Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
Na přelomu let 2018 a 2019 vyšla velká várka distribucí jako antiX 17.3, KaOS 2018.12, Nitrux 1.1.2, Calculate Linux 18.12, RancherOS 1.5.0, OLPC OS 13.2.10, Slackel 7.1 Openbox, Q4OS 2.7, OviOS Linux 3.00 „Arcturus“, Grml 2018.12, GhostBSD 18.12, Septor 2019 nebo CAELinux 2018.
Distribuce antiX, založená na Debianu „stable“ bez systemd, byla aktualizována na verzi 17.3. Obsahuje aktualizace balíčků právě z Debianu 9.6, jádro 4.9.146 s dalšími zmírněními zranitelností L1TF/Foreshadow a Meltdown/Spectre, Firefox 60.4 (ESR) či možnost povolit šifrování (LUKS) v grafickém instalátoru. Naopak již neobsahuje PulseAudio.
KaOS se podobá Chakra Linuxu, distribuci odvozené z Arch Linuxu, ale specializující se na software KDE, především tedy prostředí Plasma.
Prosincová aktualizace instalačních obrazů, k čemuž dochází co dva měsíce, přinesla dokončení přechodu na OpenSSL 1.1, dále byla kompletně přepsána webová aplikace poskytující přehled balíčků – nově používá backend vyvinutý v jazyce Go – a samozřejmě povyšuje verze softwaru, vzhledem k zaměření na KDE jmenujme Qt 5.12.0, KDE Plasma 5.14.4, Frameworks 5.53.0 a Applications 18.12.0.
Další distribuce zaměřená na KDE je Nitrux, pro změnu však staví na Ubuntu – leč primárně používá ke správě softwaru AppImage namísto APT a vůbec balíčků Ubuntu/Debianu, a to napříč systémem.
Vydání 1.1.2 přineslo právě nejnovější verze softwaru KDE, jádro 4.20.0 a aktualizace proprietárních ovladačů Nvidia.
Calculate Linux (18.12) nově používá kompresi zstd jednak pro „živé“ obrazy, jednak při instalaci na oddíl se souborovým systémem Btrfs. Dále byly provedeny drobné opravy instalátoru (příprava diskových oddílů) a aktualizace obsaženého softwaru.
Minimalistická distribuce RancherOS, určená k použití s Dockerem, vyšla ve verzi 1.5.0. Přidává podporu virtualizační technologie Hyper-V, obrazů VMDK, šifrování LUKS, bezdrátové připojení přes WiFi a 4G sítě, zrychlení zavádění systému či lepší práci s konzolí.
Projekt One Laptop Per Child stále udržuje vlastní linuxové distribuce s výukovým softwarem pro mladší děti. Varianta OLPC OS založená na Fedoře 18 (!) pod kódovým číslem 13.2.10 poskytuje novější aplikace („aktivity“) grafického prostředí Sugar: změny spočívají primárně v částečném přechodu na GTK 3 a jinak opravách chyb, potažmo vylepšení lokalizace.
Po více než roce a půl vyšla nová verze distribuce Slackel založené na Slackwaru (jehož uživatelé mohou využít repozitáře Slackelu). Jedná se o „živý“ systém s prostředím soustředěným kolem správce oken Openbox. Vedle aktualizací softwaru nově podporuje perzistentní šifrování souborů i na USB klíčence.
Q4OS je pozoruhodný desktopovým prostředím Trinity, forkem KDE 3. Pravidelné vydání, tentokrát 2.7, přináší právě novinky v Trinity DE, a sice vylepšené škálování na obrazovkách s vysokým rozlišením, integraci vzhledu GTK 3 atd.
Lehkotonážní serverová distribuce OviOS se specializuje na poskytování sdíleného úložiště; počítá se s během v Dockeru. Ve verzi 3.0 obsahuje distribuční Linux 4.9.144, glibc 2.28, GCC 8.2.0, NFS 2.3.3, Sambu 4.9.3, ZFS on Linux 0.7.12 nebo tgt 1.0.74 (iSCSI).
Derivát Debianu zacílený na administrátory Grml poskytuje řadu skriptů automatizující typické úkony: např. sběr informací o hardwaru, nastavení sítě, šifrování nebo připojování souborových systémů,… Výchozí shell je ZSH s vlastní konfigurací. Verze 18.12 vylepšuje jednak ony skripty, jednak nástroje pro vytváření „živých“ obrazů systému – mj. přidává podporu Secure Boot či EFI na 32bitových systémech.
Dva měsíce po velkém vydání 18.10 projekt GhostBSD – distribuce TrueOS založeného na FreeBSD – vydal nový instalační obraz s opravami několika menších chyb a aktualizacemi softwaru; označení nesou 18.12.
Septor je další ve výčtu distribucí založených na Debianu a/nebo s desktopovým prostředím KDE Plasma. Vydání pro rok 2019 k tomu přidává integraci Toru pro anonymizované užívání Internetu.
CAE v názvu distribuce CAELinux znamená Computer Aided Engineering, což naznačuje, jaký je výběr přednostně distribuovaného softwaru – pro modelování, simulace, vizualizace a programování. Konkrétní výčet najdete v oznámení nového vydání „2018“ (ačkoliv již je rok 2019). Nabízí aplikace v novějších verzích, ale základ systému je stále Ubuntu, resp. Xubuntu, 16.04 (16.04.5) s dlouhodobou podporou do jara 2021. Ke stažení je „live“ obraz DVD pro architekturu x86-64.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: