Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
V průběhu července byla aktualizována řada linuxových a BSD distribucí: FreeBSD, na Debianu založené Tails, Sparky, Clonezilla Live, Q4OS, Proxmox Virtual Environment a deepin, gNewSense naopak hledá nového správce, Mageia, Network Security Toolkit, OPNsense, alternativní sestavení RHEL Oracle Linux, PCLinuxOS, Slackel, alternativní sestavení Citrix Hypervisor XCP-ng a Project Trident.
Ačkoliv nejnovější FreeBSD je 12.0 vydané na sklonku roku 2018, v červenci vyšla také aktualizace 11.3 s novějšími verzemi softwaru včetně LLVM 8.0, firmwarem síťových karet atd.
Jako obvykle byla po přibližně dvou měsících aktualizována distribuce Tails zaměřená na ochranu soukromí při pohybu po Internetu. Pod označením 3.15 se skrývá nejnovější Tor Browser (8.5.4) a Thunderbird (60.7.2, od té doby vyšel 60.8.0), jakožto i několik oprav zranitelností a podpora zavádění systému z Heads.
Odlehčená desktopová distribuce Sparky Linux je založená na Debianu:
I Clonezilla, na Debianu „Sid“ postavený živý systém pro správu a záchranu diskových oddílů, v aktualizaci 2.6.2-15 zahrnuje novější verze softwaru a lokalizací, ale také zlepšuje běh na systémech s UEFI.
Na nedávno vydaný Debian 10 „Buster“ přechází Q4OS – verze 3.8 bude s dlouhodobou podporou aspoň pět let. Na výběr nabízí desktopová prostředí KDE Plasma 5.14 i fork KDE 3 Trinity 14.0.6, s průvodcem „Desktop profiler“ pro snadné nastavení prostředí a instalaci skupin aplikací, popř. dalších desktopových prostředí (Xfce4, LXQt či starší LXDE). Instalační obrazy jsou k dispozici pro 64bitovou i 32bitovou (s/bez PAE) architekturu x86.
Také Virtual Environment firmy Proxmox Server Solutions má počínaje vydáním 6.0 za základ Debian 10 „Buster“. Specifické novinky v této distribuci zaměřené na virtualizaci čítají Ceph 14.2 s vylepšeným webovým administračním rozhraním, komunikaci v clusteru nově přes Corosync 3, QEMU 4.0.0, LXC 3.1.0, ZFS 0.8.1 s šifrováním a TRIM na SSD, podporu ZFS v instalátoru na systémech s UEFI a NVMe úložištích,…
Ačkoliv Mageia 7 byla vydána 1. července, po pouhých deseti dnech následovala opravná verze 7.1 řešící problémy s podporou zbrusu nových procesorů AMD Ryzen 3000 v instalačních obrazech. Při té příležitosti zahrnuje také několik oprav.
Network Security Toolkit je „živý“ linuxový systém pro počítače s architekturou x86_64, zaměřený na správu a testování bezpečnosti sítí, pro tyto účely také obsahuje grafická uživatelská rozhraní formou webových aplikací. Na rozdíl od řady podobných distribucí je založený na Fedoře – v nové verzi 30-11210 na Fedoře 30 (předchozí vydání bylo založeno na Fedoře 28). Mezi aktualizovanými distribučními nástroji stojí za zmínku např. funkce zobrazení fotografií a videí na mapě, pokud mají příslušné soubory vyplněná příslušná metadata, nebo integrace nastavení více síťových rozhraní s Network Managerem.
IPNsense, na HardenedBSD založený systém pro síťové prvky, ve vydání 19.7 mj. poskytuje více statistik, vzdálené logování pomocí syslog-ng
nebo širší podporu IPsec.
Po vydání Red Hat Enterprise Linuxu 8 následuje Oracle Linux 8. Jelikož se jedná o alternativní sestavení, charakteristiky jsou prakticky shodné s originálem: namátkou Application Streams, přechod správce balíčků yum
na DNF, správce úložišť Stratis, přechod na nftables
a další. Specialita Oraclu, Unbreakable Enterprise Kernel, je zatím ve vývoji.
Vývojáři distribuce PCLinuxOS po měsíci vydali nové obrazy s prostředími MATE a KDE Plasma (resp. menší Darkstar rovněž s KDE Plasma) – nově komprimované pomocí Zstandard. Obsaženy jsou aktualizace včetně jádra Linux 5.2.1.
deepin je čínská desktopová distribuce založená na Debianu, vyznačuje se vlastním stejnojmenným desktopovým prostředím: Deepin Desktop Environment
Vydání 5.11 shrnuje vývoj tohoto desktopového prostředí za poslední dva měsíce: vedle oprav chyb také zpříjemnění v podobě funkcí jako import titulků do přehrávače videí přetažením souboru, podpora vypalování na optická média ve správci souborů, pokud tento typ úložišť ještě používáte. Uživatelům v Čínské lidové republice vývojáři také nabízejí synchronizaci nastavení systému přes cloudové úložiště po přihlášení svým ID.
Derivát Slackwaru a Salixu Slackel s minimalistickým grafickým prostředím kolem správce oken Openbox v menší aktualizaci 7.2 obsahuje nový balíček nástrojů pro uživatelsky přívětivé vytváření a instalaci „živých“ obrazů systému (ISO); jinak jsou toliko zahrnuty aktualizace jádra (4.19.59) a softwaru ze Slackwaru.
Sam Geeraerts oznámil, že končí se správou svobodné distribuce gNewSense, kterou podporuje a doporučuje Free Software Foundation. Nabízí pomoc případnému nástupci. Nejnovější vydání gNewSense (4.0 „Ucclia“) pochází z jara 2016 a je založené na již nepodporovaném Debianu 7 „Wheezy“.
XCP-ng je alternativní sestavení distribuce XenServer, resp. nově Citrix Hypervisor. Jedná se o distribuci hypervizoru Xen a linuxové distribuce CentOS v privilegované doméně (sloužící ke správě virtuální strojů v neprivilegovaných doménách), přitom pro správu používá rozhraní XAPI. Jinou distribucí Xenu, ale mj. s odlišným rozhraním, je například Oracle VM Server for x86.
Příčinou vzniku projektu XCP-ng bylo omezení bezplatných sestavení – jinak open-source – XenServeru počínaje verzi 7.3 koncem roku 2017. Vývoj XCP-ng původně vývojářem prostředí Xen Orchestra pro administraci XenServeru byl financován z kampaně na Kickstarteru. První dostupné sestavení bylo založené na XenServeru 7.2, pak 7.6 a nyní vyšla verze 8.0 založená na Citrix Hypervisoru 8.0.
Vývojáři Project Trident představili novou větev vydání tohoto systému z rodiny BSD: STABLE-12 je založená na FreeBSD 12.0, resp. TrueOS Stable 18.12. Cílem je poskytnout po určitý čas stabilní ABI. Větev CURRENT existuje souběžně.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: