Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jak je z reakcí některých návštěvníku ABCLinuxu patrné, heslo LINUX = Lidová Nacionálně Ultralevicová Komunistická Strana v kombinaci s barevným provedením si vynesl maximální odpor a troufl bych si tvrdit, že v některých očích se toto heslo stalo symbolem zla. Docela legrační je to, že původní nápis jsem měl zapsán jednoduchým malým písmem v pravém sloupečku blogu. Nevím to přesně, ale domnívám se že asi Leoš si tohoto textu všiml a prozíravě všechny ostatní upozornil na tu ohavnost a zvrácenost. Nedalo se nic dělat a tak jsem na LINUKSu zapracoval. Vznikl web www.linuks.wz.cz.
Podíval jsem se na statistiku návštěvnosti, nic moc. To se dalo čekat. Zaujalo mě ale, z jakých odkazů se na tento web lidé dostávají. Krom odkazů z ABCLinuxu mě docela udivilo, že Google a další vyhledávače toho tolik vědí. Dokonce se najdou i tací, kteří se přes zvrácený a nechutný nápis nebojí vstoupit.
seznam - Cyrillic fontsPořád mi ale nedochází jedna věc. Pro Linux pracuje velké množství programátorů. Spousta nadšenců píše návody a snaží se začátečníkům všemožně poradit. Proč ale tak nechutný, zvrácený, ideu a filozofii Linuxu podrývající web je vyhledávači zařazen natolik v předu? Vždyť uživatelů Linuxu je stále více a návodů a postupů jak co zkonfigurovat pochopitelně také? Je to zvláštní a vůbec tomu nerozumím.
A to si dovoluji ignorovat něco tak velesprávného a zásadního, že namísto abych používal formátovací znašky (em, strong apod.), vůbec toho nedbám a klidně si používám (b, i, u a další).
Tiskni
Sdílej:
ifconfig
?
Podľa mňa to nijak nepoškodzuje linuxovú komunitu (určite nie viac, ako ten pochybný článko v Euru :), ale je to originálne.
Nad vimrc by som sa moc nevzrušoval, pretože nie je moc českých stránok, čo má v odkazoch vimrc bez botky.