Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Druhá část měsíce září přinesla četné spíše iterativní aktualizace řady distribucí: FuryBSD, Project Trident založený na Void Linuxu, IPFire, 4MLinux, EndeavourOS (nově také pro ARM), Puppy Linux založený na Ubuntu 20.04, Ubuntu Touch, Tails, Univention Corporate Server, KaOS, Debian či Enso OS.
Jeden z několika současných desktopových *BSD systémů, vlastně FreeBSD s předinstalovaným desktopovým prostředím, FuryBSD, v nejnovějším vydání (2020-Q3) jako stěžejní vlastnost přináší OpenZFS jako výchozí souborový systém, a to i před instalací v rámci „živého“ prostředí načteného z flešky či jiného média. Co se týče takovýchto změn „pod kapotou“, pokračuje koordinace s podobným projektem GhostBSD. Jinak jde skutečně o toliko FreeBSD (nyní 12.1-p9) s buď Xfce, nebo KDE Plasma podle zvoleného obrazu systému (zatímco GhostBSD preferuje MATE a NomadBSD minimalistické prostředí kolem správce oken Openbox).
Mezitím Project Trident, toho času založený na TrueOS, pokračuje ve vylepšování nové podoby vycházející z Void Linuxu. V zářijovém balíku změn se nad rámec spíše rutinních aktualizací včetně Linuxu 5.8 či změny pozadí desktopového prostředí objevil především nový démon trident-automount
. Ten je odpovědný za hledání připojených úložných zařízení, jejich připojování i automatické odpojování, když nejsou využívána.
Systém pro síťové prvky IPFire dostal po delší době větší várku novinek: nejen povýšení verzí balíčků a přidání nového softwaru (především komprese zstd), ale vůbec sestavení systému pomocí GCC 10.2, aktualizaci glibc na verzi 2.32 a zohlednění řady bezpečnostních záležitostí. Namátkou je součástí opravený GRUB kvůli zranitelnosti BootHole nebo úpravy výběru tvrzení jádra, pročež projekt odsouvá architekturu i586 na druhou kolej (řada oprav pro ni není dostupná) a vyzývá uživatele k přechodu na x86_64 nebo zcela jiný hardware, podporován je i 64bitový ARM (AArch64).
Spíše minimalistická desktopová distribuce 4MLinux v nově stabilním vydání 34.0 obsahuje např. LibreOffice 7.0, Firefox 80, Chrome 83, Thunderbird 78 a výběr mj. multimediálních aplikací, a to s čerstvě přidanou podporou grafických formátů WebP a HEIF. V serverové variantě distribuce jsou změny minimální, resp. společné s verzí pro desktop; patří mezi ně vylepšení synchronizace času pomocí ntpd
. Jádro Linux se drží větve 5.4.
EndeavourOS pokračuje ve vydávání předkonfigurovaných „živých“ obrazů Arch Linuxu pro desktop. Jeho zářijové vydání především zahrnuje očekávanou podporu architektury ARM, přičemž vychází z Arch Linuxu pro ARM a dodatečně do něj dokáže nainstalovat specifické součásti EndeavourOS jako desktopové prostředí. Otestovaná zařízení zahrnují Raspberry Pi 4b a několik desek Odroid. Vedle toho nechybí rutinní aktualizace, opravy a drobné změny prostředí, zvláště uvítací obrazovky, ale také byly odstraněny aplikace GNOME a KDE pro instalaci aplikací, „aby uživatele nemátly.“
Z rodiny minimalistických distribucí Puppy Linux tentokrát vzešlo vydání FossaPup64 9.5, což je varianta, jak název naznačuje, založená na Ubuntu 20.04 „Focal Fossa“ a určená pro architekturu x86_64. Oproti předchůdci BionicPup64 8.0 narostla velikost obrazu na o něco více než 400 MB, ale jelikož jde o systém modulární, dílčí komponenty lze snadno vyměnit. Ve výchozí podobě figuruje jádro Linux 5.4, tradiční lehkotonážní „desktopové prostředí“ se správcem oken JWN, správcem plochy a souborů ROX-Filer, webovým prohlížečem Palemoon, e-mailovým klientem Claws… Novinkou je např. diář Osmo.
Kadence balíků aktualizací komunitně vyvíjeného pokračování mobilního systému Ubuntu Touch se v posledním roce zpomalila, OTA-13 dorazila po čtyřech měsících. Stěžejní novinkou je povýšení QtWebEngine na verzi 5.14 z dosavadní 5.11, což odpovídá dvěma letům vývoje projektu Chromium, a tedy představuje skok i pro webový prohlížeč Morph, který tak zrychlil ve vykonávání kódu webových aplikací. Také je nově možné přímo v prohlížeči otevírat různé dokumenty (PDF či textové) a multimediální soubory. Další změny se promítly jak napříč uživatelským rozhraním, tak na pozadí, kde probíhá snaha o sdílení s postmarketOS. Mezi podporovanými mobilními zařízeními přibylo několik modelů Sony Xperia X* a OnePlus 3[T].
Na ochranu soukromí uživatele zaměřená distribuce Tails v menším vydání 4.11 shrnuje větší vydání webového prohlížeče Tor Browser 10 (jehož základem je Mozilla Firefox 78.3.0esr), e-mailový klient Thunderbird 68.12, jádro Linux 5.7.17, opravy z Debianu, který je základem systému, a několik menších změn, mezi nimiž figuruje např. možnost uložit nastavení lokalizace na samotném úložném zařízení.
Menší udržovací aktualizace převážně komerčního Univention Corporate Serveru shrnuje opravy jak systému samotného (převážně z Debianu 9.13), tak distribučních administračních nástrojů. Právě administrační rozhraní také dostalo několik nových funkcí: správci mohou např. vytvářet vlastní skripty navázané na instalaci, povýšení či odstranění aplikací přes App Center, popř. upravovat formuláře, jež koncovým uživatelům slouží k uchovávání přihlašovacích údajů.
Průběžně aktualizovaná distribuce KaOS specializující se na prostředí a aplikace KDE v současné zářijové iteraci obrazů především povyšuje balík KDE Applications na vydání 20.08.1, jinak jde o vesměs opravné verze balíčků, např. Linux zůstává u větve 5.7. Co se distribučních nástrojů týče, stále pokračuje přepis jednotlivých obrazovek instalátoru Calamares tak, aby používaly QML – tentokrát vývojáři pokročili k výběru polohy na detailní mapě světa.
Projekt Debian zveřejnil nové obrazy současné „stabilní“ větve „Buster“ (10.6) s opravami převážně bezpečnostních chyb napříč systémem.
Enso OS se řadí mezi četné deriváty Ubuntu, v současné verzi 0.4 konkrétně 20.04. Vybočuje poněkud nezvyklým desktopovým prostředím, které je kombinací Xfce s Pantheonem z elementary OS. Novinky – nad rámec povýšení vydání Ubuntu – se ale omezují na zahrnutí tmavého vzhledu prostředí, nové velmi jednoduché aplikace pro vedení poznámek a kosmetické úpravy grafického správce balíčků. Přesto však takový desktop může někomu vyhovovat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: