Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Safra, mame doma presne tenhle CD prehravac Tesla a dokonce mame i tenhle vanocni ubrus. Kde se takovy nahody berou?
No my tento přehrávač doma sice nemáme, ale stejný ubrus ano. Holt v 80ých nic jiného k mání na trhu ubrusů nebylo, tak to zas taková náhoda nebude :)
Hmm
Jsem zvědavý jak to ta VIA na trhu s netbooky rozvíří.
To jejich nano a tenhle chipset by mohla být konečně zajímavá energeticky nenáročná cesta k velmi úspornému netbooku.
Jsem na to zvědav.
Pekny clanek.
Neplanujes neco jako navrh optimalni sestavy za 15 a 25-30 litru.
Nebo treba nejake vypichnuti dobreho kusu hw, ktery by do sestavy v teto cenove hladine pasoval?
Planuju si poskladat stroj za 25-30k (vcetne monitoru) a docela v tom tapu.
Premyslim, jestli v teto cenove skupine je lepsi AMD nebo Intel. Rad bych delal s virtualizaci a tam se kazde jadro navic pocita. Proto me laka irelativne vyhodne trijadro. Nejakou tu hru bych si taky rad dal, ale nevim, jaka je za tyto penize vyvazena sestava.
Nejaky navrh uz mam, ale ted jsem zjistil, ze AM2+ nepodporuje DDRIII a DDR II se poradne nedaji (minimalne na czc.cz) koupit 2x 2 GB moduly. Takze to musitm prochu prekopat. A to nepopiram, ze tam jeste nejaka bota bude.
Uvazuju o nejakem trijadru Phenom nebo dvoujadro C2D, 4 GB RAM, 750 GB HDD, GF 9800 (na ovladace ATI se tu moc chala nepeje, a ja nechci vyhodit prachy z okna) a nejaky 22'' monitor kolem 4k.
Premyslim, jestli v teto cenove skupine je lepsi AMD nebo Intel. Rad bych delal s virtualizaci a tam se kazde jadro navic pocitaPokud chceš používat HW podporu virtualizace, tak Intel raději vynech - některé jejich procesory (stále si myslím, že náhodně vybrané) to nepodporují a mám ten pocit, že pro levnější základní desky platí to samé. Já jsem si kvůli virtualizaci pořídil tohle: AMD Phenom II X4 920 (umí nested paging), Gigabyte GA-MA78G-DS3H (AMD 780G) a jsem spokojenej.
DDR II se poradne nedaji (minimalne na czc.cz) koupit 2x 2 GB moduly.A-Data Extreme Edition, pokud tedy nechceš víc než 800MHz
Dekuji za radu.
Tento srovnavaci test rozhodnul.
K tomu asi hodim 2x tuto RAMku. Frekvence sice neni nejvyssi, ale CL5 casovanii je pro AMD procesory beztak lepsi.
Jeste by me zajimalo, jaky je rozdil mezi chypsetem 780GX a 780X krome integrovane grafiky.
Tiskni
Sdílej: