Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
ABCLinux opět rozjíždí anketu oblíbenosti distribuce. Co je to, co chce zjistit? Je to opravdu oblíbenost distribuce? Nebylo by zajímavé zjistit nějakou komplexní informaci o tom, co uživatel Linuxu používá a preferuje?
Myslím si, že by bylo dobré odpoutat se od pouhého handrkování se o to, jaká distribuce je nejlepší, ale zkusit se na tuto problematiku podívat malinko komplexněji. Jaký je můj oblíbený operační systém. Oblíbenost operačního systému bych definoval takto: To co je pro mě oblíbené, to mám na svém počítači nainstalované. Přeci si nenainstaluji, nebo si nenechám od kamaráda nainstalovat něco, co nechci. Za sebe můžu říci, že na svém počítači mám Windows XP, Slackware a Ubuntu. Velká část lidí také pracuje na počítačích, které patří někomu jinému a na kterých může být operační systém, který na svém počítači nainstalovaný nemají. Za sebe mohu říci, že v práci mám k dispozici Windows XP a HP-Unix. Další varianta je operační systém, který používají vzdáleně. Opět za sebe, připojuji se ke dvěma počítačům, na kterých je Slackware a FeeBSD. Jako poslední variantou bych považoval live systém. Jediný live systém který používám je Winternals.
Který z těchto systémů je můj oblíbený? Ten co mám na svém počítači zaručeně, ten které používám jako live systém také, ovšem u systémů používaných v práci a ve škole si nejsem jist, řekl bych že spíše jde o pracovní nástroj a u systémů ke kterým se připojuji vzdáleně bych označil za oblíbený, pouze pokud bych je instaloval a zároveň používal já, nebo bych byl jeho správcem.
Nastává zde problém. Pokud by byla chuť a vůle zjistit skutečnou oblíbenost operačního systému u uživatelů Linuxu, v nabídce by se krom Linuxových distribucí měli objevit i *BSD distribuce, OpenSolaris,*DOS, Windows*, *Unix a možná že ještě něco. Kámen úrazu je zdejší nesnesitelnost slova Windows. Pokud by ale lidé odpovídali maximálně pravdivě, mohli by se z výsledků vyčíst zajímavé závěry. Kromě odpovědi na nejoblíbenější distribuci Linuxu by se člověk dozvěděl třeba to, kolik uživatelů Linuxu používá na jednom počítači kromě Linuxu i jiný operační systém a jaký. Jaké distribuce jsou natolik komplexní, že uživatel nemá potřebu mít na počítači jiný operační systém. Jaké distribuce jsou spíše experimentální a uživatelé mají vedle nich i jiné systémy.
Zbývá si jen odpovědět na otázku, zdali tyto informace vůbec chci vědět.
Tiskni
Sdílej:
Oblíbenost operačního systému bych definoval takto: To co je pro mě oblíbené, to mám na svém počítači nainstalované. Přeci si nenainstaluji, nebo si nenechám od kamaráda nainstalovat něco, co nechci.me ta definice moc nesedi, nekdo je "nucen" mit naistalovany operacni system aniz by ho povazoval za svuj oblibeny, dokonce to muze byt i tak ze by ho naistalovany radsi ani nemel, ale "musi" kvuli nejakemu softu ktery na jinem OS nebezi, a je jedno jestli to je windows, linux nebo dos
Připomnělo mi to problém s opuštěním ICQ. No jo, ale oni ostatní ho používají a tak já musím taky.to jsi me spatne pochopil, jde jen o me vlastni potreby, tohle sem pletes zbytecne
Kdybych ho používat nechtěl, tak ho prostě nepoužívám a nechám ostatní, ať se podle toho zařídí. Je to na mém počítači pro moje potřeby.sam tu casto uvadis ze na linux nejsou nektere komercni, profesionalni programy...klasicky CAD... to ale pak znamena pokud potrebuju nejaky takovy program pouzivat musim mit (mnou treba neoblibeny) OS ktery mi to umozni
Informapro ortodoxního.. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 klíííd.. ortodoxního Plešingera:
Informace pro ortodoxní Linuxáky: Obrázek jde blokovat.nelze blokovat! prosím obrázek!