza, a že když to vymažu tak se GNOME spustí s defaultní konfigurací.
Ptám se proč obkreslují debility z Windows.Tak to se me moc ptas. Ja takove "nesmysly" k svemu statnemu byti nepotrebuju.
MC je jediná zaostalá náhražka.Vůbec ne. Zaostalých náhražek je plno, ale Midnight Commander je téměř dokonalý. Má pár nedostatků ale nortonovské pojetí je dodnes nepřekonané. Dva panely se soubory, nahoře nabídka (volitelná), dole klávesové zkratky (volitelné) a příkazový řádek. Po stisku jedné zkratky (Ctrl+O) se ukáže MS-DOS (ehm, totiž konzole). Toto je nejužitečnější vlastnost - který jiný správce souborů ji má?
Když si nekoupím wokna, budu mít doma zimu! A tu má můj tučnák moc rád.
Přeci to věčný šmrdlání, kdy každý si dělá programy jak chce, ukládá konfiguráky kam chce, každý si hraje na svém písečkuTakže mám dát autorská práva na svůj software společnosti Microsoft a řídit se plně jejich pokyny?! Stát se jejich vojákem? Co ti vadí? Ve Windows snad všichni všechno programují, jak Microsoft píská? Já nevím, co furt všichni máte s bordelem v konfigurácích. Já jedu na Gentoo a bordel nepociťuju. Ostatní distribuce jsou mi ukradené. Ať si klidně cpou konfiguráky do /boot, mě je to jedno.
Já nevím, co furt všichni máte s bordelem v konfigurácích.Proste nechapes zoufalstvi cloveka, co mel pred mesicem na compu Mandrake, vcera Fedoru, dneska Debian a chysta se na SuSE a zatracene v tom zpropadenym "LINUXU" je to vsechno tak nejednotny!!! :P