Český statistický úřad (ČSÚ): Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů v roce 2025 meziročně vzrostla o 6 % na téměř 100 tisíc korun. Nejlépe placeni byli vývojáři softwaru. Dlouhodobým trendem zůstává nízké zastoupení žen, a to jak mezi specialisty, tak studenty těchto oborů.
Ochranný svaz autorský (OSA) připravuje žalobu na společnost Suno, která umožňuje generování hudby pomocí umělé inteligence (AI). ČTK to sdělil předseda představenstva OSA Roman Strejček. Suno podle něj bez souhlasu využívá k trénování svých modelů hudbu autorů, které svaz zastupuje. Nedávný investigativní materiál magazínu The Atlantic ukázal, že firmy jako Suno nebo Udio k trénování modelů používají rozsáhlé databáze obsahující miliony skladeb. V databázích, které časopis zveřejnil, lze dohledat i písně řady českých a slovenských umělců.
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vyřešen byl problém s macOS 27 Golden Gate. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
EU dnešním dnem zavedla clo ve výši 3 eur na balíky nízké hodnoty dovážené ze zemí mimo EU. To zahrnuje širokou škálu výrobků běžně nakupovaných on-line, jako jsou oděvy, hračky, elektronika a další spotřební zboží v hodnotě až 150 EUR.
Vyšel Redmine 7.0, jeden z nejlepších open source ticketovacích systémů. Došlo k migraci na Rails 8, vylepšení UI/UX, Workflow, byla přidána podpora náhledu pro Microsoft Office a LibreOffice dokumenty, došlo k výkonnostním optimalizacím a přibylo spoustu dalších oprav a novinek. Více informací v oficiálním oznámení.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 166 (pdf).
Blíží se prázdniny a než se rozutečete k moři, je na čase se opět sejít na Virtuální Bastlírně - pravidelném setkání elektroniků, ajťáků, bastlířů a obecně nadšenců do techniky. Co si pro vás strahovští bastlíři připravili tentokrát? Určitě proberou blížící se Linux Days i další události. U softwaru se chvíli zdrží a poví si kupříkladu o tom, jak se zbavit Bambu Cloudu, ale nepřijít o možnost ovládat tiskárnu na dálku. Řeč dojde i na AI,
… více »Vývojáři postmarketOS vydali verzi 26.06 tohoto operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 2.55.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 100 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Craig Loewen na blogu Microsoftu oznámil veřejnou preview verzi WSL kontejnerů, tj. linuxových kontejnerů ve Windows Subsystem for Linux (WSL). Spouští se příkazem wslc.exe.
Zákazníci díky spolupráci ALEF Distribution a NetApp získávají skvělé služby a lokální podporu.
Společnost NetApp, expert na data a hybridní cloud, jmenuje ALEF Distribution, člena skupiny ALEF Group, jako svého výhradního distributora ve střední, východní a části středomořské Evropy s účinností od 1. května 2019. Tato nová spolupráce je součástí strategie, jejímž cílem je posílit úlohu distributorů a partnerů NetApp v regionu EMEA a poskytovat zákazníkům ve střední a východní Evropě služby a řešení pro hybridní cloud.
Společnost ALEF Distribution nabídne zákazníkům jedinečné odborné znalosti. Budou těžit z 25 let zkušeností společnosti ALEF Distribution a spolehlivé technologie NetApp. Výsledkem této spolupráce budou skvělé lokální hybridní cloudové služby a podpora, v rámci níž bude ALEF Distribution schopna řešit unikátní požadavky zákazníků ve střední a východní Evropě. Spolupráce obou firem je nejen silnější a exkluzivnější v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Srbsku nebo v Rumunsku, ale rozšiřuje se také na část středomořské Evropy, konkrétně na Bulharsko, Řecko, Kypr a Maltu.
„Jmenovali jsme ALEF Distribution na základě naší historie úspěšného partnerství, stejně jako na základě jejich odborné znalosti v oboru a na tomto trhu,“ řekl Kristian Kerr, viceprezident NetApp, Partners & Pathways EMEA. „Partnerství s distribučním partnerem a jeho posílení je klíčové pro strategii NetApp ve střední a východní Evropě. Společně budeme předními hybridními a multi-cloudovými experty pro naše zákazníky, kteří budou pomáhat lidem a zároveň tvoří ziskové a předvídatelné prostředí, ve kterém mohou podniky prosperovat.“
„NetApp je pro nás jedním z nejdůležitějších partnerů a tuto spolupráci velmi oceňujeme. Pomáhá společnosti ALEF Group poskytovat komplexní služby od analýzy, návrhu, implementace až po profesionální komplexní řešení ve střední a východní Evropě,“ říká Milan Zinek, CEO skupiny ALEF.
Lubomír Zlacký, ředitel regionální distribuce ALEF Group, dodává: „Je pro nás důležité, abychom byli silným distributorem s přidanou hodnotou. Věříme, že díky odborným znalostem a technologiím pomůžeme společnosti NeApp růst a uspokojit potřeby zákazníků ve střední, východní a středomořské Evropě.“
Skupina ALEF měla ve fiskálním roce končícím v březnu 2019 obrat 246 milionů EUR. V současné době celá skupina zaměstnává 345 lidí. Skupina ALEF Group je od roku 1994 stabilním dodavatelem informačních technologií. Dnes je jedním z největších a nejstabilnějších distributorů v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku a Rumunsku. Skupina ALEF Group působí také v Polsku, Řecku, na Maltě, na Kypru, v Bulharsku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a Severní Makedonii.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: