Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jelikož jsem jako jeden z mnoha podlehl hype-u, způsebeným několika články na serveru phoronix.com (AMD 8.41 Display Driver Preview, ATI R300/400 Linux Performance a také informacemi na fóru tohoto serveru), nemohl jsem se dočkat vydání nové verze ovladačů grafických karet ATI. Hned po tom, co byly včera uvolněny, jsem je stáhnul a chtěl je vyzkoušet - bohužel sestavení balíčků pomocí instalátoru selhalo
Pro vytvoření RPM balíčků pro Mandrivu 2007.1 jsem spustil:
./ati-driver-installer-8.41.7-x86.x86_64.run --buildpkg Mandriva/2007, ale vyskytla se chyba:
RPM build errors: File listed twice: /usr/lib/ati/libGL.so File listed twice: /usr/lib/ati/libGL.so.1 File listed twice: /usr/lib/ati/libGL.so.1.2.8.41.7 File listed twice: /usr/lib/ati/libfglrx_dm.so.1.0 File listed twice: /usr/lib/ati/libfglrx_gamma.so.1.0 File listed twice: /usr/lib/ati/libfglrx_pp.so.1.0 File listed twice: /usr/lib/ati/libfglrx_tvout.so.1.0 File listed twice: /usr/lib/dri/fglrx_dri.so File listed twice: /usr/lib/dri/fglrx_dri.so File listed twice: /etc/ati/control File listed twice: /etc/ati/signature Installed (but unpackaged) file(s) found: /usr/X11R6/lib/modules/dri/fglrx_dri.so Removing temporary directory: fglrx-install.E70216Jde o chybu ve SPEC souboru pro packaging-skript Mandrivy (podobná chyba je i ve SPEC souboru Fedory pro x86_64). Řešením je rozbalit obsah instalátoru:
./ati-driver-installer-8.41.7-x86.x86_64.run --extract unpackeda v souboru packages/Mandriva/ati.spec zakomentovat řádek odkazující se na soubor fglrx_dri.so (jedná se o řádek 273 pro x86, resp. 277 pro x86_64). Teď už jsenom stačí spustit v rozbaleném adresáři:
./ati-installer.sh 8.41.7 -buildpkg Mandriva/2007(pozor na povinný parametr verze ovladače, který se u samotného instalátoru nepoužívá). Teď už by se měly sestavit tyto 4 RPM balíčky:
ati-8.41.7-1mdv2007.1.i586.rpm ati-utils-8.41.7-1mdv2007.1.i586.rpm dkms-ati-8.41.7-1mdv2007.1.i586.rpm atieventsd-8.41.7-1mdv2007.1.i586.rpma nainstalují se pomocí
cd .. urpmi ./*.rpmSnad to někomu pomůže, já nad tím strávil docela dost času
Tiskni
Sdílej:
8.39 (novější v repozitářích nebyly, nemo jsem je možná nezaregistroval) fgl_gears = 472 glxgears = 2750 8.41 fgl_gears = 644 glxgears = 2974Nárůst výkonu je znatelný i v UT2004, který bohužel občas spadne (což se předtím nestávalo), kromě toho se mi v pravém dolním rohu oběvují artefakty (při práci na desktopu), které zmizí po přepnutí do virt. konzole a zpět. Takže nafouknutá bublina to nebyla, ale na hodnocení si počkám na 8.42, které by už mělý mít opět podporu všech karet (R300 až R600, ovladače 8.41 jsou určeny pouze pro karty R600), kromě toho se tam snad už konečně oběví i podpora AIGLX.