Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem spokojeným uživatelem Linuxu, ale chybělo mi v něm účetnictví. Podařilo se mi rozběhat účetnictví Abra Gold pro DOS v dosemu, ale měl jsem velké dilema: v konzoli jsem měl korektní klávesnici i zobrazení znaků, ale nefungovaly mi některé důležité klávesové zkratky (např. Ctrl+Enter pro změnu typu řádku v zadání faktury). V xdosemu sice zkratky šly, ale nedalo se na to moc koukat. Až jednou...
Jednoho krásného dne jsem se zdravě naštval a začal jsem do tohoto problému šťourat. Říkal jsem si: když už umí X fontserver renderovat unicode fonty, proč by mi nezobrazil i kódovou stránku
CP852? Přece by měla stačit jen nějaká mapa, kde bych řekl: písmeno s tímto kódem má ten a ten kód v unicode. Povzbudilo mě k tomu i to, že jsem ve svém Debianu našel v adresáři /usr/lib/X11/fonts
také adresář encoding
, kde byly údaje i o CP852 mapování na unicode znaky a následně i adresář nazvaný util
, kde byly další mapy z různých ISO8859-* kódování do unicode tabulky. Nicméně tento výzkum nedopadl příliš uspokojivě.
Rozhodl jsem se ještě napsat do linuxové konference a předtím jsem začal prohledávat její archiv. Našel jsem tam odkaz, že tento dotaz byl vznesen, avšak bez (pro mě) uspokojivé odpovědi (něco v tom smyslu: udělat to jde, zkuste to). A tak jsem místo odeslání dotazu začal zkoumat dál sám.
Nebudu napínat: opravdu to jde. Vodítkem se pro mě stala dokumentace k debiannímu balíku xfonts-efont-unicode, kde jsem narazil na postup, jak z bdf definice unicodového fontu vygenerovat font v jiném kódování a také tento odkaz: http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/ucs-fonts.html.
A tak jsem se pustil do práce dle návodu a výsledkem je tento postup:
Prvně budete potřebovat balík ucs-fonts.tar.gz. V tomto balíku najdete bdf definice různých unicode fontů. Dále budete potřebovat mapu CP852->unicode. Tuto mapu lze sehnat na stránkách unicode.org.
Dále budeme potřebovat utilitu bdftopcf, v Debianu je v balíčku xutils. Balík ucs-fonts.tar.gz rozbalíme ve vhodném adresáři pomocí:
tar xvzf ucs-fonts.tar.gz
Pozor: rozbaluje se přímo do aktuálního adresáře! Pro jednoduchost předpokládám, že do tohoto adresáře překopírujeme i soubor CP852.TXT
.
Dále si zvolíme velikost fontu. Já jsem si vybral 9x18 bodů a tedy soubor 9x18.bdf. Dále provedeme příkaz:
ucs2any.pl 9x18.bdf CP852.TXT IBM-CP852
9x18.bdf
CP852.TXT
IBM-CP852
Výsledkem je soubor 9x18-IBM-CP852.bdf
, který je nutno převést do podoby stravitelné X fontserverem:
bdftopcf 9x18-IBM-CP852.bdf >9x18-IBM-CP852.pcf
Fonty pro X fontserver jsou obvykle zazipované, takže ještě:
gzip 9x18-IBM-CP852.pcf
Pak je třeba nakopírovat tento soubor tak, aby byl k dispozici fontserveru. U mě na Debianu se to provede takto:
cp 9x18-IBM-CP852.pcf.gz /usr/lib/X11/fonts/misc
cd /usr/lib/X11/fonts/misc
mkfontdir
Dále je nutné tento font zpřístupnit xdosemu. xdosemu se pokouší použít font s názvem vga. Prohledáme tedy soubor fonts.dir
na řetězec 852 a popisovač fontu (nevím, zda je to vhodný termín) vložíme do fonts.alias
. U mě konkrétně to bylo takto:
# grep 852 fonts.dir
9x18-IBM-CP852.pcf.gz -misc-fixed-medium-r-normal--18-120-100-100-c-90-ibm-cp852
Takže výsledný řádek ve fonts.alias
vypadá takto:
vga -misc-fixed-medium-r-normal--18-120-100-100-c-90-ibm-cp852
Dále jsem musel restartnout X fontserver (xfs) a X a poté, co jsem spustil xdosemu, vše šlapalo, jak má.
Stejným způsobem by bylo možné vytvořit font pro kódování bratří Kamenických (kdysi jsem pro něj používal CodePage 895). Mapu se mi na Internetu najít nepodařilo, ale asi by šla docela jednoduše vytvořit, pokud bych měl k dispozici hexa hodnoty jednotlivých znaků...
Ještě pro jistotu přikládám dosemu.conf
Happy hacking
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
/usr/lib/X11/fonts/miscpoužívá
/usr/share/fonts/misc