Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Stejně jako pokaždé na jaře, i letos nás v dohledné době čeká Bedna. A v rámci oslav úspěšné kvalifikace stejně jako každý rok přihodím pár veselých historek z natáčení. A možná dojde i na Linux...
Přepokládám, že jen málokterý čtenář abíčka nikdy neslyšel o Bedně. Dokonce si myslím, že mnozí z nich se jí aktivně účastní (a možná i organizují, kdoví...) a v diskusi přihodí pár vlastních veselých historek z letošní kvalifikace. Pokud ale přece jen neznáte tuto oblíbenou noční šifrovací hru, můžete si prohlédnou webové stránky www.bedna.org.
Přestože se Bedny pravidelně účastním již delší dobu, můj současný tým jménem Pomocná škola vznikl teprve před rokem, a to poměrně netradičním způsobem: prostě jsem se zamyslela, jestli znám lidi, kteří by se v týmu na Bednu dostatečně dobře doplňovali. Výsledkem mých úvah byla množina lidí, kteří sice všichni znali mě, ale navzájem se seznámili až při kvalifikaci. Přestože někteří ostřílení účastníci (že jo, Johanko .o)) takto splácanému týmu nevěštili dobrou budoucnost, dopadli jsme celkem dobře. Do cíle nám sice ještě pořádný kus zbýval, většinu ostatních jsme ale přesto nechali zdárně za sebou. Letos už bychom se rádi dostali až na konec, ale Bednáři jsou podlí a úspěch nejistý...
Zjištění, že letošní kvalifikace bude přísně časově ohraničená, nás lehce vyděsilo - abychom se dokázali sejít v šest večer na jednom místě, museli jsme všichni něco obětovat. Já jsem například odblicala poslední kolo na goovém turnaji v Ostravě, abych stihla Pendolino (čert vezmi šest stovek, ale prohrát kvůli tak strašnému přehlédnutí v koncovce už se mi dlouho nepovedlo). Nicméně krátce po šesté jsme se šťastně shledali v kavárně, nasdíleli GPRS (jo, iptables někdy dají zabrat jak leckterá šifra .o)) a pustili se do zkoumání letošního nadělení, které na nás Bednáři připravili.
Na webových stránkách nás čekalo šest úloh a formulář pro zadávání řešení. Zezačátku jsme si mysleli, že musíme do jedenácti vyluštit všechno, ale průběžné cca desáté místo po dvou úlohách a téměř třech hodinách nás ujistilo, že to rozhodně nebude potřeba. Obtížností se značně lišily a stejně jako každou Bednu, i letos se nám vesměs složitější úlohy dařily lépe než ty jednodušší. Důkazem může být například to, že přestože jsme se kvalifikovali na pěkném šestnáctém místě se třemi úspěšně vyřešenými šiframi, jako jedni z mála jsme nedali zcela triviální první úlohu. Oproti tomu, celkem problematickou šestku louskl matějčík takřka okamžitě.
Zatímco většina úloh příliš nevybočovala z obvyklého rámce, nad pětkou s radostným překvapením zaplesalo srdce každého crackera. Zadání bylo prosté: Máte černou skříňku a do ní můžete zadat nejvýše čtyřicet různých vstupů. Skříňka převádí řetězce o délce nejvýše 20 znaků na jiné řetězce. Jaké slovo vám skříňka překóduje na string AGLNVCKT? K řešení jsme se dostali po osmnácti vstupech experimentálně, ale princip fungování skříňky jsme neodhalili a dozvěděli jsme se ho, až když po skončení kvalifikace Bednáři uvolnili skříňku jako open source ;o))
A jak to celé dopadlo? Pro úspěšnou kvalifikaci nakonec stačilo stihnout vyřešit jedinou úlohu, osobně ale myslím, že jedna šifra za pět hodin je buď hodně velká smůla, nebo ostuda. Pokud jde o výsledky našich spřátelených týmů, vesměs alespoň částečně složených z profláknutých uživatelů Linuxu, celkem se nám dařilo: Johančina Zemljanka skončila na fantastickém sedmém místě se čtyřmi úlohami a moji drazí kolegové ze suse.cz také obstáli: Korupce na Slunci se kvalifikovala na 50. a Labáci s Qačkou na 89. místě se dvěma úlohami. Černou skříňku jsme samozřejmě dali téměř všichni .o)
Tak co, jak jste na tom letos s Bednou vy?
Tiskni
Sdílej:
Hm, šipky na kozatou rosničku už nemají šanci.