Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jak je z reakcí některých návštěvníku ABCLinuxu patrné, heslo LINUX = Lidová Nacionálně Ultralevicová Komunistická Strana v kombinaci s barevným provedením si vynesl maximální odpor a troufl bych si tvrdit, že v některých očích se toto heslo stalo symbolem zla. Docela legrační je to, že původní nápis jsem měl zapsán jednoduchým malým písmem v pravém sloupečku blogu. Nevím to přesně, ale domnívám se že asi Leoš si tohoto textu všiml a prozíravě všechny ostatní upozornil na tu ohavnost a zvrácenost. Nedalo se nic dělat a tak jsem na LINUKSu zapracoval. Vznikl web www.linuks.wz.cz.
Podíval jsem se na statistiku návštěvnosti, nic moc. To se dalo čekat. Zaujalo mě ale, z jakých odkazů se na tento web lidé dostávají. Krom odkazů z ABCLinuxu mě docela udivilo, že Google a další vyhledávače toho tolik vědí. Dokonce se najdou i tací, kteří se přes zvrácený a nechutný nápis nebojí vstoupit.
seznam - Cyrillic fontsPořád mi ale nedochází jedna věc. Pro Linux pracuje velké množství programátorů. Spousta nadšenců píše návody a snaží se začátečníkům všemožně poradit. Proč ale tak nechutný, zvrácený, ideu a filozofii Linuxu podrývající web je vyhledávači zařazen natolik v předu? Vždyť uživatelů Linuxu je stále více a návodů a postupů jak co zkonfigurovat pochopitelně také? Je to zvláštní a vůbec tomu nerozumím.
A to si dovoluji ignorovat něco tak velesprávného a zásadního, že namísto abych používal formátovací znašky (em, strong apod.), vůbec toho nedbám a klidně si používám (b, i, u a další).
Tiskni
Sdílej:
ifconfig
?
Podľa mňa to nijak nepoškodzuje linuxovú komunitu (určite nie viac, ako ten pochybný článko v Euru :), ale je to originálne.
Nad vimrc by som sa moc nevzrušoval, pretože nie je moc českých stránok, čo má v odkazoch vimrc bez botky.